Çarpıcı Söğütlü iddiası

22 Haziran 2021 Salı 12:59
Çarpıcı Söğütlü iddiası

AKÇAABAT Belediye Meclisi CHP Üyesi Tuncay Demirci, Söğütlü Sahili ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Demirci, Akçaabat-Yıldızlı arasında yapılacak bisiklet ve yürüyüş yolu projesinde kıyıya dokunulmayacak denilmesine rağmen Söğütlü’de kıyıya 70 bin metreküp taş döküleceğini söyledi.

Akçaabat Belediye Meclisi CHP Üyesi Tuncay Demirci, Söğütlü Sahili ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Demirci, Akçaabat-Yıldızlı arasında yapılacak bisiklet ve yürüyüş yolu projesinde kıyıya dokunulmayacak denilmesine rağmen Söğütlü’de kıyıya 70 bin metreküp taş döküleceğini söyledi.

135 BİN TON TAŞ DÖKÜLECEK

CHP’li Demirci, Akçaabat’ta yapılacak proje için açılan ilanda gördüğü veriler üzerinden çıkarımlarda bulunarak yaptığı açıklamada, “Olayın başlangıç noktası kış aylarında Akçaabat Belediye Meclisi. Burada denildi ki Nihat Usta’dan Yıldızlı’ya kadar bir Büyükşehrin kamyonları ve bizim imkanlarımızı birleştirerek bisiklet ve yürüyüş yolu yapmaya başladık.  Bende yapılacak yolu güzergahında mutabık kalmak koşuluyla destekleyeceğimi söyledim. Zaman içerisinde bana buradan vatandaşlar resimler attılar. En son EKAP üzerinden ihaleye çıktılar. Atletizm stadyumunun arkasında 385 metre uzunluğunda bir takibat yapacaklar. Toplam 135 bin ton taş. Metreküpe çevrildiği zaman 70 bin metreküp oradaki sahile taş dökülecek. Söğütlü kısmını tamamen kumsaldan yapmaya başladılar. Bunun üzerine yürüyüş yolunun kumsaldan yapılması durumunda, Karadeniz’in hırçınlığı göz önüne alındığında yolun korunma ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Bu da ilave kıyı tahkimatı demektir demiştik ama dinletemedik. Hatta yapılan mahmuz gibi kıyı dolgusunun kıyıyı koruyacağı iddia edildi.  Bu iddialar bilimsellikten çok uzaktır. Çünkü ilgileri çok iyi bilir ki Karadeniz’de kıyının rusubatla dolması Batı’dan doğuya doğru olmaktadır. Batısında yapılan mahmuz doğusundaki bölgede dalga hareketleri ile kıyı oyulmasını ve bunun sonucunda da kıyıda taşlaşmaya neden olur. Söğütlüde yapılmak istenen kıyı tahkimatı sadece denizin doldurulmasını değil aynı zamanda dolgunun doğusunda kalan kısımlarda oyulmaya ve taşlaşmaya neden olacaktır.” ifadelerini kullandı.

KONYA’DAN FARKIMIZ KALMADI

Trabzon’un denizden ne kadar uzaklaştığına dair düşüncelerini dile getiren Demirci, Akçaabat’ta ne olursa olsun denize yapılacak müdahalelerin önünde duracaklarını belirterek, “İlanda sentetik çim yüzeyli futbol sahası kıyı koruma tahkimatı işi yazıyor. Genel olarak Akçaabat’tan başlamak üzere Trabzon’un sorunu bu. Karadeniz’de sadece Trabzon ve bir iki küçük yerde böyle bir şey var. Ha Konya ha da Trabzon. Hiçbir farkı yok. Denizle bir alakamız yok. Denizi doldurmak için bir sürü haklı sebep bulabiliriz. Ama doldurmayacağız. Denize dokunmayacağız. Deniz yüzmek için, balık avlamak içindir. Doldurmak ve arsa kazanmak için değildir. Bunu kafamıza sokmamız lazım. Durum bu.”dedi.

Anahtar Kelimeler:
SöğütlüSahil
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.