Kıymetli okurlarım; geçen hafta ki yazımın sonunda belediye şirketi Kent Aş ve şirketin müdürü olan aynı zamanda Murat Zorluoğlu’nun danışmanı Emre Gülsever’in yaptığı bazı harcamalar hakkında belgeler yayınlayacağımı ifade etmiştim. Elime ulaşan belgelerden bazılarını şehrin insanlarının takdirine sunuyorum.

BELGE 1: 2021 / 672850 ihale nolu Belediye Faaliyetlerinin tanıtım dokümanı hazırlanması ve basımı  395.000.00 TL

BELGE 2: 2021 /641916 ihale nolu Belediye Hizmetlerinin tanıtım videosu  399.190.00 TL

BELGE 3: 2021/590575 ihale nolu Araç Kiralama Hizmeti 387.500.00 TL

BELGE 4: 2021 / 354921 ihale nolu Artırılmış gerçeklik ve yapay zeka danışmanlık hizmeti  395.000.00 TL   .

BELGE 5: 2021 /78399 ihale nolu Şehir Müzesi Heykel Çalışması 395.000.00 TL

BELGE 6: 2021 / 182333 ihale nolu Fotoğraf Yarışması 202.685 TL

Kıymetli okurlarım, okurken sinirlerinizin bozulduğunu hissediyorum. Ülkemiz bu kadar zor ekonomik şartlardan geçerken, Trabzon esnafı kirasını ödeyemez, misafirine bir çay ikram edemezken Murat Zorluoğlu’nun her ay meclis gündemine getirdiği yüksek faizli borçlanmalarının harcandığı yerleri görüyorsunuz. Bunlar israfın sadece küçük bir kısmı.

 Sadece bir kişiye belediyede yapay zekayı anlatsın diye ödenen para 395.000.00 TL (üçyüzdoksanbeşbin) Silahlı Kuvvetler alımlarında metrekare bedeli 85 TL olan heykel yapıp malzemesinin (epoksi) için ödenen para 395.000.00 TL (üçyüzdoksanbeşbin)

Bu şehrin siyaseti bu paraları böyle kim saçıp savuruyor diye düşünmüyor olacak ki bu harcamalar hız kesmeden devam ediyor.

PEKİ SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

Belediyelerin harcamaları ihale kanununa tabi olduğu gibi Sayıştay denetimine açık. Yanı daire başkanlıklarının yaptığı harcamalarda paranın izinin kaybolması çok zor. Harcamaların kamu denetimine açık olma durumu söz konusu. Belediye şirketlerinde durum benzer olsa da uygulama çok farklı.  Trabzon Büyük Şehir Belediyesi’nde Kültür İşleri Dairesi varken neden Kent-AŞ sorusunun cevabı işte burada saklı. Kültür Dairesinde yapılacak her harcama ihale yasasına ve kontrole tabi iken Kent -Aş bu kontrollerden muaf. Özetle, paranın kime ve nereye harcandığı, gerçekten işin yapılıp yapılmadığını denetleyen tek adam sadece şirket müdürü Emre Gülsever.

 Kent AŞ’de kaç personel çalıştığını, görevlerinin ve maaşlarının ne olduğunu Büyük Şehir Meclisi dahil kimse bilmiyor. Çalışan personelin maaşlarını Emre Gülsever belirliyor. (Başkan Murat Zorluoğlu’na sunuyor. O da onaylıyor.) Yani şirkette tam yetkili. İstanbul’dan getirilen bu genç ve kudretli isim son dönemlerde konuşulan en önemli belediye görevlisi. Gücünü kimden alıyor? Elbette Başkan Zorluoğlu’ndan… Peki niçin? Cevabı, O. Fevzi Gümrükçüoğlu, Mustafa Akkaya ilişkisi gibi!.. Öyle ki, daire başkanlarını görevden aldırıp yerlerine başkalarını getirecek gücü elinde bulundurduğu söyleniyor. Belediye koridorlarında konuşulan en çarpıcı bilgi ise Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Yanık’ı görevden aldıran isimmiş. İddialara göre; Mehmet Yanık agresif bir idareci olsa da harcamalar konusunda hassasmış. Bazı ödemelere karşı çıkıyor bazı işleri gereksiz buluyormuş. Emre Gülsever, Mehmet Yanık’ı görevden aldırmak için ilişkilerinin iyi olduğu internet haber kanalında birçok olumsuz haber yaptırıyormuş. Sonunda muradına ermiş ve Mehmet Yanık tehlikesini ortadan kaldırarak yapacağı işler ve harcayacağı para konusunda özgürlüğüne kavuşmuş.

            Emre Gülsever, sadece çalışması için İstanbul’dan getirilen sır tutan bir görevli. Kamuoyunun ve siyasetin asıl muhatabı oy verip kente başkan seçtiği Murat Zorluoğlu. Dolayısıyla biz bu köşeden şehrin insanlarının merak ettiği sorularımızı Başkan Zorluoğlu’na sormaya devam edelim.

1.      Sayın Murat Zorluoğlu; Artırılmış Gerçeklik adı altında danışmanlık hizmetini 395.000.00 TL’ye satın aldınız. Bu danışmanlık hizmeti Büyük Şehir Belediyesi’nde ne zaman ve hangi personellere verildi? Bu danışmalığı satın aldığınız kişi Sercan Kaval ismini daha önce tanıyor muydunuz? Bu kişinin azılı bir AK Parti düşmanı olduğunu sosyal medya hesaplarında “Yezidin tohumu! bağırsana yine meydanlarda” “Bu millet yağ kuyruğunda bekliyordu diye twitler attığını biliyor muydunuz? Danışmanlarınız sizi bu konuda uyarmadı mı?

2.      Belediye bünyesinde son derece profesyonel grafik tasarımcısı ve montaj ekibiniz varken neden dışardan özellikle İstanbul merkezli ajanslara dergi tasarımları için yarım milyona yakın para ödemeye devam ediyorsunuz? Bu paralar gerçekte nerelere gidiyor?

3.      Sayın Murat Zorluoğlu, bizim mahalle pek heykel sevmezken siz aksine heykellere 395.000.00 TL gibi devasa bir rakam para ödüyorsunuz. Siz siyaset yaptığımız mahalleye bu kadar mı uzaksınız?

4.      İnsanlar, ramazan pidesi alıp evine götüremezken… Kirasını ödeyemeyip belediyeden sosyal yardım talep ederken… Otobüslerde tıklım tıklım seyahat etmek zorunda kalırken… Biz yüksek faizli borçlanarak Trabzonlular adına aldığınız paraları ne amaca hizmet ettiğini bilemediğimiz! yerlere harcarken, israf nedir? Kamu kaynağına nasıl yaklaşılmalıdır? diye hiç düşünüyor musunuz?

Cevap beklemiyoruz. Zira vereceğiniz cevabınız yok. Biz sadece kayıt tutuyoruz.