Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun cevap metnini dünkü gazetemizde yayınladık. Başkan Zorluoğlu 15 Nisan tarihli köşe yazımıza cevap verirken, eleştirilerimizi 4 ana eksende toplayarak kendini savunuyor.

1-Üniversitedeki hocalarla görüşüldüğü, işbirliği yapıldığı, şehrin ortak akılla yönetildiği iddia ediliyor. Hocalardan randevu için bekleyen olmadığı söyleniyor. Üniversite ile işbirliğine örnek olarak da İletişim Fakültesiyle Hizmetiçi eğitim-kurumsal iletişim planları yapıldığı veriliyor. Yine Harita Mühendisliği bölümü ile Akaryakıt İstasyonları yerleri ile hafriyat alanlarını Büyükşehir zaten belirleyemezdi. Tüm şehirde belirlenen istasyon ve hafriyat yerleri belirlendiği kaydediliyor. Aslında mecburen Harita bölümünü ile işbirliği yapılmış. Hâlbuki biz bu basit organizasyonları kastetmedik. Buradan anlıyoruz ki, Büyükşehir Başkanı ve kadrosu ile aynı dili konuşmuyoruz. Kente ve kent meselelerine, kent insanına ve hassasiyetlere yabancı bir siyasiye kentin derdini anlatmak da zormuş. Ne kadar basit bir bakış açısıyla yaklaşılmış.

Başkan Zorluoğlu bize kenti ortak akılla yönettiğini mi söylemek istiyor? Yanı başına aldığı şehrin sorunlarının uzağındaki Trabzon Kent Konseyi Başkanıyla STK’lar ve ortak akıl meselesini hallettiğini mi sanıyor? İşte Gülcemal… İşte terminal… İşte Ganita Projeleri ve STK’ların tepkileri… Başkanım kızmayın ama siz bırakın Sivil Toplum Örgütleriyle ortak akıl üretmeyi kendi partinizin etrafındaki STK’lara bile kulak vermiyorsunuz. Sadece ve sadece lafını ediyorsunuz.

“Randevu isteyip de bekleyen akademisyen yok” diyorsunuz. Sayın Başkan… Biz yalan yazmadık. Lakin siz sordunuz da size ‘yok’ dedilerse onlar yalan söylüyorlar. O kadar ayrıntı verdik ki siz bile konuşup randevu vermediğiniz Hocayı hatırlamalıydınız. Bakın bir başka akademisyen kapınızı çaldı ve iki aydır görüşemiyor. Üstelik elinde muhteşem projesiyle bekliyor. Bu akademisyene bakın nasıl haber göndermişsiniz!.. “Biz kendilerini daha sonra çaya davet edeceğiz.” Sayın Zorluoğlu… Kenti ve değerlerini yeterince tanımıyorsunuz. Çok iyi tanıyanları ve onların, çözüm ve projelerini de dinlemiyorsunuz.  Böyle yaparak çözüm üretemezsiniz. O hocalar sizinle çay içme derdinde değiller. Onlar sizinle kent sorunlarını konuşmak istiyorlar. Sizden önceki başkan gururundan onları dikkate almadı. Arkasında yıkılması planlanan bir kavşak bıraktı gitti. O’na da “yanlış yapıyorsun” denildi. Ama yanlışında ısrar etti.  Benzerini Terminal olayında siz yapıyorsunuz. Yapmayın ne olur!.. Trabzon kaybediyor. Trabzon’a yazık ediyorsunuz.

2-Ulaşım alanında çok önemli çalışmalar yaptığınızı söylüyorsunuz. Sonra da sıralıyorsunuz. Dolmuş dönüşümleri… Yeni otoparklar… Yeni taksi durakları… Yeni yollar… Akıllı kavşaklar… 30 yeni otobüs…

Sevgili Trabzonlular… Başkanımız Murat Zorluoğlu’nun iki yılda Trabzon trafiğine katkılarını okudunuz değil mi? Kentin dört bir yanında trafik sorunu var ve Sayın Başkan trafik çözümü deyince Dolmuş dönüşümünü… Taksi Duraklarını… 30 yeni otobüsü sayıyor. Bitmiş otoparkı hizmete neden açmadığını söylemiyor. Nerelerde yeni yolar yapıldığını!.. Nerelerde akıllı kavşak uygulamasına geçildiğini de söylemiyor. Sadece lafını ediyor.

3-Ulaşım Master Planına Şehircilik hocalarını danışman seçerek başladınız. Dün arayıp öğrendik ki Ulaştırma Ana Bilim Dalından bir hocayı daha yeni kattınız. O kadar yeni ki daha sözleşme bile imzalamadınız. Sayın Başkan… Projeye yeni kattığınız Prof. Dr. Şeref Oruç Hocanın danışmanlığını önemseyiniz. Şeref Hoca ekibinize dayanamayıp bir gün istifa etmek zorunda kalırsa Master Planınız elinizde patlar bilesiniz. Master Planınıza şimdi inanabiliriz. Lakin hoca ile sözleşmeyi biran evvel imzalayıp hocayı devreye sokunuz.

4-“Bazı Belediye yöneticilerinin birden fazla şirketten huzur hakkı aldıkları doğru değil” diyorsunuz. Yani diyorsunuz ki en fazla bir şirketten daha maaş alıyorlar. Yani diyorsunuz ki üç maaşlı değil, iki maaşlılar. Ve diyorsunuz ki Maliye Bakanlığının tebliği buna izin vermiyor. İzin verseydi üç maaş da verecek miydiniz Sayın Başkan!..

Sayın Zorluoğlu… Lütfen şeffaf olunuz ve çifte maaş alan bürokratlarınızın maaşlarını kamuoyuna açıklayınız. Biz her yöneticinin 5 bin lira aldığı bilgisine ulaştık. Doğru mudur? Toplam 9 yöneticiniz çift maaş alıyor doğru mudur?

Şirketlerdeki her yöneticiye başkanlar hariç aylık 5 bin lira ödüyorsunuz. Bu paralar esnaf kiraları… Vatandaşın otopark paraları… Siftah yapamayan esnaftan topladığınız paraları ‘Huzur Hakkı’ diye dokuz kişiye dağıtıyorsunuz. Bu Allah’a reva mıdır başkanım… Varsa cevabınızı bekliyoruz…

Ve son iki not

1-Belediyenin bazı birimlerinde Büyükşehirin yayınlarımızı mahkemeye verdiği, çok sayıda davanın devam ettiği yalanı yayılıyormuş. Büyükşehir Belediyesi ile sadece bir tane ceza davamız vardır. Başkaca ne ceza ne hukuk davamız bulunmamaktadır. Hukukun üstünlüğüne inanan bir yayın kuruluşu olarak bu notu düşmeyi görev bildik.

2-Başkan Zorluoğlu görevinin 6. ayında ziyaretimize geldiğinde kendilerine şöyle demiştik. Sayın Başkan… Doğrunuza doğru, yanlışınıza yanlış diyeceğiz.  Size asla iftira atmayacak bilerek ve kasten yalan yazmayacağız. Hata yapabiliriz. Yanlış yazabiliriz. Demokrat ve hukuka inanan bir anlayışla mahkemeye gidebilirsiniz. Evet… İki yılda sadece 1 kez gidebildi. Bunu da biliniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.