Dönüşüm skandalı!

Akçaabat’ta dönüşümü için 10 otobüs alındı ancak minibüsler plakalarından vazgeçmiyor

19 Temmuz 2021 Pazartesi 09:10
Dönüşüm skandalı!

SADECE 143 MİNİBÜSÇÜ  DÖNÜŞÜMDEN YANA

 Trabzon Büyükşehir Belediyesinin, Akçaabat’ta başlattığı “minibüsten otobüse dönüşüm” projesi skandal bir noktaya vardı. Daha önce imza verip imzalarını geri çeken 440 şoför dönüşüme karşı çıkarken, dönüşümde ısrarcı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu 140 şoförün talebine karşı 10 otobüs alınmasını onayladı. Ancak otobüse geçiş imzası veren şoförler plakalarını askıya almıyor. 

ONAY VERENLER PLAKALARINI ASKIYA ALMIYOR

 Şoförlerden Süleyman Çelik, skandal olayı şöyle anlattı: “Şu anda yeni otobüslere takılan plaka sayısı sadece 3. Geri kalan 7 otobüse geçmemek için imza veren şoför arkadaşlar çareler arıyor. Bunlara da imza verilse bile 140 M plaka eder. Geriye kalan M plaka sayısı 443. Bu arkadaşlar onay vermesine rağmen plakalarını şimdi askıya almıyor. Akçaabat dönüşümü bir fiyaskodur.”

UKOME TAM 4 KEZ KARAR  DEĞİŞTİRDİ

 Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “UKOME bugüne kadar tam 4 kez karar değiştirdi. Bu ısrar niye anlayamadık. Dönüşümü destekleyenler plakalarını askıya alacaktı. Şimdi karşı çıkıyorlar. UKOME’ye başvurmuşlar, ‘Plakaları kullanmayacağız, evde saklayacağız’ diye. Böyle bir skandal olabilir mi? Yarın bu araçlardan o plakayla kaza yapılırsa bunun hesabını kim verecek.”

ORTAHİSAR GİBİ DÖNÜŞÜM YAPMAK İSTİYORLAR

CHP’li heyetin Akçaabat’ı ziyareti sırasında sert eleştiriler yönelten bir diğer minibüs sahibi Ali Sait Çelik ise otobüs dayatmasına sert tepki verdi. Ali Sait Çelik, “Efendim konfor getirecekmiş. Konfor istiyorsan bırak bizi Ortahisar gibi dönüşüm yapalım. Otobüslerde 40 kişi oturuyor 50 kişi ayakta. Bu mu konfor! Belediye Başkanı dolmuştan bu kadar anlar.”dedi. 

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin, Akçaabat’ta başlattığı otobüs dönüşümü fiyaskoyla sonuçlandı. minibüsten otobüse dönüşmek için plakalarını askıya alarak trafikten çekeceklerine dair noter onaylı muvafakatnameyi Büyükşehir Belediyesine teslim edeceklerini beyan eden şoförlerin birçoğu aldıkları karardan vazgeçti. Daha önce imza verip imzalarını geri çeken 440 şoför dönüşüme karşı çıkarken, dönüşümde ısrarcı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu 140 şoförün talebine karşı 10 otobüs alınmasını onayladı. Ancak otobüse geçiş imzası veren şoförler plakalarını askıya almaktan vazgeçti.

“ULAŞIM A.Ş.’NİN ZARARINI MI KAPATMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ?”

