DURAKLARIN ÖFKESi 

Trabzon’da 30 durak, hizmet alamadıkları Büyükşehire isyan etti

01 Ağustos 2021 Pazar 09:50
DURAKLARIN ÖFKESi 

3 YILDIR ARALIKSIZ SÜREN ÇİLE

 TRABZON’DA Pazarkapı Mahallesi’ndeki geçici depolama alanında yaklaşık 3 yıldır ulaşım hizmeti veren minibüs esnafı Büyükşehir Belediyesine isyan etti. Depolama alanına her giriş için 4 TL’den 7 TL’ye kadar ücret ödediklerini kaydeden şoför esnafı, 3 yıldır barınma ve lavabo gibi temel ihtiyaçlarının çözülmediğini kaydetti. Durak başkanı ve şoförler Büyükşehir Belediyesinin ücret tahsilatında gösterdiği özeni, hizmet verirken de göstermesi için çağrıda bulundu. Esnafa CHP’liler destek verdi.

PARA VERİYORUZ İMKAN YOK

GÖZALAN Durağı Başkanı İlhan Özkay, “Bizden para alsınlar ama bir imkanda sunsunlar. Biz sağda solda birbirimizin aracında oturuyoruz ama yolcularımızın gidebileceği bir yer yok. Ne bayanların ne erkeklerin lavabosu var. Burada kanalizasyon da var. 4-5’ten sonra burada araçlar simsiyah olur. Sivrisinekler basar.” dedi.  Akkaya-Karakaya durağından Fikret Karahan, “Bu durağa her girişte bizden 4 lira alıyorlar. Yalvardık bir kulübe ancak geldi. Lavabo konusunda sorunlarımız var.” diye konuştu.

ŞOFÖRLERE CHP KULAK VERDİ

 KİREÇHANE durağından Murat Altıntaş, “Hani bazı filmlerde seni dolar işareti olarak görürler. Bizimkiler bizi 4 lira, 5 lira, 7 lira olarak görüyorlar. Bizler insan gibi muamele görelim.” dedi. Karluk Tos Akoluk durağında çalışan Yener Yörük, “Bizi yönetenler geçici de olsa insanlara elini yüzünü yıkayabileceği, rahat edeceği bir alan oluşturulmasını sağlamalı.” diyerek tepkisini kaydetti. CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt ve partililer şoför esnafına destek verdi. n HABERi 6’DA

Trabzon’da Pazarkapı Mahallesi’ndeki geçici depolama alanında yaklaşık 3 yıldır ulaşım hizmeti veren minibüs esnafı Büyükşehir Belediyesine isyan etti. Depolama alanına her giriş için 4 TL’den 7 TL’ye kadar ücret ödediklerini kaydeden şoför esnafı, 3 yıldır barınma ve lavabo gibi temel ihtiyaçlarının çözülmediğini kaydetti. Durak başkanı ve şoförler Büyükşehir Belediyesinin ücret tahsilatında gösterdiği özeni, hizmet verirken de göstermesi için çağrıda bulundu. Şoför esnafının derdini Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Ortahisar Belediye Meclisi Üyesi Oktay Söğüt ve parti yöneticileri dinledi.

VERİLEN HİZMET MEMNUN ETMİYOR

Akkaya-Karakaya durağında çalışan Fikret Karahan, “Bu durağa her girişte bizden 4 lira alıyorlar. Yolcu al ya da alma. Bizden bu ücreti alıyorlar. Bayram günler, cumartesi-pazar paralı. Pandemiden önce 3.5 lira veriyorduk. Sadece pandemide bizden 1-2 ay para almadılar. Pandemiden sonra 50 kuruş zam yaptılar. Kulübemiz yoktu. Yalvardık bir kulübe ancak geldi. O da şoför esnafının beklentilerini karşılamaktan çok uzak.  Lavabo konusunda sorunlarımız var.” dedi.

“BİZİ PARA OLARAK GÖRÜYORLAR”

Kireçhane durağında çalışan Murat Altıntaş, “Mesai saati normalde 8.00’de başlıyor ama burada 6.30’da başlıyorlar. Resmi kurumsa burası paranın kime gittiğini bilelim. Lavaboya bile harici parayla gidiyoruz. Ayda 400 araç giriş çıkış yapıyor buraya. Fazlası var, eksiği yok. 400 araçtan ortalama 5 lira alınıyor. Günlük 8-9 bin liraya tekamül ediyor. Nerede bu para? Ayda 300 bin TL olacak. Bir kapıda 4 tane eleman var.  Her girişte 4 lira ücret alıyorlar. Neye göre ücret alıyorlar? Bir defaya mahsus ücret verelim. Terminal gibi kalıcı bir barınma alanı istiyoruz. Kışın açıkta kalıyoruz. Bize yaptırım uyguluyorlar. Mesela ben bugün çalıştım ama ancak depoma ancak yakıt koyabilirim. Şoför esnafına giriş çıkışlar için verilen karta 40 lira koymadan ben buradan içeri giremiyorum. Girişi 4 lira olan yere 4 lira verip kartımda 40 lira olmadan giremiyorum. Benim anladığım burada şoför esnafı esnaf değil. Hani bazı filmlerde dolar işareti vardır. Seni dolar işareti olarak görürler. Bizimkilerde bizi 4 lira, 5 lira, 7 lira olarak görüyorlar. Bizim belli bir zaman sonra psikolojimiz bozuluyor. Belediye olarak senin benim psikolojimi bozman hakkın değil. Bizler insan gibi muamele görelim.” eleştirilerinde bulundu.                  

