Songül MAZLUM-Ortahisar Belediye Meclisinin Ekim ayı 7. oturumunda 2023 yılı Performans Programı görüşüldü. Başkan Ahmet Metin Genç'in başkanlık ettiği Mecliste Performans Programı çeşitli konularda muhalefetin tepkisini topladı. İlk olarak ORKENT'in sermaye artırımı gündeme alınarak Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edildi. Ardından Müdürlükler hakkında tek tek değerlendirmeler yapıldı.

TEMSİL AĞIRLAMA GİDERLERİ DÖRT KAT ARTTI

Özel Kalem Müdürlüğüne ilişkin soru yönelten CHP’’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, "Temsil ağırlama giderleri 510 bin lira 1 milyon 890 bin liraya çıkmış. Dört kat niye arttı." diye sordu. Özel Kalemden yapılan açıklamada, "Enflasyonun yarısı kadar artış yaptık. 2022 yılında 850 bin liralık bütçe koyduk yetmedi. 440 bin liralık ek bütçe yapmışız. Yetmedi. Bu yüzden bütçeyi artırdık." denildi.

MALİ HİZMETLERDE 10 MİLYONLUK FAİZ ÖDENEĞİ KONULDU

Mali Hizmetler Müdürlüğü için CHP'li Oktay Söğüt, "70 milyon bütçe ,10 milyon faiz giderleri var. Bu açıklansın." çağrısında bulundu. Mali Hizmetlerden yapılan açıklamada, "70 milyon 803 bin ödeneği var. Bütçenin yüzde 5'nin üzerinde kaynak ayrılması lazım. Yedek ödeneği yüksek tuttuk. 10 milyonluk faiz ödeneği var. 10 milyon olacak diye bir kayıt yok. Şu ana kadar 5 milyonluk faiz ödememiz vardı. 10 milyon olabilir diye bütçe koyduk." diye konuştu.

BELEDiYE BİNASINA BAZ İSTASYONU KURMAK İSTEMİŞLER

Bilgi İşlem Müdürlüğü için konuşan Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, belediye binasında -2 ve -3. kattaki internet sorununun çözülmesini istedi. Yapılan açıklamada, "Yetkili firma belediyeye baz istasyonu kurmak istedi. Bazı nedenlerden ötürü sakıncalı görüldü. İlgili firma farklı çözümlere de yanaşmadı." açıklamalarında bulundu. Kurulmak istenen 7 metre yüksekliğinde baz istasyonuna Başkan Genç’in sıcak bakmadığı öğrenildi.

DESTEK HİZMETLERİNDE TASARRUF GÜNDEME GELDİ

Destek Hizmetleri Müdürlüğü için konuşan CHP’li Cüneyt Zorlu, "Belediyenin giderleri 5 milyon 500 bin lirayken 22 milyona çıktı. Bu ülkenin geldiği durumu ortaya koyuyor. Güneş enerji santrali yapılacağını söylemiştiniz. 5 milyon gözüküyor. Destek Hizmetlerinin genel bütçesi 10 milyondan 40 milyona çıkmış. Neden?" diye sordu. İYİ Partili Burhan Bekar, servis araçları için kiralama yerine satın alma olup olamayacağını sordu.  Başkan Genç, "Hizmet alımında ziyade servis aracı kazandırmak gündemimizde." ifadelerini kullandı. "10 milyonluk bir aracı alıp kiralama konusunu ortadan kaldırmanız örnek olur." önerisi sunuldu. Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu ise, “Kiralama kurumlar için daha avantajlı. Hangi birimlerde neyi tasarruf edebiliriz buna bakmak gerekiyor. Kurumlar açısından kiralama daha iyi. Tasarruf yapılacaksa araç sayısında yapılabilir.” önerisinde bulundu. Başkan Genç bunun üzerine, “Temizlik İşlerinde fayda maliyet analizi yapmamız lazım. Servis hizmetlerini biz sağlamalıyız. Kurum adına en doğrusunu yapacağız inşallah.” yanıtını verdi.