Yaşanan gelişmeler üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na çağrı yapan Akçaabatlı minibüs şoförü Süleyman Çelik, “Şu anda yeni otobüslere takılan plaka sayısı sadece 3. Geri kalan 7 otobüse geçmemek için imza veren şoför arkadaşlar çareler arıyor. Bunlara da imza verilse bile 140 M plaka eder. Geriye kalan M plaka sayısı 443. Bu arkadaşlar onay vermesine rağmen plakalarını şimdi askıya almıyor. UKOME bugüne kadar tam 4 kez karar değiştirdi. Bu ısrar niye anlayamadık. Dönüşümü destekleyenler plakalarını askıya alacaktı. Şimdi karşı çıkıyorlar. UKOME’ye başvurmuşlar, ‘Plakaları kullanmayacağız, evde saklayacağız’ diye. Böyle bir skandal olabilir mi? Sayın Başkan bu nedir? Bunun kontrolünü kim yapacak? Bu araçlar ileride trafik de olursa, kaza yaparsa bir kişi ölürse, sen bunun hesabını nasıl vereceksin? Halen daha anlamadın mı Akçaabat dönüşümünü esnaf istemiyor. Kaldı ki şu an 440 kişi ‘Ben minibüs kalacağım’ diye imzasını geri çekti. Siz niye bu baskıyı yapıyorsunuz? Zira Ulaşım A.Ş.’nin zararını mı kapatmaya çalışacaksınız? ‘Yok efendim imza verdiler, ben ondan karar aldım’ mı diyeceksiniz? Esnafın bu dönüşümü istemediği belli değil mi? Bir firmaya rant sağlamaya mı çalışıyorsunuz? Kooperatif başkanına niye bu kadar tolerans tanıyorsunuz? Bunların bir açıklaması olması lazım.” eleştirilerinde bulundu.

“AKÇAABAT DÖNÜŞÜMÜ BİR FİYASKODUR”

Şoför esnafının dönüşümü istemediğini vurgulayan Süleyman Çelik, “Son olarak şunu söylemek istiyorum: “Akçaabat dönüşümü bir fiyaskodur.  Bundan geri dön artık esnaf bunu istemiyor. İsteyen sadece yüzde 10’dur. Bu projenin rant olduğunu size 18 ay önce ben yazdım, uyardım, dinlemedin. Şimdi işi düzeltmeye gidiyorsun, vazgeç! Şu ana kadar alınan otobüs sayısı 10 adet. Otobüse geçen sayı 3 adet. 7 tanesi de geçmemek için çare arıyor. Bunların hepsi geçse bile toplam 10 otobüs olur. Bu da 140 M plaka demek. Geriye kalan M plaka sayısı da 443 olur.”  ifadelerini kullandı.

“BURADA BİR ŞEKİLDE  HAKSIZLIK VAR”

Akçaabatlı şoförlerden Ali Sait Çelik ise, “Bizim dönüşüm aşamasında sıkıntılarımız var. Yönetici olan arkadaşlarımız kendilerinin çıkarları doğrultusunda bir şeyler yapıyorlar. Burada bir haksızlık var. Şimdi Genel Kurul kararımız var bizim. Doğrudur Genel Kurala yetki verdik.  Genel kurul kararı şuydu: Bu iş araştırılacak, tekrar üyelere sorulacak, ondan sonra tekrar bir karar verilecek. Şimdi bu vatandaş gitti, bir firmayla anlaştı. Firma işine geldi. Firma ona bir şeyler verdi ya da vermedi bilmiyorum. Genel Kurulda araştırılsın kararı otobüs dönüşüm kararı oldu. Bizim aldığımız karara göre araştırılacak, arabalar bakılacak, tekrar üyelere sorulacak, üye hangisini isterse o olacaktı. Ben orada da anlattım vatandaşın belediye konusunda bir talebi yok. Vatandaş en çok ‘Hızlı ve konforlu nasıl gidebilirim?’in peşinde. Bunu biz bu adamlara anlatamıyoruz. Bunların tercih ettiği aldığı araba Trabzon Büyükşehir Belediyesinin kullandığı arabaların yarısı. Trabzon Büyükşehir Belediyesinin kullandığı arabalar markalı arabalar, daha konforlu bize gönderilecek olan arabalar 2019 model eski arabalar. Burada bir şekilde haksızlık var. Üye ikiye bölündü. İsteyenlerle istemeyenler arasında baya bir zıtlaşma oldu.” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE BİZİM İŞİMİZDEN  NEDEN PARA KAZANSIN?”

