Dedi: AK Parti İl Başkanı Dr. Sezgin Mumcu’nun oy artışına ilişkin açıklaması oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dedim: Dr. Mumcu görevine başlayalı altı ayı geçti. 6 aylık süreçte ilçe teşkilatları ve STK’ları gezmek dışında gündeme hiç gelmedi. Bize göre eski başkan Haydar Revi’nin gerisine düştü. Yol haritasının nasılını bilmiyoruz. Lakin gündeminin ana konusunun henüz Trabzon sorunları olmadığını söyleyebiliriz.

Dedi: Bunu hangi değerlendirmeden çıkarıyorsunuz?

Dedim: Yürüyen her siyasetçi medyanın dikkatini çeker. Yani medya siyasetçinin hareketi gözetler. AK Parti İl Teşkilatı, hareketsiz ve ilgisiz. Ortahisar ilçesinin köyleri susuz… Köylere tankerle su taşınıyor. AK Parti İl Başkanı bir köye gidip de ‘Arkadaş ne yapıyorsunuz?’ demedi. Diyelim ki Ortahisar köyleri yakın diye gitmiyor! Çaykara’nın Karaçam mahallesinde vatandaşlar öfkeli. Hayvanları için dağdan getirdikleri içme suyuna TİSKİ saat takıyormuş. AK Parti İl Başkanı acaba hiç duydu mu?

Dedi: Ama siz de Büyükşehrin icraatlarıyla ilgili konuşuyorsunuz? Büyükşehir’in icraatlarına eleştirel baktığınız için İl Başkanının da sizin gibi bakmasını istiyorsunuz.

Dedim: Birincisi; bakış açımız objektif ve halktan yana… Eleştirel bakmak ise ilkesel duruşumuzdur. Aksine eleştirel baktığımız için eleştirilmemeliyiz. İkincisi; bu bakış açısı İl Başkanı ve teşkilatı için bir şans… Gerçekle yüzleşmeleri için… Aksi halde ömürleri uzun olmayabilir.

Dedi: Eyvah… Eyvah… Daha yeni gelen teşkilata ömür biçtiniz!..

Dedim: İki bakış açımızı yansıtacağım… Birincisi… Biz susuzluğu bir afet kadar önemsiyoruz… Afet illa deprem-sel ile ifade edilemez. Kuraklık ve onun yansıması olan susuzluk da bir afettir. Aylardır Trabzon’un köyleri susuz. Bir teşkilat hiç mi duyarlı olmaz? CHP köy köy ev ev gezip açıklama yapıyor. Bir teşkilat hiç mi köylere çıkıp “Biraz sabır, çözeceğiz” demez! Bu bir hassasiyet ve teşkilatta bu hassasiyeti göremiyoruz. Ya da basından gizli geziyorlar.

İkincisi; İl Başkanı Sayın Mumcu’nun ‘oy oranımız arttı’ dediği tarihlerde AK Partinin Trabzon’da oy oranı, yine AK Partinin yaptığı ankete göre %41… Bu ne demektir biliyor musunuz? Türkiye ortalaması % 35’in altında… MHP’nin Trabzon ortalaması ise %12… İkisinin toplamı Nisan anketinde %53… Bu anket bugün yapılsa bize göre 4-5 puan daha aşağıda. Şimdi ayrıntılara bakalım…

1-…….. Araştırma şirketi tarafından 3.000 (üç bin) kişi ile yapılmıştır.

2-En başarılı belediye Ortahisar…%55 düzeyinde… Diğer tüm AK Parti Belediyeleri %50’nin altında… Büyükşehir ise %41…

3-2021 yılı Nisan ayında Trabzon halkının %  46’sı Büyükşehir’i başarısız buluyor. Fikir beyan etmeyenlerin oranı %13… Onları da 46’ya ekleyebilirsiniz. (Bu anket bugün yapılsa bir fecaat çıkar)

4-Milletvekilliği seçiminde Cumhur İttifakı %65’ten %57’ye düştü. Bunun anlamı, AK Parti 4 vekillikten üçe düşüyor.

5-Gelelim milletvekillerine… 1. sıra milletvekili Muhammet Balta %3… Muhalefet vekilleri Hüseyin Örs (%8), Ahmet Kaya (%8)…

6-Yomra Belediye Başkanı %58… (Hiçbir şey yapmadan %58… Algıya dikkat!.. Öngörümüz, Millet İttifakının Büyükşehir Başkan Adayı olacağı yönünde… O noktaya doğru gidiyor. Zorluoğlu’nu yenecek. Kaldı ki bu anket nisan ayı anketi. Bugün yapılsa Bıyık %60’ın üzerinde…)

 Yukarıdaki tablo neyi gösteriyor biliyor musunuz? Trabzon’da üç vekilliğe inen AK Parti Türkiye’de Cumhur İttifakına rağmen meclis çoğunluğunu kesinlikle kaybedecek gözüküyor. Daha ötesini söyleyelim… Bu Büyükşehir yönetimi ve bu teşkilat duyarsızlığı Trabzon’da Büyükşehir’i kaybetmeye kadar gidebilir. (AK Parti, altyapının biteceğini, susuzluk sorununun çözüleceğini ve her şeyin güllük gülistanlık olduğunda tepkili vatandaşın AK Partiye döneceğini düşünüyor. Lakin bu belediyecilik anlayışıyla dönmeyeceğini 2023-24 seçimlerinde yaşayacaktır. Büyükşehir AK Partinin handikabı olacaktır.) AK Partinin Trabzon Büyükşehir’i kaybetmesi ne demektir? Siyasette ‘deprem’ demektir. Teşkilatın da gitmesi demektir. İşte bu tabloyu bugünden okuyarak bu teşkilata ömür biçip uyarıyoruz. Yönetimde 1-2 Büyükşehir tetikçisinin manipülasyonuna boyun eğen AK Parti teşkilatı bize bıyık altı gülmeye devam etsin.  Toplantılarda, usulsüzlükleri, yolsuzlukları konuşmak yerine… Halktan nasıl kopulduğunu tartışmak yerine… Zorluoğlu’nun gölgesinde siyasete razı olup ‘günebakış’ın uyarıları bize zarar veriyor’ demeye devam etsinler… günebakış sadece yapılanlara ayna tutuyor. Gerçek zararı halk sırtını döndüğünde görecekler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.