Bu yazının amacı eğer kandırıldığınızı düşünüyorsanız buna bir son vermek… Herkes yalan söyleyebilir. Yalan söylemenin bazı durumlarda hafif denilebilecek etkileri olurken bazen de büyük sonuçları vardır. Her söylenen yalanı fark edebilir miyiz? Elbette ki bu her zaman mümkün değildir. Ancak birazdan okuyacağınız cümleler size yalan söyleyen birini fark etmenize dair bir ipucu verecektir.  Öncelikle şuna bakmak lazım “İnsan neden yalan söyler?” ya da “Neden yalan söyleme seçeneğini tercih eder?”. Bu sorulara cevap aramamızın sebebi yalan söyleyen kişinin niye bunu yaptığını anlarsak empati kurabiliriz. Yalanı gerçekten ayırt edebileceğiniz için de anında fark edebilirsiniz.

Beden Dili

Yalan söyleyen kişi genelde kıpır kıpırdır, dikkat çekici şekilde hareket eder. Oturduğu yerde rahat hissetmez bu nedenle de dizini sallar, elini ayağını nereye koyacağını bilemediği için şaşırır ve bocalar. Ayrıca yalan söyleyen kişiler avuç içlerini saklamaya eğilimlidirler. Bunun için kişi yalan söylediği an genelde elini cebine koyabilir ya da başını kaşıyabilir. Yalan söylediği için burun bölgesinde kaşıntı ortaya çıkar. Dolayısıyla burnunu kaşır. Elbette bu şekilde davranan herkes yalan söylüyor diyemeyiz. Ancak bunlar da bizim için birer ipucudur. Gözlerini kaçırmak da yalan söyleyen insanların kullandığı yöntemlerden biridir. Kişi nereye bakacağını bilemez. Karşısındaki insana yalan söylediği için onun gözlerine bakmaya da cesaret edemez. Ancak bunu bilen bir insan, yalan söylediği anlaşılmasın diye  yalan söylerken karşısındaki kişinin gözlerinin içine de bakabilir.

Öksürmek de yalan söylerken insanların kullandığı bir davranıştır. Beden yalanı kabullenemediği için söylerken kişi tıkanıklık yaşayabilir. Karşınızdaki kişinin konuşmasına odaklanmanız onun yalan söyleyip söylemediğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer sesi titriyorsa veya kendinden emin görünmüyorsa şüphe edebilirsiniz. Endişesi sesine yansıyor olabilir.

Ayrıca kişi zaman kazanmak için normalden daha düşünceli olabilir. Aşırı düşünceli olmak da bazen yalan söylendiğini gösterebilir.

Ayakları bulunduğunuz ortamda kapıya dönük olan birinin yalan söylüyor olma ihtimali daha fazladır. Çünkü ayakların veya bedenin kapıya dönük olması ortamı terk etme amacı taşır.

Gereğinden Az veya Fazla Bilgi Vermek

Karşınızdaki kişiye soru sorduğunuzda size beklediğinizden çok şey anlatıyorsa veya hiçbir detay vermeden kısa cümlelerle sizi geçiştiriyorsa kandırılıyor olabilirsiniz. Fazla bilgi vermesindeki amaç sizi detaylarla meşgul etmek ve asıl gerçeği saptırmaktır. Kısa ve az cümleler kuruyorsa da doğruyu sizinle paylaşmaktan kaçıyor olabilir.

Hislerinize Güvenin

İçgüdülerinize güvenin ve kendinize inanın. Hissettiğiniz bir şeyin doğru olma ihtimalinin bulunduğunu göz ardı etmeyin. Bazen hisleriniz bilinçli olarak yaptığınız şeylerden daha baskın gelecektir. Kendinizi akışa bırakın ve hislerinize müdahale etmeyin.

Gergin Ruh Hali

Kurulan cümleler ile beyindeki asıl gerçek çeliştiği için yalan söyleyen kişiler gergindir. Bir insanın size yalan söylediğinizi düşünüyorsanız onun ruh halini sakince gözlemlemeye çalışın. Gergin olup olmadığını fark edin. Yalan söylemek kişiyi stresli bir hale getirir, unutmayın.