Araklı’nın ardından Arsin’den de tepki

Araklı’daki kötü koku ilçe sınırlarını aştı

02 Ağustos 2021 Pazartesi 15:44
Araklı’nın ardından  Arsin’den de tepki

Trabzon’da olağanüstü gündemle toplanan Büyükşehir Belediye Meclisine, Arsin Belediye Başkanı Muhammet Sait Gürsoy’un Araklı’daki Taşönü Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisine yönelik eleştirisi damga vurdu. Kötü kokunun 5 kilometrelik alanda etkili olduğunu kaydeden Başkan Gürsoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na çözüm için çağrıda bulundu.

Trabzon’da olağanüstü gündemle toplanan Büyükşehir Belediye Meclisinde, Arsin Belediye Başkanı Muhammet Sait Gürsoy, Araklı’daki Taşönü Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisinden yayılan kötü kokuya tepki gösterdi. Araklı’daki atık tesisinden yayılan kötü kokunun ilçesindeki bazı mahalleleri de etkilediğini kaydeden Başkan Gürsoy, “Bizim malum çöp tesisimiz var. İlk başlarda çok iyiydi. Son zamanlarda ciddi anlamda koku şikayetiyle vatandaş bizi ciddi anlamda rahatsız ediyor. Biz gerekli yerlere ilettik.  Birkaç defa kendilerine gittik. Teknik arızadan olduğu söylendi ama bazen orada vahşi depolama da yapılabiliyor.  Bu konuda gerekli önlem ve tedbir nasıl alınacak? Hava sıcak. Yaklaşık 3-4 km civarı bazen 5 km civarında vatandaşı rahatsız ediyor. Araçlardan sızan sularda ilgili firmaya söyledik. Bu artık katlanacak halde değil. Bu konuda acilen tedbir alınmasını istiyoruz.” dedi.

KALICI OLARAK OLMASINA ASLA MÜSADE ETMEYİZ

Şikayet üzerine Başkan Zorluoğlu ise, “Bunla ilgili TRABRİKAB yetkili ve sorumlu kuruluş. TRABRİKAB  olarak ve aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi olarak konuyu gündemimize alıyoruz. Gerekirse orada inceleme yapıp sorun oluşturan unsunları rapor haline getirip beraberce değerlendiririz. Orada bizim arzumuz çok modern tesis. Minimum çevreye olumsuz etkisi olacak tesis. Elbette orası geçiş aşamasında. Yeni çalışıyor. Bir akım eksiklikler olabilir. Ama kalıcı olarak asla orada olmasına müsaade etmeyiz. Arzu da etmeyiz. Gereken tedbirleri hem yatırımcı kuruluş alacak, bizde denetimleri yapacağız. Gündemimize alıyoruz.” karşılığını verdi.

Haber:Songül MAZLUM

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.