Songül Mazlum-Bitlis’te 8 ay önce öldürülen Mehmet Salih Karamercan’ın oğlu Murat Karamercan, babasının ölümüne sebep olan eniştesi Saddam Duman’ı Trabzon’da bulup öldürmüştü. Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanık Murat Karamercan hazır bulundu, ev hapsinde bulunan sanık ablası Saliha Duman ise duruşmaya SEGBİS sistemiyle katıldı. 

Bitlis'te yaşayan Saliha Duman, iddiaya göre 8 yıllık eşi Saddam Duman'dan sürekli şiddet görüyordu. Mevsimlik işçi olarak çeşitli şehirlerde çalışan genç kadın, kazandığı parayı eşine veriyordu. Duman bu durumu babası Mehmet Salih Karamercan'a anlattı. Karamercan ile damadı Saddam Duman arasında tartışma çıktı. Bu olayın ardından Saddam Duman'ın ağabeyi Fettah Duman, 2021 yılında evinin önünde pusu kurduğu Karamercan'ı öldürdü.

bitilis

Cinayetin ardından Fettah Duman (32) tutuklandı. Saddam Duman ise Trabzon'un Of ilçesine gelerek çay işçisi olarak çalışmaya başladı. İddiaya göre eşinden intikam almak için plan yapan Saliha Duman da kardeşi Murat Karamercan (21) ile birlikte,  Trabzon'a geldi. Murat Karamercan, Saddam Duman'a tabancayla 8 el ateş etti. Ağır yaralanan Duman hastaneye kaldırıldı. Yakalanan Karamercan "Kan gütme saiki ile adam öldürmeye teşebbüs" suçundan tutuklandı. Ablası Saliha Duman ise ev hapsine alındı. 

Bitlis'ten Trabzon'a uzanan kan davasında bir duruşma daha dün Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada tutuklu yargılanan Murat Karamercan hazır bulunurken sanık ablası Saliha Duman ise SEGBİS sistemiyle katıldı.

Vali Ustaoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Fettahoğlu özel öğrencilere eşlik etti Vali Ustaoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Fettahoğlu özel öğrencilere eşlik etti


AĞABEYİNİN TEHDİT ETTİĞİNİ SÖYLEDİ


Davada öldürülen Saddam Duman'ın kardeşi Ercan Duman Bursa'dan bağlandığı SEGBİS sistemiyle ile tanık olarak dinlendi. Ercan Duman, "Ağabeyim birkaç kez bunların kökünü kurutacağım demiş. Ben ağabeyimin karşı tarafı internet üzerinden tehdit ettiğini duydum. Verdiğim dilekçede kendim görmüş gibi yazdım. Karşı tarafı tehdit ettiğini bizzat görmedim. Ben onların arasının iyi olduğunu biliyordum. Bir sıkıntı görmedim." iddialarında bulundu.


ENSEST İLİŞKİ İDDİASINDA BULUNDU


Duruşmada dinlenen sanık Saliha Duman ise, "Saddam'ın bir yakını ile ilişkisi vardı. Bu yüzden boğazımı sıktı. Babası benim öldürülmemi söyledi. Ben Of'ta hastaneye gidip korkumdan rapor almadım. Emniyete gittim. İfade verdim. Emniyete gitmeseydim beni öldürecekti." iddialarını öne sürdü. 


BABASI ÖLDÜKTEN 2 GÜN SONRA OKEY DAVETİ GÖNDERİLDİĞİNİ İDDİA ETTİ


Eniştesini öldüren sanık Murat Karamercan ise, "8 yıldır Saddam'ın bizi tehdit  ettiğini Ercan gördü. Babam öldürüldükten  iki gün sonra ikisi bana İnternetten okey daveti gönderdi. Alay eder gibi davrandılar." şeklinde iddialarında bulundu. 

Duruşma olaydan 6 ay önce psikolojik tedavi görmeye başladığını ileri süren Saliha Duman'ın sağlık durumu hakkında rapor alınması, Of'taki şikayetinin incelenmesi, sanık Saliha Duman'ın öldürülen babasının dosyasının da dava kapsamında incelenmesi için ileri bir tarihe ertelendi.