Ortahisar Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısı bugün Ahmet Metin Genç’in başkanlığında yapıldı. 

İYİ Partili Hüseyin Örs'ten İtfaiyecilik Haftası'nda anlamlı ziyaret İYİ Partili Hüseyin Örs'ten İtfaiyecilik Haftası'nda anlamlı ziyaret

Gündem dışı söz alarak Ortahisar Belediyesi personellerinin maaş farkları ile ilgili konuyu dile getiren CHP Belediye Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, “bin 195 kişi işçi olarak çalışıyor. Toplu sözleşme işe kazandıkları haklarının verilmediğini gördüm. Geçen yıl toplu sözleşmeyi uydunuz. Bu yıl uymadınız. Yüzde 36 oranında artış yaptınız. Bordroya uymadınız. Yüzde 40 civardalarında enflasyona uyarlamanız gerekirdi. İşçiyi mağdur ettiniz hem enflasyon olarak hem de asgari ücret zammı uygulamadığınız için. Basın toplantısında bunu vermek zorunda değilim dediniz. Ama herkes sıkıntı çekiyor. Doğal gazı, elektrik faturası, gıdası, ailesini geçindirmek zorunda. Bu konuda görüşünüz nedir?” Diye sordu. 

CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “ Maraş caddesini bir güç hepten kapatalım dedi. O yol Trabzon’da telafisi olmayan zarara yol açacak. Lojistik destek nasıl sağlanacak, vatandaş otele nasıl girecek? Vatandaş kalp krizi geçirdi ambulans nasıl ulaşacak? O yol kapatılmasın. Tek şerit halinde devam edilsin. İki taraftan sağ sol kaldırımlar genişletilsin. Zamanında önermiştim dinlemediler. Pazarkapı’da kentsel dönüşüm yapıldı. Rüştü’nün fırının yanında balıkhane yapıldı. Seyyar balıkçı dükkanlar yapılmak için beton dökülüyor. Madem balıkçıların tezgahını neden aldın surları açmak için. Tam balıkhane karşısına yapılması çok yanlış. Biri daha pahalı diğeri ucuza satacak.“ şeklinde belirtti. 

Trabzonspor’un marka değerine zarar veriyor 

Ortahisar Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu bordo mavililerin logosunun her yerde görüntü kirliliği oluşturacak şekilde kullanılmasının marka değerini aşağı çektiğini ifade etti. Çakıroğlu, “Önüne gelen bayrak asmamalı, ismini yazmamalı.” dedi.

Trabzon şehrinin tek markasının Trabzonspor olduğunu ifade eden Çakıroğlu, “Bu şehrin tek markası Trabzonspor ve bu şehrin tek markası 4 bin yıllık tarihi miras dediğimiz elde avuçta kalmış 3-5 tarihi eser. Yok olanı, yok olmaya yüz tutmuş olanı var. Sağından solundan mıncıklanan, tecavüz edilen var. Bunların korunması noktasında yapılması gerekenler olduğunu düşünüyorum. Trabzonspor’un lisanslı ürünlerinin, oluşmuş markanın babamızın malı gibi elimize geçirdiğimiz yerine istediğimizi yapıp, o logoyu istediğimiz yere istediğimiz ölçülerde yaptırıp, kaldırıyoruz. Bu bir görüntü kirliliği ve iki marka değerini aşağı çekmek. Üç bu markaya bugüne kadar yapılan yatırımı yok saymak. Dört bu markaya gönül veen insanların varlığını tehlikeye sokmak. Ben bu yönetimin bu konuda biraz duyarsız olduğunu düşünüyorum. Sebebini de şuna bağlıyorum: Bu konuda bir şey söylerse herkesin sevdalısı Trabzonspor onların tekelindeymiş gibi algı olur diye ama öncelikli görevleri onu koruması” diye konuştu. 

Konuyla ilgili Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise, “Hiç değinmiyorum. O konuda eleştirel görselliklerde oluyor. Hele şu şampiyonluğu şeye alalım, ama orada da disiplin lazım” dedi.

Genç Maraş Caddesi ile ilgili ise “lojistik karşılama, itfaiye, çöp aracı girecek oraya. Amaçladığımız şeye ulaşabilmektir önemli olan. Şehre gelen yeni bir kişiye Uzun Sokak araç trafiğine açıktı desek bize güler. Meydana yakın alanlarımızı araç trafiğinden uzaklaştırmamız lazım. Birbirine paralel üç apartmanımızın araç trafiğine kapalı olarak bu şekliyle daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.” dedi. 

Personel maaşlarıyla ilgili Başkan Genç, “Belediye Başkanı olduğumda temizlik işçilerimiz 1.100 lira alıyordu. Bunu tabiri caizse içime sindiremedim. Trabel ücretlerin seviyesine çıkartacağız dedik. 151 lira temizlik işçilerimizin yevmiyesi oldu. İşçilerimizin maaşları asgari ücretin üstünde oldu. Bir karmaşa oluştu. Yevmiyeler asgar ücretin altında kaldı. Onu uygulayacak mıyız yoksa sözleşmeyi mi uygulayacağız. Sözleşmeyi beklemeden uyguladık. Sendikamızla istişare ettik. Sözleşme hükmünü uygulama konusunda mutabık kaldık. Asgari ücret 4 bin 250 lira biz 6 bin 200 lira verdik. Şuan bir il belediyemizde yeni sözleşme imzalandı 5 bin veriliyor.” ifadelerini kullandı.

Rabia MOLLAOĞLU