Delta Paniği

Havalimanında iki çalışanda delta varyantı

16 Temmuz 2021 Cuma 10:06
Delta Paniği

TRABZON Havalimanı’nda iki çalışanda Delta varyantı görüldü, kentte vakalar artış trendine girerken 17-29 yaş grubu Korona virüs aşısına beklenen ilgiyi göstermedi. Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, günlük Korona virüs vakaların 50-70 arasında değiştiği kentte, bazı hastaların ciddi bir şekilde temaslılarını gizlediğini kaydetti. Usta, “Bizim çabamıza karşılık duyarlılık bekliyoruz.” çağrısı yaptı. 

Trabzon’da Korona virüs vakaları artmaya başlarken, Trabzon Havalimanı’nda çalışan bir temizlik görevlisi ile gıda ürünü satan bir işletmedeki kadın çalışanda Delta varyantına rastlandı. Korona virüse yakalanan personeller, evlerinde karantinaya alındı. Kentte Koronavirüs vakalarında da artış yaşandığı kaydedildi. Vakalardaki artış durumunu değerlendiren Müdür Usta, “Günlük vakalarımızda 50-70 arasında oynama var. Koronavirüs haritasına baktığımızda da vakalarımızda artış olduğu görülüyor. Biz aşıyla ilgili çok cevval bir şehir değiliz maalesef. Bu gidişat sürekli artmasın diye de uyarılarda bulunuyoruz.” dedi.

“ÇABAMIZA KARŞILIK DUYARLILIK BEKLİYORUZ”

Korona virüsün yayılımının önüne geçebilmek için büyük bir mücadele verildiğine işaret eden Müdür Usta, “Her vakanın temaslılarını çalışıyoruz. Peşine takılıyoruz. Nerede, ne zaman hangi şartlarda teması olmuş bakıyoruz. Ondan sonra vakanın analizini yapıyoruz. Temaslıları da izole ediyoruz ve kontrol ediyoruz. Gerekli olursa testlerini alıyoruz. Vakanın başka taraflara sıçramasını engellemeye çalışıyoruz. Burada önemli olan bir parametre kişilerin bir kısmı ciddi bir şekilde temaslısını gizliyor. Yayılmanın önüne geçmemizi engellemeye gayret ediyorlar. Kişi duyarlı olacak. Bizim çabamıza karşılık duyarlılık bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“17-29 YAŞ GRUBUNDA AŞIYA TALEP YÜZDE 37”

Yaş gruplarının aşıya ilgisine ilişkin veriler de paylaşan Müdür Usta, “17-29 yaş grubunda şu ana kadar yüzde 37 aşı talebi görmüşüz. 30-39 yaş grubunda yüzde 46, 40-49’da yüzde 61, 50-59 yaş grubunda yüzde 77 ve 60 yaş üzerinde yüzde 90 üzeri aşı talebi gördük. Özellikle 17-29 yaş grubu oldukça ağır hareket ediyor. 30-39 yaş grubu da, 40-49 yaş grubu da çok cevval oluyor diyemeyiz. Toplum için herkesin aşı olması gerekiyor. Aşı bireysel bir olay değildir. Aşı toplumsal bir olaydır. Aşılar sağlıklı insanlara korumak için yapılır. ‘Ben hasta değilim, niye aşı olayım?’ tarzındaki yaklaşımların da bilimsel bir dayanağı yoktur.” açıklamalarında bulundu.

HABER: Songül MAZLUM

Anahtar Kelimeler:
DeltaCovidCORONAPandemi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.