Beşikdüzü’nün 1/5000 ve 1/1000 ölçekli İmar Planları mahkeme kararı ile bozuldu.

Beşikdüzü’nde kitap fuarı fiyaskoyla sonuçlandı! Beşikdüzü’nde kitap fuarı fiyaskoyla sonuçlandı!

Songül MAZLUM - Trabzon Beşikdüzü İlçesinin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli İmar Planları mahkeme kararı ile bozuldu.  Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun’un 2019 seçimlerindeki bir vaadinin daha gerçekleşmediğini kaydeden MHP’li Meclis Üyesi Önder Öztürk, “İmar planı, şehircilik ilkelerine ve imar mevzuatlarına aykırı olduğu gerekçeleri ile mahkemece iptal edildi. Planın öngörüden uzak, yapılaşmanın yaygın ve adamına göre inşaat katları verildiği, doğal afet riskine göre hiçbir önlem alınmadığı görüldü.” dedi.

Beşikdüzü'nde imar çıkmazı (3)

AÇILAN DAVAYA SAVUNMA VERİLMEMİŞ

Uzun’u sert sözlerle eleştiren Öztürk, “Burada trajikomik olan kendi hazırlayıp onayladığı imar planına bile sahip çıkmayarak bilirkişi raporuna ve açılan davaya savunma bile vermedi. KTÜ Şehir Planlaması Bölümünün de bağlı olduğu Dekan’ın 40 santimlik bahçe duvarının yıkımı ile ilgili meclis kararı alacağına keşke kıymetli hocalarımızdan planla ilgili görüşlerini alıp bu ilçeyi kaosa sürüklemeseydin Sayın Ramis Uzun. Bölgenin en beceriksiz belediye başkanı olarak yerini alacaksın.” diye konuştu.

Beşikdüzü'nde imar çıkmazı (1)

Trabzon Beşikdüzü İlçesinin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli İmar Planları mahkeme kararı ile bozuldu.  Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun’un 2019 seçimlerindeki bir vaadinin daha gerçekleşmediğini kaydeden MHP’li Meclis Üyesi Önder Öztürk, sert eleştirilerde bulundu. Mahkeme kararının imar planı için verdiği iptal kararının ilçede şok etkisi yarattığını kaydeden Başkan Uzun, “Belediye Başkanı Sayın Ramis Uzun Bey’in 2019 seçimlerinden önce vatandaşa söylediği en büyük sözü olan ‘Yeniden hep birlikte imar planı’ vaatlerine karşın üç yıldır vurdumduymaz bir şekilde zar zor hazırladığı imar planı, şehircilik ilkelerine ve imar mevzuatlarına aykırı olduğu gerekçeleri ile mahkemece iptal edildi. Planın öngörüden uzak, yapılaşmanın yaygın ve adamına göre inşaat katları verildiği doğal afet riskine göre hiçbir önlem alınmadığı görülmüştür… Karar ilçede şok etkisi ve hayal kırıklığı yarattı. Zaten 1/1000 ölçekli planları üç yıldır tamamlamaması üzerine halkın tepkisini giderek artıyordu…Asıl önemli olan ise imar planlarına itiraz edenlerin Belediye Başkanının etrafında bulunan kişilerin Trabzon Şehir Plancıları Odasına giderek imar planına karşı dava açmalarını sağlamak olmuştur.” ifadelerini kullandı.  

Beşikdüzü'nde imar çıkmazı (2)

BİLİRKİŞİ RAPORUNA VE AÇILAN DAVAYA SAVUNMA BİLE VERMEMİŞTİR

Başkan Uzun’un imar planına sahip çıkmadığını da ileri süren Öztürk, eleştirilerini şöyle tamamladı: “İnşaat sahipleri ve inşaat yapacak olanlar Sayın Ramis Uzun tarafından bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır. Burada trajikomik olan ise kendi hazırlayıp onayladığı imar planına bile sahip çıkmayarak bilirkişi raporuna ve açılan davaya savunma bile vermemiştir. İmar planı ile ilgili görüş alabileceği KTÜ Şehir Planlaması Bölümünün de bağlı olduğu Dekan’ın 40 santimlik bahçe duvarının yıkımı ile ilgili meclis kararı alacağına keşke kıymetli hocalarımızdan planla ilgili görüşlerini alıp bu ilçeyi kaosa sürüklemeseydin Sayın Ramis Uzun. Bölgenin en beceriksiz, kabiliyetsiz bir belediye başkanı olarak yerini alacaksın…”