Trabzon’da tüm siyasi partilerin, STK’ların ve kanaat önderlerinin karşı çıktığı Değirmendere’de dere yatağında yapılmaya başlayan yeni otogar yerinde çalışmalar hızla devam ediyor.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, yeni otogar alanında incelemelerde bulunduğu anları Belediye’nin sitesinden ve sosyal medya hesaplarından paylaştı. Tüm şehrin karşı çıktığı otogar ile ilgili methiyeler dizen başkana bu kez vatandaş sosyal medya üzerinden tepkisi gösterdi. Başkan Zorluoğlu’na gelen eleştirilerde otogarın dere yatağına yapılması ve trafik sıkışıklığı ile ilgili eleştiriler yer aldı.

Trabzon, yanlışı hatırlattı (2)

 ZORLUOĞLU: “TRABZON’A YAKIŞIR BİR OTOGAR OLACAK “

Projeyle yakından ilgilenen, çalışmaların gidişatından memnuniyet duyan, söylenen tüm eleştirilere kulaklarını tıkayan Başkan Zorluoğlu, “Şehirlerarası Otobüs Terminali, son yıllarda şehrin adeta kanayan yarası haline gelmiş önemli bir sorundu. Mevcut otogar ihtiyacı karşılayamaz hale gelmekle birlikte, görüntü olarak da Trabzon’a yakışmıyor. Yeni otogar projemizde şu anda inşaatımızın radye temelleri atıldı. Mekanik binası tamamlandı. Ana binanın bodrum sığınakları ve 5 bin 500 metre temel imalatı yapıldı. Bunların yanı sıra dere kenarındaki güçlendirici ve önleyici istimlak perdelerinin yüzde 80’i tamamlandı. Çok kısa bir zamanda üst ana binalara başlanacak. Burası aynen projede göründüğü gibi olacak. Biz teknolojiyi de kullanarak, otogarın içini de vatandaşımıza tanıttık. Dolayısıyla vatandaşımız yapılacak binanın sadece dışını değil içini de görmüş oldu. İnşallah tamamlandığında modern, ihtiyacı karşılayacak ve şehrimize yakışır bir otogarı hayata geçireceğiz. 28 araçlık otobüs peronlarını barındıran yeni terminal, vatandaşlarımızın rahat edebilmesi açısından da 104 araçlık özel otoparka sahip olacak. Yaklaşık 5.000 metrekarelik taban alanına oturan yapı içerisinde ulaşım ve hizmet birimlerinin yanı sıra yaklaşık 1.200 metrekarelik kiralanabilir ticari alanlar ve 800 metrekarelik ofis birimleri bulunmaktadır. Bu konuda hemşehrilerimizden de olumlu geri dönüşler alıyoruz ve yeni otogarı sabırsızlıkla beklediklerini dile getiriyorlar” ifadelerini kullandı.

Trabzon'da yeni otogar inşaatı sürüyor (5)

 GÜNAHI KİMİN BOYNUNA

Başkan Zorluoğlu’nun övünerek paylaştığı yeni otogar çalışmaları ile ilgili çalışmalara vatandaş tepki gösterdi. Otogarın dere yatağına yapılmasının yanlışlığını dile getiren vatandaşların tepkilerinin bir kısmı şu şekilde;  Yorum 1:  “Valla ben yıllarca araştırsam bundan daha kötü bir konum bulamazdım. Hem dere yatağının yanı. Hem trafik keşmekeşinin tam ortası, hem de artık tek araçla ulaşım sağlanamayan bir konum.” Yorum 2: “Dere yatağına otogar yapmak nasıl bir anlayış, ileride olabilecek bir felakette bu projeyi düşünen, yapan, akıl etmeyi başaranların hiç mi vebali olmayacak.” Yorum 3:  “Büyük hizmet otogar mı? Sen sabır ver Allah’ım, zaten şehirde kısıtlı alan var, otogar şehrin dışında olması gerekirken iyice şehrin içine trafiğin ortasına gömüyorsunuz. Hiç mi gelecek vizyonu olmaz arkadaş. Yıllardır yönetilmiyor bu şehir, oradan oraya sürükleniyor. Yorum 4: “Canı sıkılan dereye atlayıp serinlesin diye mi başkanım.” Yorum 5: Şuan ki ihtiyaçları karşılayacak bir proje. Uzun vadede yine yetersiz kalacaktır. Dere kenarlarından uzaklaşılması gerekiyor dendikçe dere kenarlarına iniyoruz?” Yorum 6: “Şu dere yatağındaki yapılara bak hele Hiç ders almıyoruz Üstüne bir de gidip dere yatağına otogar yapıyoruz Başkanım karşı çıkmak hiç mi aklına gelmedi Yarın öbür gün Allah göstermesin ölümlü afet olursa günahı kimin boynuna?”  Yapılan eleştirilerin hemen çoğunda otogar yerinin seçiminin yanlışlığı ve oluşacak riskler dilendirildi.

Trabzon, yanlışı hatırlattı (1)

 NEDEN BU BÖLGEDE ISRAR EDİYORSUNUZ?

Değirmendere’nin mevcut haliyle şehrin en yoğun trafik sıkışıklığına sahne olduğunu bilen Trabzonlu vatandaşlar otogar projesinin trafik sorununu artıracağı yönünde eleştirilerini sıraladı. Yorum 1: “Neden ısrarla dere yatağına neden ısrarla aynı bölgeye yakın ve trafik sorununu fazla olan bir bölge daha uygun ve batıya daha yakın bir bölgeye değil. Trabzon gelen ve giden otobüsler yüzde 90 batı

Otogarlar bir şehrin aynasıdır.” Yorum 2: “Dere yatağına çok yakın inşallah sel olmaz dere ıslahları çok önemli bundan sonrası için. Birde bu otobüsler sahil yoluna Değirmendere den mi bağlanacak yoksa havaalanı kavşağından mi dönerek bağlanacak. Oralarda da yoğunluk oluşturmasın” Yorum 3: “Değirmendere trafiğinin felç olduğunu cümle alem biliyor başkan. Nasıl bir çözümle trafiği rahatlatıp, üzerine bu otogarı buraya yapmayı planladınız?” Yorum 4: “Dere yatağına yapıldı diye övünç mü duyayım? Trafiğin en yoğun olduğu yere yapıyorsun diye gurur mu duyayım bilemedim”

HABER: Fatoş YETİMHELLAÇ