Saadet Partisi Ortahisar İlçe Başkanı Burak Turhan, Değirmendere’de bulunan eski Terminal binasının ve arazisinin satışa çıkarılmasına sert tepki gösterdi. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Turhan, Trabzon Büyükşehir Belediyesine, “Hangi gelir getirici projeleri yaptınız da bu kadar fütursuzca borçlanıyorsunuz, bu kadar rahatlıkla mülkleri elinizden çıkarıyorsunuz?” sorularını yöneltti.

Beşikdüzü Teleferik’te ihale çıkmazı! Beşikdüzü Teleferik’te ihale çıkmazı!

“AK PARTİ DEMEK; SAT VE BORÇLAN, YETMEDİ KALANI DA SAT VE TEKRAR BORÇLAN DEMEKTİR”

Ardından Başkan Turhan şu açıklamalarda bulundu: “AK Parti 2002’de iktidara gelirken, sermaye çevrelerine devletin elindeki pek çok kurumu, mülkü satacağına söz vermişti. Bu, 2002 yılında yayınlanan Seçim Beyannamesinde yazılıdır. Garibanın, mazlumun hakkını korumak için seçim meydanlarında söz veren AK Parti, iktidara gelince sermayenin ve güçlülerin yanında yer almış, bu kesimlere verdiği sözleri tutarak sayısız kamu kurumunu, kuruluşunu özelleştirmiş, devletin mülklerini de haraç-mezat satışa çıkarmıştır. AKP döneminde yapılan özelleştirmelerin tutarı yaklaşık 70 milyar dolardır. 300 milyon metrekare Hazine arazisi de satılmıştır.

Piyasa fiyatının çok altında rakamlarla satılan onca kurum ve kuruluştan gelen gelire rağmen, bir taraftan da Cumhuriyet tarihinin en büyük borçlanmasını yapmıştır. AK Parti, kendinden önceki iktidarların 80 yılda yaptığı borcun 7 katını sadece 20 yılda yapmıştır. Bugün itibarıyla Türkiye’nin iç ve dış borcu, yeni parayla 2 trilyon lira civarındadır.”

“SAT VE BORÇLAN ANLAYIŞI, BELEDİYELERDE DE SÜRDÜRÜLÜYOR”

“Sat ve borçlan, yetmedi kalanı da sat ve tekrar borçlan” anlayışı, AK Partili belediyelerde de aynı şekilde sürdürülüyor. Bu konuda kimse ellerine su dökemez! Örnek mi istiyorsunuz, Trabzon Büyükşehir Belediyesi. Trabzon’un en değerli yerindeki mülkünü, Terminal binası ve arazisini onca itiraza rağmen elinden çıkarıyor. Belediyenin elindeki bu ihtiyat akçelerini elden çıkarmaları yetmiyor, bir de yüksek faizle borçlanıyorlar. Aynı anlayış Ortahisar Belediyesinde de sürüyor. Bütçeleri kadar ek bütçe talep eden, yani borçlanan bu iki belediyeye Trabzon halkı adına soruyorum, bu kadar borcu kim ödeyecek? Hangi gelir getirici hangi projeleri yaptınız da bu kadar cesurca mülkleri satıyor ve borçlanıyorsunuz? Borçlarınızın teminatı nedir? Halkın cebindeki paradan başka gösterecek teminatınız var mıdır?”

“YÖNETEMİYORSANIZ AFFINIZI İSTEYİN, ÇEKİLİN”

“Bunca imkana rağmen yönetmekte zorlanıyorsanız, bu işi yapmak zorunda değilsiniz. Sizi kimse orada silah zoruyla tutmuyor. İstifa edin veya sizin kültürünüze uygun şekilde affınızı isteyin. ‘Seçim meydanlarında verdiğimiz sözleri tutamadık, yönetemiyoruz, şehre zarar veriyoruz’ deyin ve istifa edin. Emin olun Trabzon halkı sizi anlayacaktır. Meşhur atasözümüz ne der; ‘Zararın neresinden dönerseniz kardır.’ Sizden rica ediyorum, bu şehre bu iyiliği yapın ve görevinizden affınızı isteyin.”