CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, çay destekleme priminin 2016 yılından bu yana arttırılmadığını ifade ederek hükümeti eleştirdi. Çay destekleme priminin kilogram başına 13 kuruş, gübre desteğinin dönüm başına 8 TL olduğunu dile getiren Bekaroğlu, “Millet İttifakı iktidara gelirse  kilo başına en az 7 TL çay taban fiyatı vereceğiz ve bu fiyatın altında hiç kimse alamayacak. 70 kuruş da çay desteği oluyor, gübre desteği de dekar başına ya da dönüm başına 300 TL olacak.” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, hükümetin tarım politikasını eleştirdi. Çay tarımı üzerinden örnekler vererek hükümete tepki gösteren Bekaroğlu, çaya verilen destekleme priminin 2016 yılından bu yana artırılmadığını ve kg başına 13 kuruş olarak ödendiğini kaydetti. Dekar başına 8 liralık gübre desteği verildiğini de söyleyen Bekaroğlu, bu desteğinin Rizeli ve Karadenizli çay üreticileriyle alay etmek anlamı taşıdığını savundu. Bekaroğlu, “Çay üreticisi ile alay ediliyor! Çay ürününe kilo başına yılda 13 kuruş destek veriliyor ve 2016 yılından bu yana bu rakam hiç değişmedi. Çayın dönümüne 8 TL gübre desteği veriliyor. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde başta Rize olmak üzere çay için ortalama 5 dönüm, hadi en fazla 10 dönüm deyin; 80 TL eder. Dönüm başına 80 TL destek veriliyor; tabii, Rizelilerin büyük çoğunluğu evrakçılık yapmamak için bu parayı almıyor. Geçen sene gübrenin tonu 2 bin-2.500 lirayken bu sene 10 bin-12 bin liraya çıkmıştır. Bu 80 TL komiktir, komiğin ötesinde alay etmektir insanlarla. Rizeliler ve Doğu Karadenizliler hiçbir dönem bu kadar büyük hakarete uğramadılar Adalet ve Kalkınma Partisi Hükûmetinden uğradıkları kadar.” dedi.

KİLO BAŞINA EN AZ 7 TL ÇAY TABAN FİYATI VERECEĞİZ

Millet İttifakı olarak iktidara gelmeleri halinde yaş çay için uygulayacakları taban fiyatı, yaş çay destek fiyatını ve gübre desteğini de açıklayan Bekaroğlu, “Çiftçiler gübresiz ekim yapıyor. Bu sene çiftçi Türkiye genelinde buğdaydan arpasına her konuda gübresiz ekim yapıyor; bakın, gıda sıkıntısını esas gelecek yıllarda göreceksiniz. Gübresiz ekim yaptılar insanlar; biliyorsunuz bunları. Bu konuda herhangi bir tedbir de almadınız. Kasım ayında açıklanan tarım destekleri de çok komik bir yerde kalmıştır. Kanun yüzde 1 demesine rağmen bugüne kadar hiçbir zaman yüzde 0,5'e ulaşamadınız, gelecek sene bu oran yüzde 0,3'lerde kalacaktır. Çay kanunu teklifi verdik. Biz Çay Kanunu Teklifi verdik. O teklifte ‘Çaya verilecek desteğin çay taban fiyatının yüzde 10'undan az olmaması gerekir.’ dedik. Geçen sene 3 lira 87 kuruştu, dolayısıyla çaya kilo başına 39 kuruş destek verilmesi gerekiyordu. Bu sene eğer ilkbaharda seçim olur da Millet İttifakı iktidara gelirse -ben size söyleyeyim, hesapları yaptık- kilo başına en az 7 TL çay taban fiyatı vereceğiz ve bu fiyatın altında hiç kimse alamayacak, kanunla bu böyle olacak. 70 kuruş da çay desteği oluyor, gübre desteği de dekar başına ya da dönüm başına 300 TL olacak. Böyle olmayınca Doğu Karadenizli insanların çayla yaşamaları mümkün değil.” ifadelerini kullandı.