Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Alaattin Gülal, üretilen fındığın 110 bin tonunun TMO tarafından alındığını açıkladı.

Bu yıl hasadı gerçekleştirilen fındığın yüzde 70'inin piyasada pazar imkanı bulduğunu açıklayan Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Alaattin Gülal, üretilen fındığın 110 bin tonunun TMO tarafından alındığını söyledi. Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan yöre halkının büyük bir bölümünün geçim kaydığı fındığın altın değerinde olduğunu açıklayan Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Başkanı ve Samsun 19 Mayıs Tarımsal Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Alaattin Gülal, “Bu yıl havaların iyi gitmesi ile birlikte iyi bir fındık sezonu geçirilmiştir. Bu durumdan üreticiler de ve esnaf da memnun oldu. Çok yağmur yağmadığı takdirde havaların güneşli gitmesi fındık hasadı kolaylaştırıyor ve sezon daha hızlı bir şekilde kapanıyor” dedi.

Fındığın yüzdü 30’u hala üreticinin elinde (2)

“TMO BU YIL ÇOK İYİ ALIM GERÇEKLEŞTİRDİ”

Bu yıl üretilen fındığın büyük bir bölümünün piyasadaki pazarda el değiştirdiğini ancak buna rağmen yüzde 30’luk bölümünün hala üreticinin elinde olduğuna değinen Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Başkanı ve Samsun 19 Mayıs Tarımsal Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Alaattin Gülal, “Bu yıl üretilen fındığın yüzde 70 oranındaki bölümü üreticiler tarafından satıldı. Piyasadaki fındığın 110 bin tonunu TMO aldı. TMO’nun aldığı fındık miktarı her geçen yıl daha da artıyor. Bu bizim açımızdan üreticinin lehine sevindirici bir durumdur. Böylece üretici fındığını iyi bir fiyattan değerlendirmiş oluyor. TMO bu yıl çok iyi bir alım gerçekleştirdi” diye konuştu.

Trabzon'da palamuttan sonra bolluk sırası hamsiye geçti Trabzon'da palamuttan sonra bolluk sırası hamsiye geçti

“İHRACATÇI TMO’NUN KAPISINA DAYANACAK”

Bugün 45 TL’ye fındık almaya direnen ihracatçının Ocak ayından itibaren TMO’dan 55 TL’den fındık alacağını iddia eden Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Başkanı ve Samsun 19 Mayıs Tarımsal Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Alaattin Gülal, ihracatçının yeni yılla birlikte TMO’nun kapısına dayanıp Ocak ayından sonra 55 TL’den fındık almak için TMO’da mücadele vereceğini söyledi. Gülal, “Öyle görünüyor ki, ihracatçı 55 TL’den fındığı TMO’dan alamayacak” dedi.

“BU YIL KALİTE DAHA YÜKSEK”

Bölge çiftçisinin geçiminin önemli bir bölümünü oluşturan fındık sezonunun bitimine az bir süre kaldı. Geçen seneye göre havaların daha açık geçmesinin fındığın kalitesini yükselttiğini kaydeden Alaattin Gülal, “Açık ve güneşli havaların etkisiyle erkenden olgunlaşan ve tanelenip yere dökülen fındık, zor şartlarda da olsa toplandı, patozlandı. Bir kısmı ise üreticilerimiz tarafından kurutulup fabrikalara verildi. Özellikle sahil kesimlerinde fındık sezonu kapanırken, yüksek kesimlerde de sezonun sonlarına yaklaşıldı. Rekolte, geçen seneyle aşağı yukarı aynı. Ancak geçen sene hava yağışlı olduğundan fındıkta çürüme yaşandı. Bu sene havanın kuru olması çürüme ihtimalini ortadan kaldırdığından rekolte ve kalite daha iyi diyebiliriz” ifadelerine yer verdi.