İstanbul’dan Trabzon’a acı haber! İstanbul’dan Trabzon’a acı haber!

Songül MAZLUM- Trabzon Gümrük Muhafaza ekipleri, 17 Temmuz 2019 tarihinde gümrük kaçağı mal satıldığı şüphesiyle 3 araçta arama yaptı. Araç sahipleri otomobillerdeki ikinci el ürünleri Gürcistan’da satacaklarını belirtmelerine rağmen Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü hem araçlara hem içindeki ürünlere savcılık kararıyla el koydu. Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianame mahkemeye intikal ederken mahkeme 30 Eylül 2021 tarihli kararıyla eşyaların müsaderesine araçların ise sahiplerine teslimine karar verdi. Mahkemenin bu kararı 13 Ocak 2022’de kesinleşmesine rağmen iddiaya göre Liman İşletme Müdürü Muzaffer Ermiş 918 günlük otopark ücreti gerekçesiyle araçları sahiplerine vermeyi reddetti.

AVUKAT SUÇ DUYUSUNDA BULUNDU

Trabzon Barosuna kayıtlı Av. Furkan Ustaalioğlu polis merkezine giderek, Savcılık kararına rağmen Müdür Ermiş’in araçları teslim etmediğini belirterek suç duyurusunda bulundu. Avukat Ustaalioğlu ifadesinde Müdür Ermiş’in, “Ben bu kararları tanımam. Savcılık benim ticaretime karışamaz. Ben savcı da tanımam, başsavcı da tanımam. Araçları teslim etmiyorum, alabiliyorsanız alın.” ifadelerini kullandığını ileri sürdü.  Avukat Ustaalioğlu ayrıca ismini bilmediği kendisini emekli polis memuru olarak tanıtan bir kişinin de araçları kendisine vermemek için direndiğini öne sürdü.

ASLİYE MAHKEMESİNDE HAKİM KARŞISINA ÇIKACAKLAR

Liman İşletmesi Müdürlüğünün araç başına günlük 5 dolar ücret biçtiği, 918 gün karşılığı 3 araç için 13 bin 770 dolar istediği öğrenilirken, dosyayı inceleyen Cumhuriyet Savcılığı Müdür Ermiş ve Ö.B. hakkında “Hizmet Nedeniyle Görevi Kötüye Kullanma” suçundan iddianame hazırladı.  İddianame kabul edilirken, Müdür Ermiş ve Ö.B.’nin 5. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacağı öğrenildi. Şüpheliler hakkında bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve 3 bin güne kadar adlî para cezası talep ediliyor.