İYİ Partili Hüseyin Örs mecliste Trabzon'u gündeme getirdi İYİ Partili Hüseyin Örs mecliste Trabzon'u gündeme getirdi

ARAÇ YAŞ ORTALAMASI 18’E YÜKSELDİ

Makine İkmal Daire Başkanlığı için söz alan Cüneyt Zorlu, "Makine Parkı artmadı azaldı. Bakım ve onarım gideri çok fazla. Malzeme fiyatları da fazla. İşçiliği biz yapıyoruz. Neden 17 milyondan 50 milyona çıktı?" diye sordu. İYİ Partili Burhan Bekar da araç parkının daha düzenli hale getirilmesini istedi.  Makine İkmal Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Araç yaş ortalamamız 18'e yükseldi. Hiçbir arıza olması lastik filtre yağ bıçağı olmasa bile 5 milyon vermem gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

TANITIM FAALİYETLERİ İÇİN 200 BİN TL

Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne ilişkin söz alan Cüneyt Zorlu, "Haber ve bilgilendirme için neden 200 bin lira konuldu. Daha önce haber ve bilgilendirme yapılmıyor muydu? Daha önce böyle bir kaynak yoktu." diye konuştu. Basın Yayın Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Belediyenin sadece haberi için koyduğumuz bir şey değil. Festivallerde tanıtımlarda kullanmak için bütçeye koyduğumuz bir miktardır.” denildi Bunun üzerine Başkan Genç, “Haber ibaresi doğru bir ibare değil. İlan gideri ise ilan yazacaksın oraya. Paralı haber yaptırıyor gibi. Doğru değil.” eleştirilerinde bulundu.

YENİ VİZYON PROJESİ: YALINCAK PARKI

Etüd Proje Müdürlüğü için konuşan CHP’li Cüneyt Zorlu, "Hasan Paşa Hamamı bitti mi? Parklar bitti mi? Kalcıoğlu ve Alayoğlu Sokak canlandırma projesi bitti mi? Engelsiz Yaşam Evi ne durumda?" sorularını yöneltti. İYİ Partili Burhan Bekar, "Kemeraltı daha önce yapıldı. Gerçi çok problemi var. Tarihi çifte hamamı duruyor. Bu yıl nasıl bir uygulama yapılacak?" diye sordu. CHP’li Oktay Söğüt de, "Yalıncak Parkı için 30 milyon var. Bu konu hakkında bilgi verilsin." diye konuştu.  Müdürlükten yapılan açıklamada, “Hasan Paşa ve Seyir Terası 2022'de bitecek. Hasan Paşa’da okuma salonu müze yapmayı planladığımız için yeniden 2023 programında yer verildi. Kalcıoğlu Sokakta zemin düzenleme işi var. Bir iki noktada su yüzünden çökme var. Onları yapıyoruz. Alayoğlu Sokağı TİSKİ teslim etmedi. Engelsiz Yaşam Evi uygulama projesi bitti ihale aşamasına geçti. Kemeraltı'nda zemin çalışması yapılacak. Çifte Hamamla ilgili avam projesi bitti. Uygulama Projesi aşamasında. Bu yıl sonuna kadar kurul onayı alması bitecek. 2023'te tamamen bitecek. Yalıncak Parkı vizyon bir park projesi. 12 bin metrekare alanda peyzaj var. 650 metre yürüyüş yolu, şelalesi, kafe restoranı, içinde olan nezih bir yer olacak. İnşallah 2023 yılında yapmış olacağız. Karlık ve Sıfır Atık parkını yaptık. 3 Nolu Erdoğdu bitecek. Beşirli'deki Park da hizmette.” ifadelerine yer verildi.

EMLAK VE İSTİMLAKTA KİRALAMALAR 1 MİLYON 400

Emlak ve İstimlak Müdürlüğüne yönelik CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, "Emlak ve İstimlak Müdürlüğü için kiralamada yüzde 25 artış söz konusu. Yeni nereleri kiraladık? Hizmet binaları ve arazi kiralama giderleri 430 binden 1 milyon 400 bine nasıl çıktı?” sorusunu yöneltti? Müdürlükten yapılan açıklamada, “Kiralamalarımızı Müdürlükler yapıyordu ama Emlak ve İstimlak Müdürlüğünde topladık. İlave kiralamamız yok hepsini Emlak ve İstimlak Müdürlüğünde topladık." denildi.

