Havalimanında kalıcı çözüm mümkün değil mi?

Trabzon Havalimanı pistinde yaşanan sorun çözülürken, yetkililerin yaptığı açıklama tedirgin etti

22 Ağustos 2021 Pazar 11:26
Havalimanında kalıcı çözüm mümkün değil mi?

Trabzon Havalimanı’nda günlerdir yağan yağmurun ardından pistte kabarma olarak da nitelendirilen ondülasyon meydana geldi. Yağışla birlikte sorunun büyümemesi için önceki gün 21.00-24.00 saatleri arasında havalimanı uçuşlara kapatıldı. Ekiplerin deformasyon olan alandaki çalışmaları sırasında bazı uçaklar komşu illerdeki havalimanlarına yönlendirildi. İç hat ve dış hat terminallerinde yoğunluk oluştu. Yaklaşık 3 saatlik çalışmanın ardından havalimanı uçuşa açıldı ancak pistte geçen yıl gerçekleştirilen bakımın ardından bu yıl sorun yaşanması tepkileri de beraberinde getirdi. Yetkililer, “Uçuşlarımız devam ediyor ama ilerleyen zaman ne gösterir bilemeyiz.” derken, siyasiler bir yıl önce bakımı yapılan pistte sorunların yeniden baş göstermesine tepki gösterdi.

Trabzon Havalimanı’nda günlerdir yağan yağmurun ardından pistte kabarma olarak da nitelendirilen ondülasyon meydana geldi. Yağışla birlikte sorunun büyümemesi için önceki gün 21.00-24.00 saatleri arasında havalimanı uçuşlara kapatıldı. Ekiplerin yaklaşık 3 saatlik çalışmasının ardından havalimanı uçuşa açıldı ancak pistte geçen yıl gerçekleştirilen bakımın ardından bu yıl sorun yaşanması CHP ve Gelecek Partisi kanadından da eleştirilere nede oldu. Havalimanında yaşanan soruna ilişkin alınan bilgiye göre, havalimanı pistine zamanında müdahale yapılarak oluşabilecek daha büyük bir olumsuzluğun önüne geçildi. Yetkililer konuya ilişkin, “Küçük bir ondülasyon oluştu. Onu da tamir ettik. Çok büyük bir şey değildi ama ilerde büyümesin diye hemen müdahale ettik. Yağmur yağdığında büyümesin, su almasın istedik. Uçuşlarımız 24.00’ten itibar en normale döndü. 3 uçak Ordu-Giresun Havalimanı’na indi. Sun Express 24.00’ten sonra havalimanımıza geri geldi. Ordu-Giresun Havalimanı’na inen uçağın yolcuları da buraya getirildi. Sabah saatlerinde ek sefer konuldu. Pist asfalt. Karayollarında da zaman zaman asfalta bakım yapıyorlar. Bizde pistimizdeki asfaltta oluşan olumsuzluğun fazla büyümemesi için önlemimizi alıyoruz. Uçuşlarımız devam ediyor ama ilerleyen zaman ne gösterir bilemeyiz. Biliyorsunuz Karayolları da zaman zaman bakım yapar. Biz de bunu zaman zaman yapıyoruz. Bazı küçük hava meydanlarının fazla trafiği yok. Bakımı trafiği olmadığı zamanlarda yapabiliyor. Bizim trafiğimiz çok, 24 saat trafiğimiz var. Mesela Sabiha Gökçen her gece 23.00-03.00 arası kapalı. Devamlı bakım yapıyorlar. Orada da tek pist var. Burada da tek pist var. Mecburi olarak bakım için trafiği zaman zaman kesiyoruz. Dileğimiz kaza, ölüm olmasın.”  açıklaması edinildi.

BU İŞİN SORUMLULUĞUNU TAŞIYANLAR HESAP VERMELİ

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, pistte sorun yaşanması üzerine uçuşlara kapatılan Trabzon Havalimanı’yla ilgili çarpıcı eleştirilerde bulundu. Trabzon Havalimanı pistinin geçen yıl Nisan ayında bakım ve onarımdan geçirildiğini belirten Kaya, “Havalimanındaki pistlerde çalışma yapıldığını görünce araştırdık ve bu iş için herhangi bir ihale yapılmadığını fark ettik. 2 defa gittik yerinde incelemeler yaptık. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin pistteki asfaltı söktüğünü gördük. Başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olmak üzere ilgili yetkililere pist bakım işi için ihale yapılıp yapılmadığını, bu işin kimler tarafından ne kadar bedelle yapıldığını, bu işi yapan firmanın liyakate sahip olup olmadığını sorduk. Biz bu soruları kamuoyu adına sorarken böyle bir sonuçla karşılaşacağımızı ön görerek konunun üzerine gitmiştik, uyarmıştık. İşin ihalesiz bir şekilde bir yandaşa verildiğini ve ihalenin daha sonra el altından yapıldığını ifade etmiştik. Maalesef 1 yıl önce yapılan pist bugün çöktü. Daha dün yapılan pist çöküyorsa, bu işin sorumluluğunu taşıyanların çıkıp bunun hesabını vermesi lazım. ” ifadelerini kullandı.

