Son günlerde Bitcoin'deki düşüşün ardından bir kripto para borsası daha iflasını açıkladı.

Kredi faaliyetleri incelenen kripto para borsası FTX ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Binance tarafından satın alınmak istenen FTX, iflasını açıkladı. Girişimci ve yatırımcı Sam Bankman-Fried'in sahibi olduğu borsa, ABD'de iflas başvurusunda bulundu. Şirketten daha önce yapılan açıklamada, "FTX'in ABD'deki operasyonları birkaç gün içinde durdurulabilir. Lütfen kapatmak istediğiniz pozisyonları kapatın. Para çekme işlemleri açık kalacak" uyarısında bulundu.

Bitcoin'cilerin gözü yaşlı! Kripto para borsası iflas ettiğini açıkladı2 (1)

CEO'luk koltuğunu bıraktı: Her şeyi batırdım

Bankman-Fried da CEO olarak görevinden ayrıldı ve yerine John J. Ray III getirildi. Twitter hesabından açıklama yapan Bankman-Fried, "Üzgünüm. Her şeyi batırdım, daha iyisini yapmalıydım." diye yazdı.

Avrupalılar kışın donmamak için Türkiye'ye gelecek! Avrupalılar kışın donmamak için Türkiye'ye gelecek!

Bitcoin'cilerin gözü yaşlı! Kripto para borsası iflas ettiğini açıkladı2 (5)

Bitcoin'de sert düşüş yaşandı

FTX'in iflas ilan etmesinin ardından, dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin'in fiyatı yüzde 5'in üzerinde keskin bir şekilde düştü.  Bitcoin kararın ardından 16.500 dolar seviyelerine geriledi. FTX, rakibi ve dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ile yaşadığı sorunların ardından likidite sıkıntısı yaşamaya başladı.

Bitcoin'cilerin gözü yaşlı! Kripto para borsası iflas ettiğini açıkladı2 (4)

Bankman-Fried, şirketinin likidite sorununu çözmek için 8 Kasım'da Binance'in Kurucusu ve CEO'su Changpeng Zhao ile görüşmelere başladı ve taraflar Binance'in FTX'i satın alması için bir niyet mektubu imzaladı. Binance, görüşmeler başladıktan kısa bir süre sonra FTX satın almaktan vazgeçtiğini açıkladı.

Bitcoin'cilerin gözü yaşlı! Kripto para borsası iflas ettiğini açıkladı2 (3)

6 Kasım'da Zhao, "en son değerlendirmelerinin" bir sonucu olarak FTX'in FTT tokenlerini satmaya karar verdiklerini açıkladı. Açıklamanın ardından FTT, şu anda kripto para borsalarındaki değerinin yüzde 90'ına yakınını kaybederek yaklaşık 2,5 dolardan işlem görüyor. ABD merkezli FTX borsasında para çekme işlemlerindeki önemli artış nedeniyle, çok sayıda kullanıcı paralarını borsadan çekmekte sorun yaşıyordu.