Trabzon Büyükşehir Belediye meclisinde gündeme gelen Beşikdüzü teleferi sorunu için bakanlığın talimat verdiği ancak kamu işletmesi açısından yapılan fizibilite çalışmalarında rantabl olmadığı kaydedildi. 2 yıllık gider maliyetinin 40 milyon TL olduğu belirtilirken Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, belediye gelirlerinin teleferiğe kesildiğini aylarca işçilerin maaşlarını ödeyemediğini dile getirdi.


BİR SİYASİ EL BUNU DURDURDU

WhatsApp Image 2022-09-12 at 15.34.36
CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Beşikdüzü’nde yapılmış bir tesis var. Teleferik.. Size geldik. Çalışma yaptınız. Çok masrafının olmadığını 4 milyon ile bu işin çözüleceğini söylediniz. Sizi iyi niyetli yaklaştınız. Fakat bir siyasi el bunu durdurdu. Bu işten CHP mi zarar gördü? Beşikdüzü’ler zarar gördü. Akvaryuma giren 170 bin turist bugün teleferiğe binseydi ve birer çay içseydi o esnaf 170 bin çay satacaktı. Bugün Beşikdüzü Belediyesinin teleferiği ayağa kaldıracak gücü yok.” dedi.

KAMU TELEFERİĞİ İŞLETEMİYOR


Başkan Zorluoğlu, “Siyasi bir değerlendirme yapmadık. Bizim yaptığımız fizibilite kapsamında burası rantabl çıkmadı net. Kamu işletebilir mi? Kamu başka şeylere de bakar. Sosyal faydasına, dolaylı etkilerine bakabilir. Özel sektör bu işe girebilir. Belediye olarak yapabileceğimiz bir şey gibi durmadı. Epey maliyetli bir işletme. Kamu o işi yapamıyor. 8 saatten fazla çalıştıramıyorsunuz. Maliyetleri çok yüksek olacağından ciddi zarar edeceğimizi düşünerek özel sektör ilgi gösterir mi dedik? Biz de teleferiğin atıl kalmasını istemeyiz. Ben oranın sıkıntısını çekiyorum.” diye konuştu.


BAKANLAR KURULU BÜYÜKŞEHİRE TALİMAT VERDİ


Başkan Vekili Atilla Ataman, “Siyaseten durdurulsaydı verilen talimat var. Talimat çerçevesinde hem belediye yapabilir mi, hem de özel sektöre yaptırabilir miyizi Ramis Bey’le birlikte yürüttük. Bakanlar Kurulu üyeleriyle de mesele görüşüldü. Bakanlar Kurulu üyelerimizden de belediyemize bunun işletilmesi yönünde talimat geldiği ortadayken ‘siyaset durdurdu’ ‘Ak Parti durdurdu’ şeklinde anlaşılır.


2 YILLIK GİDERİ 40 MİLYON LİRA


Teleferiğin 2 yıllık gideri 20 milyon lira. 20 milyon lira da kira gideri var. 2 yılda 40 milyon lirayı tahsil edeceksiniz. Sonra kara geçeceksiniz. Bu hesapları bu teleferiği imal eden ve teleferik işletmeciliği yapan Leitner firması yaptı. Bu işe girebileceklerini ancak bu işi götüremeyeceklerini 20 dolar üzerinden şu sayıda turistin buraya gelmesi gerektiğini söylediler.

Başkan Kubilay Çiçek, Trabzonlu vatandaşlara teşekkür etti! Başkan Kubilay Çiçek, Trabzonlu vatandaşlara teşekkür etti!


OTEL VE DESTİNASYONLARLA BİRLİKTE DÜŞÜNÜLDÜ


Bu proje başında sadece teleferik projesi olarak düşünülmüş değil. Otel ve turizm destinasyonlarıyla değerlendirilmiş olduğu için rasyonel durmuyor.” ifadelerine yer verdi.
Başkan Ramis Uzun ise belediye gelirinin teleferiğe kesildiğini aylarca işçilerin maaşlarını ödeyemediğini mecliste dile getirdi.