BEŞİKDÜZÜ Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu’nun ilçeye kazandırdığı yatırımları selamlıyoruz. Türkiye’de belki örneği pek az görülebilecek bir keyfiyetle karşı karşıyayız. Orhan Bıçakçıoğlu bir ilçeye kazandırılan 400 milyon liralık Otel- Rezidans ve yatırımının yanı sıra Trabzon’a teleferiği getiren ilk başkan unvanını alacak. Tabloya bakınca Orhan Bıçakçıoğlu’nun niçin Beşikdüzü Belediye Başkanı olmak istediğini daha iyi anlıyoruz. Siyaseti doğduğu toprağa hizmet olarak içselleştiren ve adını yazdırmayı hedefleyen bir durum… Bıçakçıoğlu’na sorsanız, ‘Adımı anmasınlar!’ diyeceğinden eminiz! Ama bazen öyle şeyler yaparsınız ki adınız iradeniz dışında hep anılır olur. Tablo böyle bir durumu yansıtıyor.

***

Teleferik Projesi yıllardır Trabzon’un gündeminde… Arap Turizmi yokken bile Trabzon Meydanı ile Boztepe arasında bir teleferik hep konuşuldu. Arapların bölgeyi keşfetmesiyle birlikte artık teleferik projeleri başlı başına birer turizm destinasyonu halini aldı. Öyle önemli bir destinasyon ki turistler sırf teleferik için Trabzon’dan kalkıp Ordu’ya gidiyorlar.

Orhan Bıçakçıoğlu bu gerçeği ilk keşfedenlerden biri… Beşikdüzü’nde Arap turistlerin önünü kesmeye karar verdi. Bozulmamış yeşili ve doğallığıyla Beşikdüzü’ne ilçenin hayal projesini kazandırıyor. Beşikdağı’na teleferiği ilk kez Bıçakçıoğlu dillendirmedi. Ama teleferik taahhütünü ilk kez Bıçakçıoğlu hayata geçiriyor…

Ve siyasi birikimi kendine bir strateji çizdi. Önce teleferik, sonra otel ve AVM… Belki de teleferik olmasaydı Arap işadamı otel ve AVM işine girmeyecekti. Ama artık Beşikdüzü mavi ile yeşilin buluştuğu ve tüm doğallığıyla bir turizm ilçesi… Beşikdüzü geleceğe yürüyor. Bir adamın bir kentin kaderini ne kadar değiştirebildiğini Beşikdüzü öğretiyor.

Başkan Bıçakçıoğlu’nun Beşikdüzü’ne kuracağı teleferik kent turizmine önemli bir artı değer katacaktır. Yine Uzungöl Teleferik bu kent için aynı şekilde bir büyük ihtiyaçtır. Şimdi sırada Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun hazırladığı teleferik projesi var. Ardından Yomra gelecek Ardından Sürmene takip edecek. Hemen her ilçede turizme hizmet verecek bir teleferiğimiz olsa… Trabzon markası bir de ‘Teleferikler kenti Trabzon’ olarak taçlansa… Şayet Turizm Kenti olacaksak ve en büyük kalkınma umudumuz turizm ise marka değerimizi parlatmalıyız. Marka değerine yıldızlar takmalıyız.

***

Orhan Bıçakçıoğlu, davası uğruna hapis yatan çilekeş ülkücülerden biri… Bıçakçıoğlu’na 16 Nisan referandumunda ülkücülerin muhtemel tavrını sorduk. Bıçakçıoğlu’na “Ülkücü camianın kafası karışık. Önemli bir kesimi Tayyip Bey karşıtlığını çok köpürtmüş. Size göre MHP camiasının 16 Nisan ağırlıklı tavrı ne olur?” sorusunu yönelttik. Bizim MHP’den %30-35 civarında ‘evet’ çıkar düşüncemizin aksine Bıçakçıoğlu “Bana göre %30-35 ‘Hayır’ çıkar” dedi ve şöyle devam etti:

Ülkücüler genelde lider-teşkilat doktrinine sadıktırlar. Genel Başkana muhalif olsalar bile… Muhalefet etseler bile vicdanlarıyla baş başa kaldıklarında ve son anda ‘evet’ derler. Zira ‘Ülkücüler Başkanlığa ‘Hayır’ dedi algısını oluşturmak istemezler. Ben böyle düşünüyorum. Ayrıca bir şey daha söylemek istiyorum. Şayet ben bugün MHP’de olsaydım… Yani MHP’den atılmamış olsaydım… Devlet Bey’e yine muhalif dururdum ama referandumda ‘evet’ oyu kullanırdım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.