CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon mitingi, bugüne kadar emsali görülmeyen en kalabalık siyasi miting oldu. Mitinge olan ilgi kadar, halkın heyecanı da çok önemliydi. Diğer önemli husus ise referandum mitingi olmasına rağmen demir yolu konusunda artık bir  tarih ilan edilmesiydi.

1993 yılından bu yana bu kentin ve bölgenin siyasi tarihini izleyen ve not eden bir gazeteci olarak bir referandum mitinginin bu denli ilgi uyandırmasını nasıl yorumlamalıyız? Avrupa’nın taraf olması, ABD ve Rusya’nın güneyimizde oyun kurması hadiselerinin millette Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sahiplenme refleksini artırdığı doğru… Lakin bu ilgiyi hak eden ve karşılık veren Bakan Süleyman Soylu faktörü çok önemliydi. Miting öncesi tüm ilçeleri gezen, 3 gün önce Trabzon’a gelen ve gece yarılarına kadar halkla buluşan Soylu’nun mitinge bizzat daveti, meydanı bu hâle getirdi. Cep telefonlarından yaptığı nazik daveti… Yerel televizyon ve gazetelerden seslenişi Trabzon’un sinesinde yankı buldu. Nitekim aldığı yoğun alkış ve takdir hissiyatı toplumdaki aksülameliydi.

Süleyman Soylu, yerel basının günlük olarak takip edip bölge halkını bilgilendirdiği ilk bakan. Siirt’te, Kocaeli’nde, Manisa’da yaptığı her konuşma ve beyanat Trabzon bölge basınında yer alıyor. Bugüne kadar hiçbir bakanın Trabzon ve bölgeyi ilgilendirmedikçe beyanatı yerel basında yer almadı. Hattâ ara ara verilen haberler garip karşılandı. Lakin Soylu haberleri öyle değil.

Soylu, terörle mücadelenin önde gideni… Soylu, terörle mücadelenin sahaya ineni… Soylu, fildişi kulesinden bakanlık yönetmiyor. Terörle mücadele eden aslanların arasına karışıp onlardan biri oluyor. Adeta koltuğunun altında kefeniyle geziyor.

Eski İçişleri Bakanları, Güneydoğu illerine belki birer kez gitti. Ama Soylu, bırakın vilayetleri, ilçeleri defalarca ziyaret etti. İlçeler ne kelime… Dağdaki Mehmetçiği siperinde sevdi. Tendürek’te, Cudi’de ve bilmem hangi vadide asker ve polise korkusuzca psikolojik destek verdi. Yüksekova’da şehit verdiğimiz günün ertesinde Yüksekova sokaklarında halkın arasına girdi. PKK terörünü yeneceğini oralardan ilan etti. Teröre korku, halka güven, Anadolu’ya gurur verdi. Trabzon bu tavır ve duruşu öylesine içselleştirdi ki bu sevgi/saygı önceki gün kendini alkış tufanı ve ilgiyle gösterdi.

Soylu’nun karşılığı yalnızca Trabzon’da oluşmadı. Anadolu’da gittiği her ilde büyük karşılık buldu. Açık hava mitingi yapacak kadar kalabalıklar karşıladı. Bu ülkeye İçişleri Bakanlığının nasıl yapılacağını gösterdi.

***

Türkiye’nin dört bir yanında dua ve alkışla karşılanan ve uğurlanan Süleyman Soylu’nun Trabzon’da da yoğun ilgi görmesi beklenen gelişmeydi. Bugün bu kentte referandum sonucunu ‘Evet’ lehinde etkileyecek ciddi bir Soylu faktöründen bahsedebilirsiniz. Kimi sevgisiyle, kimi saygısıyla ‘Evet’i Soylu’ya destek olarak nitelendiriyor. Ve Trabzon, 16 Nisan’da Soylu hatırına ‘evet’leri rekorla ifade edecek gibi gözüküyor.

Rekorun oranını soranlara Süleyman Soylu en başında cevap verdi… %80…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.
Avatar
Trabzon 2017-04-06 04:29:28

Allah nazarlardan saklasın Allah yardımcısı olsun