Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından bir grup günebakış’a gönderdikleri bir mektupla Başkan Murat Zorluoğlu’na seslendi. Dertlerini duyurmak için günebakış’a yazan ve güvendikleri için isimlerini kaydeden bu çalışanların isimlerini biz çıkarıyor ve taleplerine yer veriyoruz.

“Sayın Ali Bey, biz Trabzon Büyükşehir Belediyesi şirketlerinde uzan zamandır çalışan üniversite mezunu kişileriz. Yaptığımız işlerin memur çalışma arkadaşlarından hiç bir farkı olmamasına rağmen şirket işçisi kadrosunda çalışıyoruz. Aldığımız ücretler ise memur çalışanlardan çok düşük.  Sağ olsun başkanımız Murat Zorluoğlu sendikamızla yaptığı sözleşmenin gereklerini yerine getirdi ve enflasyon oranında zam yaptı.

Ali Bey; Bundan yaklaşık 3 ay önce Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç bünyesinde çalışan üniversite ve yüksek okul mezunlarını sözleşmeli memur kadrosuna geçirdi. Bu durum bizim içinde bir heyecan vesilesi oldu. Çünkü bu gelişme üzerine büyükşehir meclisi de sözleşmeli memur kadrosu ihdas ederek Murat Zorluoğlu 'da Trabel ve Turkuaz çalışanı üniversite mezunu çalışanlarına kadro vereceğini müjdeledi.

Milletvekili Hüseyin Örs hayati tehlikeyi atlattı! Milletvekili Hüseyin Örs hayati tehlikeyi atlattı!

Başkanımız. Daha sonra yaptığı açıklamalarda kadro konusunda bakanlığın çıkaracağı taslağa göre hareket edeceğini ifade ederek sözleşmeli memurluk konusunu  beklemeye aldı.

Çalışma Bakanlığı taslağın hazırlandığını ve tüm çalışanlar için kadro verileceğini bakanlığın bütçe görüşmelerinde müjdeledi. Bu durum üzerine Murat Zorluoğu’na ulaşan bir yerel medya kuruluşu, kadro konusunda başkanın ifadesini haberleştirerek "devleti zarara uğratmadan" süreci yürüteceğini ifade etti.

Sayın Ali Bey, Başkanımızın devleti zarara uğratmak ifadesi bizi çok rencide etmiştir. Biz devletimize ve milletimize yük değil bilakis iş güvencesine sahip olarak milletimizin ve devletimizin sadık birer hizmetkâr olarak hizmet etmeyi büyük bir şeref sayarız.

Ayrıca, başkanımız bu süreç içerisinde belediye çalışanı olmayan dışardan kişileri sözleşmeli memur olarak almış ve çalıştırmaya başlamıştır. Tiski ve Büyükşehir'de yaklaşık 600 kişi 3 ay boyunca başkanımızdan müjdeli haber beklerken dışardan sözleşmeli memur olarak insanların alınması bizleri son derece üzmüştür.

En son, AK Parti'de çalışan bir görevlinin sözleşmeli memur olarak başlatılması bizi daha çok şaşırtmıştır "Bu kadar insan bekletilirken neden dışardan sözleşmeli memur alınıyor? Meclisten çalışanlar için geçirilen kadrolar neden başkalarına veriliyor? Bize reva görülmeyen haklar neden başkaları için kullanılıyor” sorusunu akıllara getirmiştir. Bu büyük bir haksızlıktır.

Ali Bey, bu mektubu sizden başka sesimize sahip çıkacak bir mecra olduğunu düşünmediğimiz için günebakış’a gönderiyoruz. AK Parti'de siyaset yapanlara ulaştığımızda “Başkan bizi dinlemiyor” diyorlar. Başkanımız, AK Parti il yönetimini dinlemiyorsa kimi dinliyor? Şehri kiminle istişare ediyor? Lütfen sesimizi duyurun ve bize sahip çıkın. Biz Murat Başkan'dan sözüne sahip çıkmasını bekliyoruz. Saygılarımızla.”