Hafta sonu Ortahisar Belediye Başkanlığının Panagia Otel’de organize ettiği “Tarih şehrine tarihî projeler yapıyoruz” toplantısına katıldık.

Trabzon’un bir turizm kenti olabilmesi yönündeki temel hassasiyetini yansıtan Ortahisar Belediye Başkanı A.Metin Genç, bu çerçevedeki vizyon projelerinde gelinen noktayı STK temsilcilerine anlattı. Ekopark, Tarih Müzesi, Tünel Akvaryumu ve İpekyolu’nu canlandırma projeleri…

Toplantıya projeler kadar ve hatta daha ağırlıklı olarak, bir başkanın bu denli geniş çaplı  ‘Ortak Akıl Arayışı’ damgasını vurdu. Tam 69 STK temsilcisi ve siyasi parti il başkanları oradaydı. Dileyen mikrofonu aldı ve Trabzon ile ilgili beklentisini, önerisini iletti… Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu toplantıyı şöyle değerlendirdi: “Türkiye’nin çeşitli yerlerinde 20 yıldır kaymakamlık yaptım. Böylesi bir istişare toplantısıyla ilk kez karşılaşıyorum. Ortak aklı, ortak kararı öne çıkaran ve bu denli önemseyen anlayışı tebrik ediyorum.” dedi.

***

STK temsilcileri Trabzon’u sordu ve konuştu. İlk sözü DKİB Başkanı Gürdoğan aldı. Hamdi Gürdoğan: “Kazakistan’ın Alatau kentindeki İpekyolu bölgesinde tarihî İpekyolu görselleri ve materyalleri var. Trabzon da yer alıyor.  O eserler aynı zamanda Trabzon’daki müzeye de kazandırılabilir. Ayrıca Komnen Sarayı’nın altındaki yol açılmalı. Ortahisar-Aşağıhisar ve Yukarı Hisar birleştirilmeli…”

Başkan Genç, müze ile ilgili öneriyi dikkate alacaklarını belirterek 3 hisarı ortaya çıkaracak yolu turizm açısından önemsediklerini ve mutlaka turizme kazandıracaklarını söyledi.

TTB Meclis Başkanı Mehmet Cirav: “Tarih ve turizm merkezli projeleriniz için teşekkür ediyorum. Ben bu projelerde ‘Kadınlar Hali’ bölümünü göremedim. Merak ediyorum.”

Başkan Genç, Pazarkapı Dönüşüm projesi içinde kadınlar pazarı dahil önemli sosyal alanların bozulmadan ama daha çağdaş hale getirilerek korunacağını söyledi.

TEV Başkanı Hasan Melek: “Trabzon’un minyatür bir hayvanat bahçesine ihtiyacı olduğunu, hava kirliliğinin ciddi boyuta ulaştığını ve doğalgaz konusunda yeterli duyarlılık olmadığını söyledi. Melek: “Kirli kömür havasını teneffüs ettirmek insana değer vermemekle eş anlamlıdır.” dedi. Melek ayrıca kent merkezindeki trafik keşmekeşini gündeme getirdi.

Başkan Genç, Melek’in eleştiri ve beklentilerine ‘o konular daha çok Büyükşehir Belediyemizin bünyesinde’ cevabını verirken Minyatür Hayvanat Bahçesi önerisine İpekyolu Canlandırma Projesinde yer verebileceklerini söyledi.

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu: Sur içi çalışmalara gecikmeden başlanması gerektiğini vurgulayarak gerekirse Oda olarak destek verebileceklerini söyledi.

Başkan Genç’de aynı çaba içinde olduklarını belirterek, UNESCO’ya aday bir çalışma yapacaklarını kaydetti. Genç ‘Kazı olayı sırasında  gerekirse Ankara’yı devreye sokacağız’ dedi.

Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan : Ortahisar Belediyesinin yeşili merkeze alan çalışmalarına teşekkür ederek, Tünel Akvaryum’u önemsediklerini ve trafik sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini söyledi.

İnşaatçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan: Turiste davranışın kötü olduğunu ve tam katmanların duyarlı olması gerektiğini söyledi. Turizme katkı için yürütülen projelerden ötürü Başkan Genç’e teşekkür etti.

***

Toplantıda dikkatimizi çeken en önemli hususlardan biri de Başkan Genç’in “Arapça kursuna gidiyorum. Ortadoğu’dan gelen Arap iş adamlarıyla yatırım için yüz yüze görüşmede onların dilini konuşmak istiyorum. Onlara kendi lisanlarıyla cevap vermenin bu kentin belediye başkanı olarak çok önemli ve samimiyet ölçüsü olduğunu düşünüyorum” sözleriydi. Güzel bir istişare toplantısı böyle bitti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.