Akçaabat’ta dolmuş dönüşümü için araçlarını otobüse dönüştüren şoförler mağduriyetlerinin giderilmesi için Trabzon Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı. Seslerini Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na iletmek isteyen şoförler Büyükşehir Meclisine girmek istedi. Belediye önünde bekleyen kalabalığı gören Başkan Zolruoğlu, kalabalığın yanına gelerek kendilerine randevu verdi.

174 ESNAF MAĞDUR EDİLDİ

Dönüşüm mağdurlarından Bekir Kodalak yaşanan süreci ve kendilerini bu noktaya getiren olayları anlattı. Kodalak, “Bizlere Başkan bu işin dönüşü yok otobüs olacak. Biz Kooperatif Başkanına değil taş binaya gidip ona sorduk. Sayın Başkanın otobüs alalım mı, korkuyoruz, önümüzü göremiyoruz dedik. Bize dedi ki biz devlet yönetiyoruz bakkal yönetmiyoruz. Gidin otobüsünüzü alın dedi. Biz de gittik otobüsleri aldık. O zaman ki şartlarda arabalarımızı satarak otobüslerimizi aldık. Araya pandemi girdi. Bir yıl geçti. 174 esnaf arabasını satmış ve mağdur durumda bekledik. Otobüsleri çalıştırdık. UKOME kararı aldı. Kendi aldığı UKOME kararını uygulamadı. Aldığı kararı uygulamadığı için çalıştığımız otobüsler minibüslerle rekabet edemediği için iş yapamadık. Yine Başkana geldik. Bu böyle olmaz, ne yapacaksınız bize söyleyin biz ona göre hareket edelim dedik. Bize dedi ki biz 40 otobüs üzerinden bu kararı almıştık. 21 otobüs yapmadan bu iş olmaz. Dedik o zaman bunu bize başında söylemediniz. Bakkaldan ekmek almıyoruz, otobüs alıyoruz. Bize bu otobüsleri aldırdın. Ondan sonra dedi ki 20+1 olacak. Öyle bir şey çıkardı. UKOME’nin aldığı kararların hiçbirinde böyle bir madde yok. Bizim bundan haberimiz yok. Olsa zaten almazdık otobüsleri. Aldık otobüsleri. Sonrasında bu şartı çıkardı kendi kendine” diyerek mağduriyetlerini dile getirdi.

BAŞKAN BEN DEVLET BABAYIM KORKMAYIN DEDİ

Kodalak, Başkan Zorluoğlu’na güvenerek yola çıktıklarını ancak 600 bin liraya aldıkları araçlarını 500 bine aldıkları yere satmak zorunda kaldıklarını söyleyerek, “Ondan sonra bizde dedik ki başkanım bu iş olmaz. Bu şartlarda olmaz. Dedi ki ben devlet babayım hiç korkmayın. Ben sizi mağdur etmem, gerekirse otobüslerinizi ben satın alırım. Başkan dediğini yapmadı. Almadı lar kiralama yöntemine gittiler. Kiralama yöntemiyle çektiğimiz krediler ödenmediği için o da olmadı. Bu fer biz de arabaları aldığımız kişiye 600’e aldık 500’ sattık. Bunun üzerine kur farkını eklersek herkesin 200 bin lira zararı var. Bu ekonomik şartlarda, pandemi ortamında bu kadar insan bunun altından nasıl kalkacak. Arabalardaki cihazları alın dedik onları da almıyorlar. Burada mecliste Aslan Güner onlara sordu. Belediye Başkanı o zaman otobüsleri alacağız, mağdur etmeyeceğiz dedi. Onu da yapmadılar. Şimdi cihazları da almadılar. Bizi tamamen yüz üstü bıraktı. Biz kendisine güvendik. Burada bir dönüşüm olacak, modern, bir şekilde toplu taşıma olacak diye. Biz bugün onun için buradayız. 600’e aldığımız otobüsü 500’e e sattık. 66 bine aldığımız cihazları bugün 20-30 milyara satmak durumuyla karşı karşıyayız. Çok büyük bir mağduriyetimiz var. 10 aydan beri bu insanların hiçbirinin evine ekmek girmiyor. Sürekli bizi uyutuyorlar. Hiçbirşey yapmıyorlar. Sonuçta bizim sığınacak yerimiz devlet babamız. Biz bunlar yüzünden kendi durak arkadaşlarımızla düşman olduk. Bizi birbirimize düşürdüler” ifadelerini kullandı.

BİZLE ALAY ETTİ

Bir diğer mağdur esnaf Osman Şirin, Başkan Zorluoğlu’yla daha önce yaptıkları görüşmede Başkanın kendilerine hep sizin dediğiniz mi olacak dediğini kaydederek, 10 aydır yaşadıkları mağduriyeti, “Birebir ben kendim Murat Beyle görüştüm. Bana söylemiş olduğu kelime şu oldu; hep sizin söylediğiniz mi olacak? Ben de ona dedim ki; Sayın Balkanım, 600 bin liraya aldığımız araba şuanda yatıyor. Hiçbir şey yapamıyoruz. Ne yapmamız gerekiyor? Bana diyor ki; bana mı sordunuz alırken. Başkanım biz sana sormadık mı bu arabaları alırken. Bende dedim ki Sen ne dedin bize ben devlet babayım. Şimdi göster devlet babalığını. Onu da bir yana bırak 580 tane olan Esentepe hattına, bizim hakkımız olan yere sen başka bir araba haklandırdın. Hatsız plakaya hat verdin orda. Diyor bana ki hep sizin dediğiniz olmaz. Bir de alay ediyor bizle gülerek gidiyor makam arabasına” sözleriyle dile getirdi.

ZORLUOĞLU, “BİZDEN KAYNAKLANMAYAN SEBEPLERDEN DOLAYI GERÇEKLEŞMEDİ”

Başkan Murat Zorluoğlu Belediyenin önüne gelen kalabalığı yatıştırmak için yanlarına geldiğinde kendilerine meclis toplantısı sonrasında kendilerine randevu verdi. Başkan Zorluoğlu burada şoförlere, “Bu meseleyi başından sonuna kadar yönetmiş bir adamım ben. Benim bilmediğim hiçbir şey yok. Hepsini biliyorum. Nasıl başladığını, nasıl cereyan ettiğini, nasıl sonuçlandığını da biliyorum. Netice itibariyle biz orada hep beraber bir dönüşüm yapmak istedik. Fakat bu bizden kaynaklanmayan sebeplerden dolayı gerçekleşmedi. Buna elimizden geldiği ölçüde gerçekleşmesi için her türlü katkıyı yaptık. Nihayetinde bu iş başarılamadı. Bunu söylüyorum” dedi. Meclis toplantısı yapıldığı sırada meclise katılmayan Başkan Zorluoğlu şoförleri odasında ağırladı. Yapılan toplantıda Zorluoğlu’nun esnafa araçların içinde bulunan cihazları almak için söz verdiği sorunlarının giderilmesi için hemen harekete geçileceğini söylediği öğrenildi.

HABER: Fatoş YETİMHELLAÇ