Pazartesi akşamı Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Şatıroğlu’nun iftar davetine icabet ettik. Bizimle beraber gazeteci sıfatıyla sadece Aytekin Akay vardı, diğerleri bazıları şahsen tanıdığım ama hiçbiriyle birebir tanışmadığım radyo programcılarıydı.

Radyocuların çoğu yemekten hemen sonra ayrıldılar. Biz sohbete devam ettik. Adı üstünde sohbetti, basın toplantısı değildi. Fakat biz yine de başkana bazı konularda sorular sormayı başardık. İlk sorumuz, Trabzon’un makûs talihini değiştireceğine inandığımız demiryolu projesi hakkındaydı. Geçtiğimiz haftalarda bu konuda hemşehri tabanlı sivil toplum kuruluşlarımızın duyarlı davranmadıklarını şikâyet eden bir yazı kaleme aldığımızda Sayın Başkan Şatıroğlu telefonda kibarca sitem etmiş ve bir dosya hazırlatıp ilgili bakanlığa teslim ettiklerini söylemişti.

Dosyanın içeriğini ve akıbetini sorduk. Başkan içerik hakkında en ufak bir bilgi vermedi. Ulaştırma Bakanı ile de yakinen tanıştığı halde bir süredir yoğunluk münasebetiyle görüşemediklerini ifade etti. Sonra konu değişti.

Burada bir parantez açmamız gerekiyor: Demiryolu yapmak elbette STK’ların işi değildir. STK’lar halkta bir farkındalık oluşturmak, bu farkındalık da dâhil olmak üzere tabanlarından aldıkları destekle demiryolunu inşa etmekle görevli iradeye medeni ölçülerde baskı yapmakla mükelleftir. Trabzon milletvekili Salih Cora yine demiryolu konusunun açıldığı bir seferinde “Bu konuda halkın da talepkâr olması gerekiyor” anlamında bir ifade sarf etmişti. Halen halkta böyle bir talep var mı? Ne gezer… Trabzon’a 100 yıl daha demiryolu gelmese kimsenin gıkının çıkacağı yok. O halde STK’larımızın önceliği bu bilinç ve hassasiyeti uyandırmak olmalı. Diğer birçok konuda olduğu gibi.

Sohbetin ağırlıklı konularını halen Fatih ilçesinde devam eden Trabzon Evi inşaatı ve Trabzonspor’un şampiyonluğu halinde İstanbul’da düzenlenecek kutlama organizasyonu teşkil etti.

Başkan Şatıroğlu, Trabzon Evi için bina tahsisi sürecinin hiç de kolay olmadığını (burada girmeyeceğimiz) ayrıntılarıyla anlattı. Gerçekten ciddi bir mücadele verilmiş görünüyor. Başkanın beyanına göre de beş-altı ay içinde bitirilip hizmete girecek. Süreç içerisinde hesapta olmayan çok sayıda aksilik çıktığını söylediği için biz de başkana “Geçen kongreden önce biteceğini söylemiştiniz” diye hatırlatmadık. İnşallah biter ve İstanbul’un orta yerinde herkese nasip olmayan bir mekân Trabzonluların hizmetine girer.

Başkan Şatıroğlu şampiyonluk kutlaması organizasyonu konusunda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ekibiyle hiçbir problemin olmadığı halde Trabzonspor kulüp yönetiminin isteksiz ve kayıtsız bir tavır sergilediğinden şikâyetçiydi. İstanbul’daki Trabzon potansiyeli malum. Başta TDF olmak üzere hemşehri STK’ları, İBB ve diğer Trabzonlu ilçe belediye başkanları hep birlikte muhteşem bir kutlama organizasyonu tertip edebilirler. Organizasyonda her Trabzon ve Trabzonspor bileşeninin yer alması şart değil ama öyle olduğu takdirde sinerjinin tavana vuracağı da bir gerçek. Tabii asıl önemli olan şampiyonluk. Kutlaması bir şekilde yapılır.

TDF Genel Başkanı İsmail Şatıroğlu ve yardımcısı Hasan Keskin ile sohbetimizden hatırda kalanları satıra dökmek istedik. Başta da dediğimiz gibi, sohbet toplantısında fazla gazetecilik yapılmıyor. Halbuki hemşehri STK’larının yapması gereken çok fazla şey var. Kısmetse ilerleyen yazılarda ele alırız. Ramazan günü daha fazla kafa şişirmeyelim.