HAVALİMANI İLE İLGİLİ SORULARIMIZIN CEVABINI 1 YIL SONRA PİSTTEKİ ÇATLAK VERDİ

Geçtiğimiz yıl Trabzon Havalimanındaki bakım ve onarım çalışmaları ile ilgili verdiği soru önergesini hatırlatan Milletvekili Kaya, “İhaleye çıkılıp çıkılmadığı bile bilinmeyen, hangi firmanın, hangi kriterler çerçevesinde çalışma yaptığı belli olmayan, 5 yılda defalarca bakım ve onarıma giren, sorunları asla kalıcı olarak giderilmeyen Trabzon Havalimanı ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na 6 soru yöneltmiştik. Bakımdan 1 yıl sonra pistte yaşanan çatlak sorularımızın cevabı oldu.” ifadelerini kullandı.

TRABZON’A UÇUŞLAR EN YOĞUN ZAMANDA DURDU BİNLERCE İNSAN MAĞDUR

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Turizm sezonundayız. Karadeniz Bölgemize akın eden yerli ve yabancı turistler Trabzon Havalimanı’nı kullanıyor. Dolayısıyla uçuşların en yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Çok şükür bir kaza yaşanmadan pistteki çökmeler fark edildi. Fakat aynı zamanda uçuşların durması nedeniyle de binlerce insanımız mağdur edildi, çok büyük kamu zararı oluştu. Daha önce de pist aydınlatmasında sorun çıkmış uçuşlar durdurulmuştu. Trabzon Havalimanı’nda her yıl benzer sorunlar yaşanıyor. Turizmcilerimiz, turistlerimiz ve vatandaşlarımız mağdur ediliyor. Bu durum Trabzon adına maalesef utanç verici. Bunun sorumluları kim? Çıkıp hesap versinler. AKP’nin yandaşları zengin etme sevdası, artık ülkemiz ve vatandaşlarımız için bir güvenlik sorunu oluşturur hale geldi. Allah korusun, burada yaşanacak bir uçak kazasında insanlarımız yaşamını yitirebilirdi. Dün yapılan pist bugün çöküyorsa, bunu sorgulamak lazım. Ülkenin kaynaklarını heba ediyorlar.”

TRABZON’A YENİ HAVALİMANI ŞART!

“Yolcu kapasitesinin üzerine çıkan Trabzon Havalimanı’na acil müdahaleler gerekiyor. İkinci pist sözü verildi ancak yerine getirilmedi. Bu yoğunluğu karşılayacak büyüklükte bir havalimanının bir an önce yapımına başlanmalı. Yeni havalimanı yapılırsa sefer sayıları artırılır, sefer sayısının artması da pahalı olan Trabzon bilet fiyatlarının da bir nebze düşmesini sağlar. Geçen yıl Sayın Bakan soru önergemize verdiği cevapta, Trabzon Havalimanı’na ikinci bir pist yapılması veya Trabzon’a yeni bir havalimanı yapılmasıyla ilgili bir çalışma yürütülmediğini belirmişti. Birkaç ay sonra projenin hazır olduğu, Cumhurbaşkanı’ndan onay beklendiği yönünde açıklamalar yapıldı. Yeni havalimanı ile ilgili 1 yıldır herhangi bir gelişme olmadı. Anlıyoruz ki buna AK Parti’nin ömrü yetmeyecek. Biz iktidara geldiğimizde Trabzon’a yeni bir havalimanını mutlaka kazandıracağız.”

ASFALT İÇİN POZ VERENLER, ÇÖKÜNTÜDE DE AYNI POZU VERMELİ

Havalimanı pistinde oluşan sorunlara bir tepki de Gelecek Partisi İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu’ndan geldi. Başkan Velioğlu, “1 yıl önce Trabzon Havaalanı’nda yaptıkları asfalt için bu pozu verenler, uçuşların durmasına neden olan çöküntülerle de aynı pozu vermelidir... Geçen sene bu onarım işi de pandemi bahanesiyle yoksa ihalesiz istediğiniz kişilere mi verilmişti? Uçuşların aksamlarıyla oluşan maddi kayıpları neden bu işi yapan dostunuzdan değil de milletin paralarından karşılıyorsunuz?”  şeklinde konuştu.

MEVCUT YÖNETİCİLERLE İHALELER HEP SIKINTILI

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ise, “2020 Haziran ayında pist tadilatından sonra çekilen bu fotoğrafı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı ‘Çok güzel oldu’ mesajıyla paylaştı. Çok güzel dedikleri 1 sene yaşıyor. Dün akşam saatlerinde pist üzerindeki çatlaklar, uçuşların iptal olmasına ve büyük bir karmaşa yaşanmasına sebep oldu. Kimi yolcular bekledi, kimileri başka havalimanına sevk edildi. Birçok kez tadilata giren pist en son geçtiğimiz yıl bakıma girmiş; asfalt komple kazınmış, yenisi serilmişti. Uçuş yoğunluğunu konuştuğumuz bu yaz ayında bu görüntüyü konuşturanların biraz utanması lazım. Mevcut yöneticilerle Trabzon kötü tanıtılıyor, mevcut yöneticilerle ihaleler hep sıkıntılı, mevcut yöneticilerle bazen ihale bile yapılmıyor!” ifadelerini kullandı.

Haber:Songül MAZLUM

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.