Songül MAZLUM-Trabzon Oteller Birliği Başkanı Mustafa Dündar, apartmanlardan bozma binaların apart otellere dönüştürülmesine tepki gösterdi. Şehirdeki turizm hizmetinin kalitesinin düşürüldüğünü kaydeden Başkan Dündar, şehirdeki yatak kapasitesinin şehirdeki turist sayısını karşılamadığı iddialarını da eleştirdi. Başkan Dündar, “Gelen turist sayısını kim ölçmüş? Böyle bir şey söz konusu değil. Turist sayısını bile bilmiyorlar. Ne kadar turist, nasıl gelmiş, nerede ağırlandılar, bilmiyorlar. Hiçbir şeyden haberleri yok. Gittikleri yol hiç doğru bir yol değil. Bu şekilde turizmi bitirecekler. Trabzon’da turizm diye bir şey kalmayacak. Şu an böyle konuşuyorlar ama sıradan yerleri otele veya konaklama tesisine çevirirseniz işin sonu kötü olur. Bunlar çoğu koşulu bile karşılamıyorlar. Standartlara ve kanuna uygun değiller.” açıklamalarında bulundu.

TURİZME DE KALİTEYE DE KATKI SAĞLAMAZ

Ortahisar Belediye Meclisinde bazı konutların apartlara dönüştürülmesi için alınan Meclis kararını da eleştiren Başkan Dündar, “Bunu sadece basit bir meclis kararı ile yapamazsınız. Belediye meclis kararları TBMM kararlarından da üstün değil. TBMM’de bu yönde alınmış bir karar var. Geçen yıl temmuz ayında alındı. Bu kanuna uymayan tesislerin turist alması mümkün değil.  Belediye meclisinin kararıyla bunun önüne geçemezler. Hukuka, mantığa, kanuna aykırı, hiçbir şeye uygun değil. Ayrıca büyük ve nitelikli tesis yatırımcıları da bu tarz kararlardan sonra gelip yatırıp yapmazlar. Eski binaları da böyle konaklama yerine çevirmek, konaklama sorununa ve turizme bir katkı sağlamaz. Kaliteye de bir fayda sağlamaz.” değerlendirmelerinde bulundu.

İNSANLAR KENDİ YAŞAM ALANLARINDA TURİST İSTEMİYORLAR

İnsanların yaşam alanlarının turizm alanına çevrilmesinin tepki topladığına dikkati çeken Başkan Dündar, “Ticaret ve turizm alanlarında turistik tesisler yapabilirler. Bunun dışındaki bölgelerde Ortahisar Belediyesinin bir girişimi oldu. Özellikle Konaklar ve Kalkınma bölgesinin bir kısmını, konut alanından ticari konut alanına çevirdiler. Bunu da belediye meclisi kararı ile yaptılar. Oradaki yerleri de ruhsatlandırma yapma yoluna gittiler.  Bu kadar kolaylığa rağmen oradaki tesislerin büyük bir kısmı, belediyeden ruhsat ve turizm işletme belgesi alma yoluna gitmediler. Hala daha ruhsatsız ve kaçaklar. Bu şekilde yaptıkları zaman bunun önüne geçme şansları yok. Sonuç olarak şehrin bütün bölgelerinde yanında ticari bir yer varsa emsal gösterilip böyle bir karar beklenebilir. Konaklama tesisi yapılabilir bir sonuç ortaya çıkacak. Bu da halkın tepkisini çekecek. Bu yıl halktan gelen tepkinin büyük bir kısmı bundan kaynaklandı. İnsanlar kendi yaşam alanlarında, konut alanlarında turist istemiyorlar. Adam komşusun kim olduğu, otoparkta kendi aracının yerine kimin araç park ettiğini bilmek istiyor. Bu bir endişe ve güvenlik meselesi. Bu bir yaşam tarzı meselesi. Bunu anlamadan, çok sayıda turist geldi, Trabzon buna yetmedi, dağ bayıra çıkalım bütün evleri otel ve konaklama tesisi yapalım, olsun bitsin demekle olmaz.” eleştirilerinde bulundu.

