Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’da kötü bir yönetim ve kötü bir icraat sergilemesine rağmen TGC’yi ziyarette yine pembe bir tablo çizdi. 

Zorluoğlu Trabzon’da kötü bir yönetim ve kötü bir icraat sergilemesine rağmen TGC’yi ziyarette yine pembe bir tablo çizdi. Trabzon kamuoyunun kahır ekseriyetle Büyükşehir’in kötü yönetildiğine ilişkin kanaatine, Büyükşehir’in israf batağında yüzdüğüne, ihalesiz ve doğrudan temin yöntemiyle yüz milyonlarca liranın çarçur edildiğine ve paranın nereye gittiğinin bilinmediğine… Büyükşehir kadrolarının yetersizliğine kanaat getirmiş olmasına rağmen farklı şeyler söyledi.

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "10 Ağustos 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "10 Ağustos 2022"

Pembe tablo çizmeye devam eden Başkan Zorluoğlu, yaptığı açıklamada “Büyükşehir Belediyesinin projeleri ortaya çıkmaya başladı. Taraflı tarafsız herkes Büyükşehir’in dokunuşlarını fark ediyor.  Şehirde değişim dönüşüm herkesin dikkatini çekiyor. Trabzon’da yaşayan insanlarımız da gittikçe daha yaşanabilir şehir haline geldiklerini gözlemlediklerini ifade ediyorlar. Bu değişim bir kaç sene sonra daha görünür hale gelecek.  Biz kararlı şekilde neşter vurduk. Konuşulan ama mesafe kat edilemeyen birçok projeyi hayata geçirmeye başladık. Sadece Ortahisar’da çalışmıyoruz. 18 ilçemizde çalışmalarımız var. 18 ilçede Büyükşehir’in mührünü vuracağımız projeler var onlarda da devam ediyor. Şehrimizin kırsalında da yoğun çalışma yürütüyoruz.” dedi.

zorluoğlu 22

SORUNLAR ALT KADEMEDE ÇÖZÜLÜYOR

Altyapıyı parası ve projesiyle kucağında hazır bulmasına rağmen kötü bir imalat yapan ve daha şimdiden arızalanan altyapıyı met eden Başkan Zorluoğlu, “Benim ismim bu şehirde altyapıyla birlikte anılacak. TİSKİ’nin çalışması görünen bir çalışma değil. Elimizde elektronik programlar var. TİKOM kurduk. TİKOM’da bütün şikâyetleri değerlendirip vatandaşa dönüş yaptığımız bir birim kurduk. Vatandaşlarımızın belediyeye ulaşma konusunda önünü açtı. Benim işimi de kolaylaştırıyor. Alt kademede sorunlar çözülüyor. Ulaşılabilir bir belediye oldu. Halktan kopma değil biz STK’lar ve her vatandaşla görüşüyoruz. Kurumsal kapasiteye kavuştu” dedi.

ALTYAPI ÇALIŞMASI 2024’TE TAMAMLANACAK

Trabzon kamuoyunun en çok TİSKİ’den şikâyetçi olmasına ve en başarısız birimin TİSKİ olmasına rağmen TİSKİ’ye övgüler yağdıran Zorluoğlu şunları kaydetti; “TİSKİ büyük işler yapıyor. Üvey evlat muamelesi görüyor işleri görünmediğinden. Trabzon’da çok yağmur yağıyor. Ortahisar’da yaptığımız alt yapı çalışmasıyla ciddi bir sorun yaşamadık. Alt yapı projesinde şehrin merkezinden kalbinden başladık. Uzun Sokak, Maraş, Kalkınma ve Beşirli mahallelerinden… Bu proje Trabzon için tarihi projedir. Buna doğal gaz fiber alt yapıyı da eklemiştik. Şuana kadar 270 km’lik bir hat değişti. 2024’ün başında tamamlanacak bir proje gibi duruyor.  2019’da göreve başladığımızda en çok şikâyet aldığımız konu kırsalda bulanık su sorunuydu.

TİSKİ’NİN İHTİYACI HES’LERLE KARŞILANACAK

Şehir merkezi için özel proje Akoluk’taki ikinci içme suyu artıma tesisidir.  Şehre ikinci 80 km’lik isale hattı da tamamlanıyor. 2023’ün başında Akoluk tamamlandığında enerji maliyetlerimiz de azalacak. Enerji maliyetlerini tamamıyla ortadan kaldıracak Hes’lerle devam ediyoruz. Esiroğlu’nda kurduk, küçük bir törenle hizmete alacağız. Orada ayda 3 milyon TL’lik enerji tasarrufu olacak. Araklı Sürmene’de de benzer daha küçüğünü kurduk. Hedefimiz 2023’ün ortasına geldiğimizde TİSKi’nin enerji ihtiyacını buradan karşılayıp, maliyetini ortadan kaldırmak. Bu ilerleyen yıllarda su ücretlerine de olumlu yansıyacak.

