İKİ ŞİRKETE ÖZEL KARAR ALINDI

Zorluoğlu, Bağımsız Meclis Üyesi Çakıroğlu’nun sorusunu cevapsız bıraktı

03 Ağustos 2021 Salı 10:00
İKİ ŞİRKETE ÖZEL  KARAR ALINDI

İLLER BANKASI ÖDEME YAPMAYI KABUL ETMEDİ

 TRABZON Büyükşehir Belediyesi, “Trabzon İli Cadde ve Sokaklarda Alt Yapı Kanal Kazısı, İdare Malı boru Döşeme İnşaatı ve Yalıncak Mahallesi Plaj Düzenleme İnşaatı” işleri için yaptırdığı bazı çalışmaların ücretini İller Bankasından temin edilen 50 milyon TL’lik krediyle ödemek istedi. İller Bankası “Sizin Meclis kararınızda bunlar yok!” diyerek kabul etmedi. Bunun üzerine Başkan Murat Zorluoğlu, konuyu Belediye Meclisine getirerek kredi için alınan Meclis kararına yeni işler ilave edilmesini sağladı.

İLAVELER SADECE İKİ ŞİRKETE Mİ YARAYACAK?

 BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisinin Bağımsız Üyesi Davut Çakıroğlu, “Belediyeye birçok şirket hizmet veriyor ya da iş yapıyor. Bunlara ödeme yapacağız. Burada sadece iki tane şirketin bu krediden yapmış olduğu hizmetin bedelini alacağı ortaya çıkıyor. Diğer şirketler de var. Onlar uzun zamandır tamamlamış oldukları hizmetlerin bedelini alamıyor. Bu zor dönemde onlara da katkı versek.” çağrısı yaptı. Başkan Zorluoğlu ise, herhangi bir yanıt vermeden gündem maddesini oylamaya sundu. Çakıroğlu oylamada ret oyu kullandı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde İller Bankasından tahsis edilen 50 milyon TL’lik kredinin kullanım alanı Meclis üyelerinin aldığı kararla birlikte genişletildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin Bağımsız Üyesi Davut Çakıroğlu, yapılan düzenlemeden sadece 2 şirketin yararlanabileceğini, diğerlerinin hizmet bedellerini almakta sorun yaşadığını savundu. 50 Milyon TL’lik kredinin “Trabzon İli Cadde ve Sokaklarda Alt Yapı Kanal Kazısı, İdare Malı boru Döşeme İnşaatı ve Yalıncak Mahallesi Plaj Düzenleme İnşaatı” işinde de kullanılabilmesi için Başkan Murat Zorluoğlu, Meclis üyelerinden yetki istedi. Konu hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Zorluoğlu, “Daha önce üstyapı ve yol düzenlemesi için kredi almıştık. Bu kredi işlemleri tamamlanmıştı.  Tabii aldığımız kararda parke, bordur, asfalt, ızgara gibi dediğimiz için bu kapsamda ödenmesini talep ettiğimiz Yalıncak Plaj düzenleme işi ile yine fiberoptik altyapısını oluşturduğumuz o çalışma kapsamında hak edişleri İller Bankası, ‘Sizin Meclis kararınızda bunlar yok!’ diyerek kabul etmedi. Dolayısıyla biz bunları buna dahil ediyoruz. Her ne kadar konu başlığı kredi talebi ise de doğru bir başlık değil. Daha önce kullandığımız, halen kullanmakta olduğumuz bir krediye ilave iş koyuyoruz. Miktar artmadan, ilave iş koyuyoruz. Dolayısıyla bu işleri de bu kredi kapsamında yapıp ödeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

SADECE 2 ŞİRKET Mİ YARARLANACAK?

Büyükşehir Belediyesinin Bağımsız Üyesi Davut Çakıroğlu, Başkan Zorluoğlu’nun açıklamalarının ardından söz alarak yapılan düzenlemeden sadece 2 şirketin yararlanabileceğini ileri sürdü.  Çakıroğlu, “Bu kredi benim de evet dediğim bir kredi. Şehirde yapılması gerek işler için tahsis edilmiş bir kredi. Belediyeye birçok şirket hizmet veriyor ya da iş yapıyor. Bunlara ödeme yapacağız. Burada sadece iki tane şirketin bu krediden yapmış olduğu hizmetin bedeline alacağı ortaya çıkıyor. Diğer şirketler de var. Onlar uzun zamandır yapmış oldukları, tamamlamış oldukları hizmetlerin bedelini almada biraz zorluk çekiyor. Bu şöyle yapılamaz mıydı? Belediyenin hizmet aldığı, borcu olduğu bütün işini tamamlamış şirketlere eşit şekilde, adil şekilde, onlara da ödemeleri yapılamaz mı? Bu zor dönemde onlara da katkı versek. Burada 2 tane şirket yapmış olduğu işin -yüksek de meblağlarda- parasını alıyor. Diğerleri yine aynı durumda. Ben bu bakış açısıyla bunun sadece iki şirkete yarayacağını düşünüyorum.” diye konuştu. Çakıroğlu’nun eleştirilerinin ardından Başkan Zorluoğlu, herhangi bir yanıt vermeden gündem maddesini oylamaya sundu. Gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

HABER:Songül MAZLUM

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.