“İNSANA VERİLEN HİÇBİR DEĞER YOK”

Karluk Tos Akoluk durağında çalışan Yener Yörük, “Burada sonuçta bir hizmet var. Binlerce insan taşınıyor. Burada insana verilen hiçbir değer yok. Lavabosu yok, gidin bakın. Oturup, dinleneceğin elini yüzünü yıkayabileceğin bir çeşmesi var mı? Yok. Binlerce insan taşınıyor. Bizi yönetenler bu insanlara geçici de olsa elini yüzünü yıkayabileceği, rahat edeceği bir alan oluşturulmasını sağlamalı. Sabah 6.30’dan akşam 20.00’ye kadar para almaları yanlış. Sabah arkadaş durağa giriyor. Duruyor 15 dakika. Bazen hiç yolcu almadan çıkıyor ama yine 4 lirayı veriyor. Anlatıyoruz buradakilere bizim yapabileceğim bir şey yok diyor. Buradaki sorunla Şoförler Odasının, Cemiyetin ilgilenmesi lazım. Şoförler odası, Cemiyet ne iş yapar? Ben Belediye Başkanı’yla birebir karşıya gelemem ama sen cemiyet başkanısın. Arkanda bir güç var. Ben bunlardan davacıyım. Hakkımı da asla helal etmem.” diyerek tepkisini kaydetti.

“KANALİZASYON YÜZÜNDEN SİNEKLER BASIYOR”

Gözalan Durağı Başkanı İlhan Özkay, “Her şeyin bir karşılığı var. Bizden para alsınlar ama bir imkanda sunsunlar. Biz sağda solda birbirimizin aracında oturuyoruz ama yolcularımızın gidebileceği bir yer yok. Ne bayanların ne erkeklerin lavabosu var. Burada şehrin kanalizasyonu da var. 4-5’ten sonra burada araçlar simsiyah olur. Burayı sivrisinekler basar. Geldiler buraya 2-3 ilaç atıp gittiler. Sivrisinekleri yukarı aşağı taşıyoruz. 2-3 araç toprak dökmelerini istedik bir düzene girmesi için o da yok.” sezenişinde bulundu.

“BURADA İNSANA VERİLEN DEĞER YOK!”

Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, “Biz yapacağız edeceğiz deriz ama onlar diyemez. Burada insana değer verilmiyor.  Biz sorunlarınızı dile getireceğiz. Trabzon’a verilen değeri otobüs terminalinin şu anki değeri üzerinden bakın. Sizin buradaki sıkıntılarınızı dinleyen yok. Buradaki şoför esnafının barınmadan tutun da lavabo ihtiyacına kadar her türlü talebi en kısa sürede karşılanmalı.”  şeklinde konuştu.

“ŞOFÖR ESNAFININ VERDİĞİ PARANIN BİR KARŞILIĞI YOK”

Ortahisar Belediyesinin CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, “Bu alan fiziksel olarak çok kötü. Lavabo yok. Dinlenme yeri yok. Burada 3 sene geçti. Daha da yıllar geçecek gibi gözüküyor. Böyle bir alandan para alınır mı? Terminal olsa anlarız. Bir yatırım söz konusu olur, para verilmesi normaldir. Burada hizmet yok. Sadece indir kaldır bir kapı koymuşlar. Burada şoför esnafının verdiği paranın bir karşılığı yok. Vatandaş için de yok. Burası geçici bir yerse şoför esnafından para almazsın veya göstermelik 1 lira alırsın.  Trabzon’da şoför esnafını böyle bir ortamda çalıştırmak yakışıyor mu?  Trabzon’da birçok kurumun başındakiler Büyükşehir Belediyesi de dahil Trabzonlu değil, dışardan gelmişler. Yetenekli adam olsa bile burada büyümediği, burada yetişmediği için seni anlayamıyor. Burada doğmuş yaşamış birisi sorunu otomatik anlar. Bunların Trabzon’u öğrenmesi için 10 yıl lazım. 10 yılda da geçip gidiyorlar. Büyükşehirde ulaşımın başına İstanbul İETT’den adam getirdiler. Trabzon’u nasıl öğrenecek? Sadece Ortahisar’ın 80 tane mahallesi var.  1-2 sene durdu gitti. Buradan birileri olsa sorunu zaten biliyor. Sorunu çözer.” değerlendirmelerinde bulundu

Haber:Songül MAZLUM.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.