Son günlerde TFF Temsilciler Kurulu Başkanı ve TFFHGD Genel Başkanı Abdurrahman Arıcı’nın adı spor medyasında ve sosyal medyada çok konuşuldu. Geçmişte de MHK üyeliği yaparken hakem ve gözlemci sınav sorularını dönemin önemli hakemlerinden İlhami Kaplan’a verirken suçüstü yakalanan ve bunu da itiraf eden Abdurrahman Arıcı’nın daha birçok tartışılan eylem ve hareketleri var.

abdurrahman arıcı haber-1

BU SORU YANITLANMALI

Son olarak 4 Eylül 2021 tarihinde Ankara’da yapılan TFFHGD kongresinde ki usulsüzlükleri de mahkemeye taşınan Arıcı’nın bugün oturduğu iki kritik koltuğu koruma adına TFF başkanı Nihat Özdemir’e çıkarak özellikle bayii kapatmak ya da devretme sözü vermesi de skandal olarak yorumlandı. Spor kamuoyu ‘Bu iddaa bayiini ablası Ayşe Basık’a Abdurrahman Arıcı mı aldırdı? Sorusuna da cevap bekliyor.

abdurrahman arıcı skandalı

Arıcı’nın ablası Ayşe Basık’ın üzerine iddia bayii olduğu ve Basık’ın çocukları Hakan-Hamit Basık’ın hakemlik yaptığı biliniyordu. Arıcı’ya gelen tepkilerden biri de kızı Buse Arıcı’nın TFF Dış ilişkilerde görev yapmasıydı.

HERKESİ FEDA ETMEK İŞLENEN SUÇU ÖRTMEZ

Basında çıkan haberlerden sonra TFF Başkanı Nihat Özdemir ile Abdurrahman Arıcı bir araya geldi ve söz konusu iddiaları konuştu. Arıcı’nın Nihat Özdemir’e oturduğu iki kritik koltuğu korumak için başta İddaa bayiini kapatmak, devretmek yeğenlerine hakemlik yaptırmamak ve kızını TFF dış ilişkiler kurulundan istifa ettirebileceğini söylediği öğrenildi.

WhatsApp Image 2021-12-29 at 12.00.21

Bu gelişmelerden sonra 71 yaşında olan Abdurrahman Arıcı ile ilgili kamuoyunda “Bayii kapatmak suçu örtmez’ yorumları yapıldı. Bu arada ablasının hakem olan iki oğlundan Hamit Basık geçtiğimiz günlerde 1.lig için hakem kursuna davet edilen isimler arasında yer alıyordu. Hamit Basık çevresine yaptığı konuşmalarda bu yerlere emek vererek geldiğini ve hakemliği bırakmayı düşünmediğini söylediği öğrenildi.

Ne olmuştu?

Temsilciler Kurulu Başkanı'ndan sınav skandalı!

Abdurrahman Arıcı’nın, Merkez Hakem Kurulu üyesiyken, hakem ve gözlemcilere her yıl yapılan ‘kural sınavı’ sorularını, İlhami Kaplan’a gizli bir şekilde verdiği ortaya çıktı. Arıcı, 2014’te Semih Şentürk’ün Antalya’ya transferinde aktif rol oynadı. Gözlemciyken ise ricayla rapora eksik bilgi yazarak görevini kötüye kullandığı ses kayıtları ile belirlenmişti.

semih şentürk antalyaspor

Abdurrahman Arıcı'nın, TFF Merkez Hakem Kurulu üyeliği yaptığı yıllarda hakemlere ve gözlemcilere her yıl yapılan 'kural sınavı' öncesinde sınav sorularını İlhami Kaplan'a gizlice verdiği ortaya çıktı. Abdurrahman Arıcı'nın 'sınav skandalının' patlamasından sonra hakem ve futbol camiasından tamamen ihraç edilmesi gerekirken, daha sonra Spor Toto Süper Lig gözlemciliğine terfi etmesi şaşkınlık yarattı. Abdurrahman Arıcı, bununla da sınırlı kalmadı. Görevini kötüye kullanan Abdurrahman Arıcı, adeta ödüllendirilerek Temsilciler Kurulu Başkanlığı'na kadar yükseldi.

ADETA KULÜP YÖNETİCİSİ

Temsilciler Kurulu Başkanı Abdurrahman Arıcı'nın hakem camiasındaki skandallarının dışında futbolcu transferinde de aracılık yaptığı öğrenildi. Ocak 2014'te Semih Şentürk'ün Antalyaspor'a transferi sırasında aktif rol oynayan Abdurrahman Arıcı, adeta bir kulübün futbol şube sorumlusu gibi transfer görüşmelerinde yer almış ve Semih'in imza töreninde objektiflere poz vermesi gözlerden kaçmamıştı. Arıcı, maçlarda gözlemcilik yaptığı yıllarda ise gelen rica telefonları ile raporlarını manipüle ederek eksik bilgiler yazdığı ses kayıtlarıyla ortaya çıkmıştı.

abdurrahman arıcı antalyaspor

SEMİH'İN TRANSFERİNDE POZ VERDİ

Semih Şentürk'ün Ocak 2014'te Antalya'ya transferinde aktif rol oynayan Abdurrahman Arıcı, adeta bir kulübün futbol şube sorumlusu gibi transfer görüşmelerinde yer almış ve imza töreninde poz vermesi dikkati çekmişti.