AK Parti Trabzon İl Başkanı Dr. Sezgin Mumcu Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Toprak Mahsulleri Ofisi’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında Başmüdür Ahmet Avşar’dan fındık randımanı ve elektronik randevu formu ile ilgili yerinde bilgi aldı. 

WhatsApp Image 2022-08-24 at 15.38.44

6 Gün Alım Var

TMO Başmüdürü ile görüşen İl Başkanı Dr. Mumcu, “TMO’nun Arsin ofisi fındık alımlarına 22 Ağustos itibariyle başladı. Haftanın 6 günü alım var. Sadece pazar günleri kapalı. Başmüdürümüzden aldığımız bilgilere göre 1 Eylül itibariyle Ortahisar, Akçaabat ve Beşikdüzü’nde 5 Eylül’de ise Çarşıbaşı’nda alımlara başlanacak ve şehrimizin doğusundan batısına kadar hiçbir vatandaşımız mağdur olmayacaklardır. Randevu sistemi sayesinde ise vatandaşlarımız bekletilmeden fındık randımanı ölçümü yapılacak ve kamera sistemi sayesinde adım adım vatandaşlarımız tarafından takip edilebilecek. Randevular Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile alınıyor ve kişiden başkası adına işlem yapılamıyor.” dedi.

"Randımanın yüksek olması" üreticinin elinde

Fındık alım ofisinde incelemelerde bulunan Dr. Mumcu, “Samsun’da ortalama kişi başı 2000 kg olan fındık hasadı şimdilik Trabzon için 700 kilogramlar civarında seyrediyormuş. Tabi ki bu miktarların ilerleyen günlerde artacağı düşünülüyor çünkü fındık henüz kurumamış. Vatandaşlarımız kilogramı 54 TL olan fındığı dalında bırakmamaya gayret gösteriyor ancak erken hasat yarardan çok zarar verir. Bunu unutmamalarını tavsiye ederim. Şunu da belirtmekte fayda var ki TMO her daim vatandaşın faydasına yönelik adımlar atarak piyasada kendisine duyulan güveni perçinlemiştir. Artık üreticimiz hasadı aceleye getirmeden toplamalı ve tam olarak kuruttuktan sonra TMO’nun yolunu tutmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

WhatsApp Image 2022-08-24 at 15.38.45

Ortahisar'da TEKNOFEST heyecanı! Yarışmada derece yapmıştılar Ortahisar'da TEKNOFEST heyecanı! Yarışmada derece yapmıştılar

Hasadımızı Yaptık Kurutmaya Bıraktık 

Toprak Mahsulleri Ofisi ziyaretinden sonra fındık hasadını yapıp kurumaya bırakan ve aynı zamanda fındık satışı yapan üreticilerle de görüşen İl Başkanı Mumcu, “Fındığının hasadını tamamlamış ve kurumaya bırakan vatandaşlarımızla hasbihal ettik. Fındık fiyatından oldukça memnun olan üreticimiz Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a konuyla alakalı teşekkürlerini iletiyorlar. Bizler de vatandaşımıza hasat anından TMO’ya verilip, hakkı olan bedeli alana kadar gerçekleştirilen tüm gayretlerinde kolaylıklar diliyoruz” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.