Uzungöl Turizmini Yaşatma Derneği imar planı sorununa ve teleferik projesine dikkat çekti Uzungöl Turizmini Yaşatma Derneği imar planı sorununa ve teleferik projesine dikkat çekti

TURİSTLERİ NEREDE AĞIRLAYACAĞIMIZ KONUSUNDA BİR KARAR VERMELİYİZ

Trabzon’a ciddi derecede ilgi olduğuna dikkati çeken Dündar, “Salgın döneminden geçmemiz ve ara vermemizden dolayı ciddi bir talep oldu. Komşularımız da olan savaşından etkisi var. Bunların hepsinin bir araya gelmesi artışı etkiledi. Bunun sürekli olacağı konusunda bir garantimiz yok. Biz böyle olacağını düşünüyoruz. Diyoruz ki, Trabzon’a bu talep devamlı olacak, onlarca yıl sürecek. Bu turistleri nerede ağırlayacağımız konusunda bir karar vermeliyiz. Konutlarda mı, yoksa nitelikli turizm noktaların mı ağırlayacağız? Eğer konutlarda ağırlayacaksak, üç ve dört yıldızlı otellere gerek yok. Turizm alanlarında kriterlere gerek yok. Apartmanlarımızda, evlerimizde bunları ağırlayalım. Mantık bu mu bilmiyorum. Turizm Bakanı böyle yaklaşmıyor. Ben hükümetinde böyle yaklaştığını düşünmüyorum. İki gün önce Ticaret Bakanı Mehmet Muş buradaydı. Ben onun da böyle yaklaştığını düşünmüyorum. Turist geldi diye, uygun konumda olmayan, niteliksiz yerleri kullanacak değiliz. Uygun konumda, nitelikli olan bütün binalar biran önce eksikleri giderilip, ruhsatı alınıp, sisteme entegre edilmeli. Bundan yana sıkıntımız yok. Biz turizme hizmet edecek yatırımcıların, turizme yatırım yapmasında bir mahsur görmüyoruz. Fakat niteliği buna uygun olmayan binaların çok turist geliyor diye, turizme açılmasını mantıklı bulmuyorum. Bu kalitenin önünde engel olacak. Turist kaybı yaşatacak ve geleceğimizi kaybettirecek.” ifadelerini kullandı.

Trabzon’un turistlerin bedava tatil yaptığı bir şehir olmaması gerektiğine dikkati çeken Başkan Dündar, “Biz bir dernek olarak yapılacak doğru hareketlerde herkesin yanındayız. Binalar yapılacaksa, doğru dürüst, kaliteli tesisler yapılsın. Apartman dairelerinde turistler ağırlansın istemiyoruz. Bir de şu var, biz Trabzon’dan Samsun’a giderken nerede kalacağımızı hesap ediyoruz. Ancak adam Bahreyn’den uçağı binip Trabzon’a geliyor, nerede kalacağını bilmiyor. Rezervasyon yok, kayıt yok. Bu nasıl bir turizm anlayışı? O zaman tabi ki Trabzon’da çok fazla turist olur. Bu kadar ucuz, kalitesiz, bedava tesisi insanlara sunarsanız, onlar tabi ki gelir burada yaşamayı tercih eder.  Ama onun adı turizm olmaz. Bu işten para kazanmaz, günü kurtarırsınız sadece. Turizmin bir maksadı da para kazanmak. Herkes bundan faydalansın istiyoruz. Kaliteyi düşürerek, parasız, bedava seyahat eden turisti  Trabzon’a çekmek bizim işimize gelmez. Bu yapılan işler ve atılan adımlar bu sonuca doğru gidecek. Trabzon ayakçı takımının gelip, gezdiği, gördüğü bir yer olacak. Bizim çok kaliteli yerlerimiz var.” değerlendirmelerinde bulundu.