MUHTARLARDAN GELEN TALEP KARŞILANACAK

İYİ Parti Grubu Başkanvekili Berrin Erkuloğlu Muhtarlar Müdürlüğü için söz alarak, " Muhtarlarla iletişim ve koordinasyonu nasıl sağlıyorsunuz? Bilgisayar tamirleri karşılamayan ihtiyaçları." dedi. Başkan Genç, "Bilgisayar tamirlerini karşılayacağımıza dair bir taahhüdüm yok. Bilgisayar talep edenlere verdik. Hangi muhtarımızsa ben bizzat ilgilenirim." dedi. Müdürlükten yapılan açıklamada, "4 bilgisayar talebi var. Karşılayacağız. Masa bayrak direği gibi tüm talepleri de karşılıyoruz." dedi.

İSTANBUL TANITIM GÜNLERİ AMACINI AŞTI

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü için söz alan Cüneyt Zorlu, "Kültür, sanat, sosyal ve sportif etkinliklerin yapılması fuarlar, tanıtım günleri, kardeş şehir organizasyonları 2022'de 550 bin iken 4 milyona çıkardık fazla bir rakam. Yazılı ve görsel materyallerin hazırlanması 8000 bin lira. Basın Müdürlüğü tarafından neden yapılmıyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan tasarruftan bahsediyor. Biz de tasarruftan yanayız. Tanıtım etkinlikleri için bir yerlere gitmeyi kardeş şehir organizasyonlarını bırakıp bütçeyi daha iyi bir yerde değerlendirelim."  önerisi sundu.  Müdürlükten yapılan açıklamada, "800 bin liranın içinde nikah işlemeleri için 500 bin lira var. Basının yapabileceği bir şey değil." denildi.  Tanıtım günleri ve fuar organizasyonlarına yönelik konuşan Başkan Genç, "İlerleyen günlerde İstanbul Günleri var. Amaç fazla fazla aşıldı. Gerçek anlamda Trabzon'un kültürü sanatı öne çıkmıyor. Tümüyle gereksiz değil. Hasret giderilmesine yarıyor.  Her yıl aynı formatta yapılıyor. Amaca fazla ulaşmadığı için katılmıyoruz. Ancak bu tür etkinlikleri hepten boş bırakamayız.  Güneydoğu’daki bazı şehirlerle kardeş şehirler bağlamında önemli ilişkilerimiz var. Etkinlikleri hepten boşlamayacağız ancak ölçüler içinde kalmak kaidesiyle." karşılığını verdi.  Temizlik İşleri Müdürlüğündeki araç kiralamalarına tepki gösteren CHP'li Zorlu, “15 milyondan 48 milyona çıktı. Bu neden?" dedi.  Başkan Genç, "Artışın büyük bir nedeni yakıt.” yanıtını verdi.

ORTAHİSAR’DAKİ TARTIŞMA ORTAMININ BÜYÜKŞEHİRDE OLMADIĞI KAYDEDİLDi

Müdürlükle ilgili görüşmelerin tamamlanmasının ardından Başkan Genç, grup başkanvekillerine söz verdi. İYİ Parti Grubu Başkanvekili Berrin Erkuloğlu, "Bu performans raporu ülkedeki kriz ve enflasyonu ortaya koymuştur. Yaşam kalitesini yükselterek hayırlara vesile olsun diyorum." dedi. MHP Grubu Başkanvekili Süleyman Tomaç, "Gayet güzel başarılı buldum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum." diye konuştu. CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, "8 yıldır performans programı yapıyoruz. Hazırlayanlara teşekkür ediyorum. En çok size teşekkür ediyorum. Performans programları enine boyuna tartışılıyor. Büyükşehirde bunu göremiyorum. Benden başka soru soran yok. Sorularıma cevap veren yok. Başkan müdürler size yazılı cevap verir diye. Yazılı cevap veren de yok. Sadece arada arıyorlar. Performans raporunu sahaya yayalım." dedi. AK Parti Grubu adına konuşan Mustafa Yaylalı, "Dolu dolu çok net ifadelerle hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şeffaf yönetim anlayışınızın burada gözükmesinden dolayı teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.  Meclis üyelerine ve komisyona teşekkür eden Başkan Genç, programı oylamaya sundu. Oy birliğiyle kabul edildi.