ORTAHİSAR Belediye Başkanı A.Metin Genç’in basın toplantısına katıldık. Geniş bir katılımla gerçekleştirilen toplantıda Başkan Genç 3 yılını anlattı. Geliştirdiği projeleri, geldiği noktayı ve hedeflerini sıraladı.

Başkanın basın toplantısının analizine geçmeden önce iki hususun altını çizelim. Birincisi, 2.5 saat süren bir basın toplantısı hem toplantıyı yapan hem basın mensubu açısından sağlıklı değil. 2.5 saatlik toplantıda öncelikler ve önemli şeyler değil, herşey söyleniyor olmalı. Arkadaşlarımız 2.5 saatlik konuşmayı çözüp önümüze getirdi. Tam 14 sayfa… 4 gazete sayfasından daha fazla… Yalnız  dinleyeni değil, okuyanı da sıkacak bir tablo… Hangi bölümleri söyleyene göre değil, kendimize göre önemsiz yeri atarak düzenliyorsunuz. Kaldı ki söyleyen için önemsiz kavramına yer yok. Hepsi önemli olmalı ki söylenmiş. Sonuç olarak  uzun metrajlı basın toplantıları bize göre amacına ulaşmayan toplantılardır. Doğru olanı ise kısa ve hem dinleyeni hem okuyanı yormayan açıklamalar olmalıdır.

İkincisi husus ise, ilçe belediyeleri Büyükşehir’in kıskacında çalışıyor. Hemen her attığı adım Büyükşehir’den onay bekliyor. Yüzme Havuzu ve Yukarıhisar başta olmak üzere iki proje Büyükşehir’den onay alamamış.

Gelelim diğer projelere…

1- Pelitli Kentsel Dönüşüm: Sıkıntı olmayan ve kısa sürede tamamlanması beklenen mega proje… Gerçekten kendine özgü ve nezih bir bölge olacak.

2- Meydan-Boztepe Yolu: Kentin ulaşım açısından en sıkıntılı yolu. Çukurçayır’daki yoğun yapılaşmadan sonra Boztepe Yolu ‘Çile Yolu’ oldu.

Kanuni Bulvarı çalışmaları dolayısıyla bu yolla ilgili mesafe alınamamış. Başkan Genç, “Daha projelendirilmedi. Henüz öncelik haline gelmedi. Ama aciliyeti var. Hepimiz gündemde tutmalıyız” dedi.

3- Bayanlar Yüzme Havuzu: Ortahisar Belediyesinin mega projelerinden biriydi. Büyük bir beklenti de doğurdu. Ancak Büyükşehir’e takıldı. Başkan Genç, şöyle izah etti: “Yapım işi için meclis kararı da aldık. Ancak yapmayı planladığımız alan Büyükşehir’e ait olunca yer sorununa takıldık. Büyükşehir, kendisi yapacağını söyledi. Esasen eski belediye yönetimi döneminde de zaten yapım için karar alınmış” dedi. Yani 5 yıl önce alınan karar var ama havuz yok.

4- Başkan Genç, Boztepe’de ‘Kent Balkonu’, ‘Seyir Terasları’, ‘Özel Dinlence Alanları’ gibi çalışma yapmak istediklerini ancak Milli Savunma Bakanlığı iznine takıldıklarını söylüyor.

5- Kemeraltı ile başlatılan ‘Sokak Sağlıklaştırılması’ projesinin ilk etabı bu yaz bitecek. 2 ve 3. etabı Kültür Turizm Bakanlığı üstlenmiş. Aynı zamanda ‘Tünel Akvaryum’ projesi de bunun içinde. Galiba en erken bitecek projelerden biri.

6- Mağmat Projesi’nde yeni bir mesafe alınmış. 600 dönümlük taşınmaz Ortahisar Belediyesi’ne geçmiş. İpekyolu’nu canlandırma olarak da adlandırılan bu proje daha yeni başlıyor denebilir.

7- Yukarıhisar ve Ekopark Projeleri… (Ekopark bu yıl hizmete sunulacak)

***

Ortahisar Belediye Başkanı A.Metin Genç öyle anlıyoruz ki projelerin tamamını 5 yıllık görev süresinde tamamlayamayacak. Pelitli, Tünel Akvaryum, Ekopark gibi 3 mega proje yetişecek. Gölçayır TEMA Parkı ve Mağmat Projeleri ise galiba yetişemeyecek. Yetki alanı dışında kalan Yukarıhisar ve Boztepe yolu ile ilgili ise, ‘Unutmayalım, unutturmayalım’ diyor.

Sosyal projelerine girmedik. Dördüncü yıldaki mesafeyi merak ettik.

Başarılar diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.