İmamoğlu’nun Trabzonspor’a karşı yaptığı açıklamaları yankı uyandırmayı sürdürüyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bayramlaşma ve Yomra Kültür Merkezi açılışı için geldiği Trabzon’da, şike ile anılan Fenerbahçe’nin selamını Trabzonlularla paylaşarak tepki topladı.  Trabzonspor’un şampiyon olduğu maçta açtığı koreografi için Fenerbahçe’nin mahkemeye gitmesini görmezden gelen İmamoğlu, “Benim centilmen hemşehrilerim ben size İstanbul’dan Galatasaraylıların, Beşiktaşlıların, Fenerbahçelilerin selamını getirdim.” ifadelerini kullandı.  Ortahisar Belediye Başkanı Av. A. Metin Genç, şikeci bir camiaya karşı yıllardır mücadele edilmesini görmezden gelen İmamoğlu’nu eleştirdi. Bu eleştirilere AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu’ndan, “Trabzonluluk kimliği size 10 gömlek fazla gelir.” açıklamaları ile destek geldi. CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ise, “Boş sözlere karın tok. Trabzonspor’un istismarından bahsetmek için önce şampiyonluk kutlamalarında kendi partisine bakmalıdır.” karşılığını verdi. 


3 TEMMUZ ŞİKE SÜRECİNİN ARKASINDA DURDUĞUNU İLAN ETMELİ


Önceki gün İmamoğlu’nun açıklamaları üzerine basın bülteni yayımlayan Başkan Genç, “Trabzon’a park açmaya geldiğini söyleyip başından sonuna Trabzonspor üzerinden algı oluşturmaya çalışan İmamoğlu’nu kınıyorum. Fenerbahçelilerin ve Fenerbahçe Kulübü’nün haftalardır Trabzonspor’a karşı yürüttüğü operasyon bize 3 Temmuz şike sürecinden başka bir şey hatırlatmadı. En son bir koreografiden ötürü Trabzonspor Kulübü hakkında suç duyurusunda bulunacak kadar ahlaksız bir duruş sergileyen Fenerbahçe’nin selamını reddediyor Sayın Ekrem İmamoğlu’na iade ediyoruz. Ekrem İmamoğlu’nun arabuluculuğu samimiyetsizlikten başka bir şey değildir. Şayet arabuluculuk yapmayı düşünüyorsa önce 3 Temmuz şike sürecinin arkasında durduğunu ilan etmelidir. İstanbul’da Fenerbahçelilere şirin gözükmek için her yolu deneyen Ekrem İmamoğlu, Fenerbahçe’yi Fair Play davranmaya ikna etsin yeter.  Trabzon’a park açılışına geldiğini söylüyor. Belli ki Trabzonspor’un şampiyonluğunu istismara geldi. Trabzon ruhundan bahsediyor. ‘Karakterimde bulunan tüm duyguları var eden kentteyim, Trabzon’dayım’ diyor. Trabzon ve Trabzonsporlular, Trabzonlu olduklarını ve Trabzonsporlu olduklarını her kayıt ve şartta ilan etmekten çekinmeyenlerin şehridir. İstanbul’da ‘Beylikdüzülüyüm’ Trabzon’da ‘Trabzonluyum’ diyenlerin, şikeci Fenerbahçe Trabzonspor’un şampiyonluğuna gölge düşürmek isterken Fenerbahçe’nin selamını getirenlerin değil.” demişti. 


AYVAZOĞLU: HDP'YE GÖSTERDİĞİ ŞEFKATLİ YAKLAŞIMLARI TRABZONLULAR UNUTMADI


AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu da yaptığı açıklama ile Başkan Genç’e destek verirken, İmamoğlu’nun İstanbul’da dile getirdiği farklı söylemlere işaret etti. Milletvekili Ayvazoğlu, Başkan İmamoğlu’na Trabzonluluk kimliğinin 10 gömlek fazla geldiğini belirterek, İmamoğlu’nun Trabzonlu kimliğini çıkar amaçlı kullandığını söyledi. HDP ile yakın ilişkiler kuran İBB Başkanı İmamoğlu'nun Trabzonspor üzerinden karşılık bulmaya çalıştığını vurgulayan Ayvazoğlu, "İmamoğlu'nun Diyarbakır ziyaretini ve  HDP'ye gösterdiği şefkatli yaklaşımları Trabzonlular unutmadı. İBB'de istihdam edilen HDPKK'lılar hâlâ hafızalarda yerini koruyor. Trabzon İmamoğlu'nu uyarıyor. Trabzonspor'u bu kirli ilişkilerini örtmek üzere paravan olarak kullanamazsın. "dedi. 

Gözden kaçırmayın

Ekrem İmamoğlu'ndan Başkanlık Sinyali Ekrem İmamoğlu'ndan Başkanlık Sinyali


TRABZONSPOR ŞAMPİYON OLUNCA DÜMENİ TRABZON'A KIRDI


Trabzonspor şampiyon olana kadar İmamoğlu'nun sesinin çıkmadığının altını çizen Milletvekili Ayvazoğlu, "Hatta Trabzonspor'un şampiyon olamaması ihtimaline karşı planlı bir şekilde Uğur Dündar'ı ziyaret ederek Fenerbahçe'nin şampiyonluğu için hazırlık yaptı. Tabi hesapları tutmadı, Trabzonspor şampiyon olunca dümeni Trabzon'a kırdı. Her tarafa yeşil ışık yakıyor. İmamoğlu'na tavsiyem misyoner gibi ortalıkta dolanmayı bıraksın. Trabzonspor taraftarı da ülkemizin insanları da her şeyin farkında." ifadelerini kullandı.