YOMRA’DA SAHİL KESİNTİSİZ OLACAK

Yalıncak Sahil Düzenlemesi memnuniyetle karşılandı. Önümüzdeki günlerde şezlongları da orada göreceksiniz. Yoğun ilgi görüyor. Orası sahil ile şehrin kopukluğunu gidermek için önemli işlev görüyor.  Ramada ve Mürtezoğlu arasında yol yapıyoruz. O tamamlandığında girişi ayrı, çıkışı ayrı olacağı için daha rahat olacak. Tek yön uygulaması yapıyoruz. Milli Emlak’tan istedik. Kaşüstü’nde Novotel’in arkasında ki yer. Orayı alacağız. Yalıncak’a benzer şekilde düzenleyeceğiz. Esas hedefimiz orayı birleştirmek. Kesintisiz sahil oluşturmak istiyoruz.” diye konuştu.

OTOGAR VE KÜÇÜK SANAYİ SİTELERİ…

Bütün bir şehrin karşı çıkmasına rağmen dere yatağına yaptığı otogarla övünen ve iki kez ihale ederek maliyetinin iki katına otogar yaptıran Başkan Zorluoğlu, üç yılın ardından hala Sanayi Sitesinin yerinin kamulaştırılmasından bahsetti. Zorluoğlu, Çömlekçi’de TOKİ’nin çalışmasını da kendisine mal ederek şunları kaydetti; “Otogar çalışmasında epey mesafe katettik. Önümüzdeki günlerde orası ortaya çıkacak. Caminin etrafını da açacağız. Maçka yolu üzerinde 500 dönümlük alanı sanayi alanı olarak işledik. Diğer kısımları planlamadan çıkardık. Sanayi sitesinin yerini belirledik. Kamulaştırıp TOKİ tarafından proje hazırlanması ve küçük sanayi sitelerinin oraya taşınması nihai hedefimiz.

ÇÖMLEKÇİ’DE SON DURUM

Çömlekçi Mahallesinde büyük ilerleme kat ettik. 2. etap proje bitmek üzere. Yakında ikinci kısmı da ihale edilip tamamlanır. Yukarısında otopark projemiz var. Taş problemi yaşadık. Kodunu çömlekçi koduna indik. Cumhurbaşkanın imzasıyla acele kamulaştırma ile yapılacak olan kısımda çömlekçiden otoparka rahatlıkla geçilecek.  Epey maliyetle indi. Şehir adına kıymetli oldu. Üzerine teras yapacağız. Marka kafeler getireceğiz. Yüklenici işletecek. Bütün meydana çıkan yollarda altyapıdan üst yapıyı yaptık. Kaldırım genişlemesi, aydınlatma oldu hepsinde.

UZUN SOKAK VE MARAŞ’TAKİ ÇALIŞMALAR

Trabzon’u karanlık buldum. Şimdi ışıl ışıl oldu. Bugün 15 Haziran, Maraş’ın tamamlanması gerekirdi. Ancak kullandığımız o malzemenin oraya uygulanması çok özel şartları gerektiriyor. Nem oranın yüzde 20’lerin altında, yağmur yağmaması gerekiyor. Kalan kısmı geçen hafta yağmur yağmasaydı tamamlamış olacaktık.
Hem Uzun Sokak’ın ve Maraş’ın tabela kimliğinden arındırılması için Uzun Sokak Koruma Kurulundan geçti. Sonbaharda Uzun sokakta ve Maraş’ta devam edecek şekilde tabelaların kaldırılması çalışması yapılacak. Cephe sağlıklaştırması tamamlanmış olacak. Önümüzdeki sezon turizm sezonuna yetişecek.

TURİZM SEZONUNA YETİŞECEK

Hem Uzun Sokak’ın, hem de Maraş Caddesinin tabela kirliliğinden ki aynı zamanda cephe sağlıklaştırması yapılması ile ilgili projelerimiz tamamlandı. Uzun Sokak Korum Kurulundan geçti. Maraş Caddesi ile ilgili süreç başlıyor. O çalışmaları hedefimiz sonbaharda başlamak. Trabzon’un merkezini fiziken Avrupa Merkezlerine benzetme anlamında emin adımlarla gidiyoruz. Önümüzdeki turizm sezonunda her iki caddemizin tüm binaların elden geçtiğinde turizm sezonunda başlamak.

GÜLCEMAL DOLDU

Gülcemal Faroz limanında Stada kadar olanda çalışma devam ediyor. Tahkimat yapıyoruz. Tamamlandığında tesviye yapacağız. Artık döküm alanı değil. Doldu orası. Yap işlet devret modeliyle orayı yapacağız.”