440 kişinin imzasını geri çektiği iddialarını sorduğumuz Ali Sait Çelik, “İmza veren arkadaşlar dedi ki şu anda bunların gittiği yol yol değil. Bizim şu anda mevcut başkanlık yapan arkadaşın zaten başarısı yok. Bizim sadece bir tane çalışma izin belgemiz var. 5 yılda bir değiştiriyoruz. En son 250-350 lira arasında bir para ödedik ona. Şimdi bütün topladığımız paradan Trabzon Belediyesi yüzde 3’ kadar para kesintisi yapacak. Belediye bizim işimizden neden para kazansın? Neden kesinti yapsın? Belediyenin böyle olması işine geliyor. Akşama kadar esnafın topladığı para örnek veriyorum 150 arabadan her biri 300 lira kazanıyor. Bunun yüzde 3’ünü otobüs olduğun zaman Trabzon Belediyesine vereceksin. Belediyenin bize sunduğu bir şartname olarak. Biz de ona feragatname olarak imza vereceğiz. Belediye bizi öteliyor. Bu iş belediyenin işine de geliyor. O yüzden Belediye Meclisinde onu da istemiyoruz. Yapılacak olan arabalar da hatalı arabalar. Vatandaş ile biz sürekli iç içeyiz. Vatandaş diyor ki aman bizi böyle bir şeyden mahrum etmeyin. Duraktan kalktığımızda beş dakikada Yıldızlı’ya geliyorum. Eğer trafik yoksa 15-20 dakikada Akçaabat’ta oluyorsunuz. Soruyorum şimdi; siz belediyenin arabasına bindiğiniz zaman 20 dakikada Akçaabat’a gelebilir misiniz? En hızlı gelen otobüs 45 dakikada geliyor. Vatandaş da hızlılığın tercihi yapıyor. Gelip durağa dolmuşla biniyor.” şeklinde konuştu.

“BİZ YOLCUMUZU AYAKTA TAŞIMAYACAĞIZ”

Önlerine sandık konulmasını isteyen Ali Sait Çelik, “Burada bu adamların yaptığı doğru bir tercih değil. Üyenin istemediği bir şey bu. Trabzon Belediye Başkanı’nın ‘Burada bir karışıklık var, burada bir olumsuzluk var.’ diye bakması lazım. Burada demokratik bir şekilde önümüze sandık koyması lazım.  Belediye Başkanı ‘Şurası öyle, burası böyle konforlu.’ diyor. Aslında konfor değil. Yolcuyu ayakta taşımak konforsa ben bu konforu kabul etmiyorum. Biz yolcumuzu ayakta taşımayacağız. En hızlı şekilde gideceğiz, en güzel yolculuğu sağlayacağız. Ama Belediye Başkanı bunu göremiyor. Belediye Başkanı ne anlar dolmuştan. Otobüslerde kırk kişi oturuyor elli kişi ayakta. Bu mu konfor? Konfor istiyorsan bırak bizi Ortahisar gibi dönüşüm yapalım. Sıkıntılarımız büyük.” açıklamalarında bulundu.

“PLAKA SİMSARLIĞI OLUŞTU”

İlçede plaka simsarlığı oluştuğunu da ileri süren ali Sait Çelik, “Adam İstanbul’da iş adamı geldi aldı sekiz tane, Trabzonlu iş adamı gelmiş almış 4 tane plaka. Dönüşüm olacak değer kazanacak diye plaka simsarlığı oluştu. Bunlara şu vaat verildi. 5 bin TL plaka başı para yatacak size. Kardeşlerimle beraber üç tane plakam var. Bana 5 bin TL değil de 2 bin TL vermeyen şuan ki yönetim taahhüt versin ben bugün gider imza atarım. Taahhüt veremiyor. Korkuyor. Ama simsarlar sekiz on tane plaka almışlar. Ben bunun ispatini da yaparım. Bunlar onu iş olarak görmüyor ticaret olarak görüyor. Ben iş olarak görüyorum. Zoraki bu iş bana bıraktırılırsa ben çocuğumu nasıl okuturum diye düşünüyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.

Son Güncelleme: 19.07.2021 11:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.