Kıymetli Okurlarım;

Dünya, çok zor zamanlardan geçiyor. Pandemi salgını sonrası ortaya çıkan küresel kıtlık sorunu ve Ukrayna -Rusya savaşının hızlandırdığı enerji sorunu başta olmak üzere dünyada işler hiçte iyi gitmiyor. Ülkeler; gıda ve enerji sorunlarının çözümü için yeni önlem paketleri açıklıyor ve krizden çıkışın en önemli adımlarından birisinin tasarruf olduğunu ilan ediyor. Almanya gibi gelişmiş ülkeler dahi kamu binalarında kullanılan dış aydınlatmaların belirli saatler arasında kullanmasını yasakladı. Almanya sadece enerjide tasarruf tedbirleri almadı. Yıllık 500 milyar cari fazla veren bir ülke olarak kamu harcamalarında ciddi kısıtlamalara yöneldi.

Türkiye’de de tasarruf tedbirleri için Cumhurbaşkanlığı devamlı genelge yayınlıyor. Fakat; uyan kurum yok gibi. Denetim de olmayınca tasarruf eskiye ait kavram olarak unutulmaya mahkum.

Özellikle Trabzon Büyükşehir Belediyesinde. Sayın Başkan Cumhurbaşkanlığını bile dinlemiyor.

Sayın Murat Zorluoğlu, siz Almanya’dan daha mı zenginsiniz. Almanya tasarruf tedbirleri uygularken siz kamunun olmayan parasını festivallere harcayıp duruyorsunuz.

Allah aşkınıza; şu iki gün önce düzenlendiğiniz “motor yarışları” adlı organizasyona kaç milyon para harcadınız?

Daha 15 gün önce bu şehrin 2 milyon lirasını “Horon Festivaline” harcamıştınız.

Nedir sizin bu festival aşkınız?

Bu organizasyonları kimler hazırlayıp size pazarlıyor?

Bakın sayın Başkan okullar açılıyor. Veliler kırtasiye malzemesi alacak durumda değil. Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu var.

Allah aşkına siz başka bir evrende mi yaşıyorsunuz?

FESTİVAL PARALARININ KAYNAĞI NEDİR?

Kıymetli Okurlarım; biz açıklayalım. Şu düzenlenen maç yayınları, festivaller, oyunlar, gösterilerin paraları nereden geliyor biliyor musunuz? Başta kamu ve özel bankalardan piyasa faizinin üzerinde borçlanarak alınan kredilerden…

Ayrıca belediyenin arsalarının ve taşınmazlarının satışından. Yüz yıllık arsalar bir bir satılıp festivallere harcanıyor.

Kısa bir zaman önce Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu tarafından yapılan katlı otopark ve işyeri satıldı.  Parasını sormayın, festivallere harcamışlar.

Belediyede görevli, seçilmiş bazı kişiler arsa pazarlama işi yapıyor. Kendi arsalarını değil tabi. Belediyenin arsalarını. İş adamlarını arayıp şurada arsa var sana verelim deniliyor. Kendilerine kamu hizmetinde kullanılsın diye tahsis edilen (Bize göre hem etik açıdan hem de yasal olarak tahsisi mümkün değil) araçları arsa araştırması isim bazı tanınmış kişilerin hizmetine sunmuşlar. Akçaabat başta olmak üzere şehrin sayfiye yerlerinde arsa araştırıyorlar. Arsa baksınlar diye de altlarına Belediye’nin araçları tahsis ediliyor.

Yalansa çıkıp yalan yazıyorsun desinler. Biz de kanıtını sunalım. Kimi aradıklarını nereyi teklif ettiklerini. Hangi seçilmişin aracıyla kimi gezdirdiklerini yazalım.

Şimdi de eski otogarın yerinin satışı gündem de. İki ciddi talipli var. Birincisi siyasi bir isminde ortaklığı olduğu bir kurum. Diğeri iş insanı. Yapılan ekspertizlerde bu alanın 25 milyon dolar gibi bir para edeceği yönünde. Bakalım kime ne kadara satılacak ve satıştan elde edilen para hangi festivallerde harcanacak. Ya da gerçek hakkı verilmeyince hezat-mezat bakalım kaça satılacak? Tıpkı katlı otopark gibi.

Başkan Zorluoğlu; satışlardan elde edilen gelirin projelerde kullanıldığını söylüyor. Sayın Zorluoğlu; yeni otogarın ihalesini alan firmanın batak çıkmasından doğan kamu zararı yaklaşık 40 milyon, Maraş Caddesinin trafiğe kapatılmasında kullanılan malzemenin ve uygulamanın hatasından kamu zararı yaklaşık 3 milyon.

Bize göre siz lütfen hiçbir şey yapmayın ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin de hiçbir şeyini satmayın. Çünkü; sattığınız yaparken uğrattığınız kamu zararını karşılamıyor.

Sizin belediyecilikte tek tecrübeli olduğunuz alan festival alanı. İmar ve şehir yapıları size göre değil. Fakir fukaranın perişan olduğu bu süreçte yaptıklarınız etik değildir. Harcadığınız paralarda helal değildir.

Sağlıkla kalın …