BEYLİKDÜZÜ’NÜ BEN DAHA ÇOK SEVİYORUM DİYORDU


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Trabzonlu kimliğini çıkar amaçlı kullandığını ifade eden Milletvekili Ayvazoğlu, İmamoğlu’nun gerçekte bu kimlikle bir bağı kalmadığını geçmişte yaptığı bir konuşmasıyla hatırlattı.  Ekrem İmamoğlu‘nun geçmişte beyan ettiği “Ben 40 yaşındayım 20 senem Beylikdüzü’nde geçti, 18 senem Trabzon’da geçti. Yani ben daha fazla Beylikdüzülüyüm bunun altını çiziyorum. Beylikdüzü duygusallığı bende daha ön plandadır. Yani Beylikdüzü’nü ben daha çok seviyorum. Beylikdüzü sevgisini, hatta bazı Beylikdüzü yerel kimlikleri bazen diyor ki, ya Trabzonlu olduğunu, Trabzonsporlu olduğunu,  Trabzonspor’da yöneticilik yaptığını söyle diye uyaranlar var. Çünkü ben Trabzonlu olduğumu unutuyorum. Emin olun bu soruyu sormasaydınız sadece benim doğum yerimde ismi geçerdi.” konuşmasına atıfta bulunan Milletvekili Ayvazoğlu “Ne oldu da Trabzonlu olduğunu hatırladı?” diyerek İmamoğlu’nun sahte ve çıkar amaçlı Trabzonluluk yaptığını söyledi. 


TRABZON AŞAĞILAMALARINIZI AYNEN İADE EDİYORUM


Trabzon kimliğini küçük düşürücü ifadeleri aynen kendisine iade ettiğini belirten Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Trabzon aşağılamalarınızı aynen iade ediyorum size! Trabzonluluk kimliği size 10 gömlek fazla gelir zaten 10 gömlek! Her girdiğiniz kabın şeklini almaya çalışan bir riyakârlıkla sahtecilik ve takiyye ile nereye kadar?” 


OYMAN: “SANKİ TEK SEVDALI KENDİYMİŞ GİBİ HAREKET ETMESİN”


İmamoğlu’nun ziyaretine yönelik eleştirilere CHP’den ilk tepki gösteren isim ise CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman oldu. Başkan Oyman, “Bugün Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun programı sonrasında yaptığı açıklamalardan dolayı hayretler içerisindeyim. Öncelikle ifade etmem gerekir; Sayın Genç’in Trabzonspor sevgisine asla bir sözümüz olmaz ama sanki tek sevdalı kendiymiş gibi hareket etmesin. Programı net olarak takip etmemiş; Ekrem başkanımız Trabzonluların centilmenliğinden bahsederken ‘bir kurumsal kimliğin’ değil, farklı takımları destekleyen ve İstanbul’da yaşayan insanların selamını demiştir. İnsanların ayrışmaması adına yapılan konuşmada Ahmet Metin Genç’in bu tutumuyla kendi partisinin ayrıştırma çabasına girdiğini öğrendik. Sayın Genç’in “Ben herkesin başkanıyım” sözü demekki sadece bazı platformlar içinmiş; işte samimiyetsiz duruş budur!” ifadelerini kullandı. 


ŞAMPİYONLUK KUTLAMALARINDA KENDİ PARTİSİNE BAKMALI


İmamoğlu’nun Trabzonlu olduğunu her yerde gururla ifade ettiğini savunan Başkan Oyman, açıklamalarını şöyle tamamladı: “İkinci bir konu, Ahmet Metin Genç önce 2010-2011 sezonunda iktidar partisinin ve makamlarının sürecindeki tavırlarını ortaya koysun ve bir söz etsin; boş sözlere karın tok. Trabzonspor’un istismarından bahsetmek için önce şampiyonluk kutlamalarında kendi partisine bakmalıdır; hemşehrilerimizin ‘yuhlaması’ kendilerine yeterli cevap olduğunu düşünüyorum.  Sayın Genç, ‘Ekrem Bey siyaset yapıyor’ diyene kadar Ortahisar meclisinde siyaset yaptırmıyorum diyerek dışarıda meclis üyelerinin paylaşımlarını görmüyorsa burada da samimiyetsizlik görürüm. Hangi gerçekleri inkar edebilir; gençlerin şehri terk ettiğini mi? Boztepe viyadüklerinin halini mi? Tek kişinin aklının tek kişiye yeter dediğini mi? Her zaman derim herkes önce kendine bakacak. Son olarak Sayın Ekrem İmamoğlu Trabzonludur, her yerde gururla ifade eder, her yerde hemşehrilerine sarılır. Bununla ilgili tezat görüş bildiren de hadsizlik etmiştir.”

Songül MAZLUM