Kurye darbesi

22 Haziran 2021 Salı 16:04
Kurye darbesi

 TRABZON Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Er, iflasın eşiğinde olan lokantaların kuryelere aylık 10 bin lira verdiğini, kuryelerin resmi bir kuruluşa bağlı olmadığını bu sorunun çözüme kavuşturulması için çağrı yaptı.

Trabzon’da işletmeler pandemide sıcak ev yemeklerinin yerine fastfood hazır gıdaya döndü. Eve siparişlerin artması üzerine motosikletli kurye ile çalışmak zorunda kalan işletmeler pahalılıktan yakındı. Trabzon Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Er, iflasın eşiğinde olan lokantaların kuryelere aylık 10 bin lira verdiğini, kuryelerin resmi bir kuruluşa bağlı olmadığını bu sorunun çözüme kavuşturulması için çağrı yaptı.

SICAK YEMEK YERİNE FAST FOOD TERCİH EDİLİYOR

Sıcak ev yemeklerinin pandemide bittiğini söyleyen Er,“Gelik lokantası olarak sıcak yemek yapıyorduk. Pandemi gelince sıcak ev yemeği olayı bitti. Paket devreye girdi. Et fiyatları pahalandı. 40 TL’den aşağıya bir tabak yemek kurtarmaz. 14 aylık dönem ev yemeğinin bittiğini söyleyebiliriz. 31 yıllık lokantamı bu nedenle kapattım. Yemek kültürümüz de bu şekilde bitiyor.” şeklinde konuştu.

FİYAT TARİFELERİ ÇOK UÇTU

Genel olarak restoran ve kafelerde fiyat tarifesinin pahalı olmasının nedenini dile getiren Er, “TESOB’tan fiyat tarifesi istedim. 100 gr et dönerinin 35 TL’den satıldığını görüyoruz. 100 gr etle kimse doymaz. Bize korkunç fiyatlar diye şikâyetler geliyor. Biz de fiyat tarifesini resmileştirmek istiyoruz. Fiyat tarifeleri çok uçtu.” diye belirtti.

İFLASIN EŞİĞİNDE İŞLETMELERE KURYE DARBE VURDU

Kurye sistemine dönen işletmelerin pahalılıktan yakındığını kaydeden Er, “Kurye meselesi bizim canımızı yaktı. Bunların muhatabı 49 odanın Başkanı Sayın Metin Kara’dır. Ne yapmamız gerekiyorsa yapalım. Pandemi döneminde sıcak yemek olay bitince fastfood rağbet gördü. Lokantalar zaten iflas eşiğinde. Kurye çalıştıracak durumları yok. Esnafımız zor durumda. Arsin’den bir kişi kürdan dahi istese alıp getiririm. Uzun zaman kapalı olan esnaf şimdi bir de kurye sorunuyla karşı karşıya. Kuryeler günde 300 ayda 10 bin liraya mal oluyor. Sigortasını da yaptırıyoruz. Bir işletmenin 4 kurye çalıştırdığını düşündüğümüzde maliyetinin altından nasıl çıkacak. İşte burada hilekârlık devreye giriyor. Tavuk döner satıyorsa 100 gr yerine 70 gr tavuk ekliyor.  Akşama kadar şikâyet alıyoruz. Esnaf isyan ediyor. kuryelerin de resmi bir yere bağlı olmaları gerekir. Bunun çözümü devletteyse gidip masaya yatırıp çözüme kavuşturmamız gerekir. Esnaf bu şartlarda daha fazla dayanamaz.” açıklamalarına yer verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.