Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’a yönelik suikast girişiminde karar verildi

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’a yönelik suikast girişiminde 2 sanığa ceza yağdı. Sanık Halit Aytekin’e ve sanık Tolgahan Kılıç’a "tasarlayarak bir kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Eylem teşebbüs aşamasında kaldığından sanıkların cezası 16 yıla indirildi. Her iki sanığın mahkemedeki iyi hallerini de göz önünde bulunduran hakim cezayı 13 yıl 4  ay hapis cezasına indirdi. Sanık Kılıç ve Aytekin’e ayrıca silah bulundurmaktan 2 yıl bir ay  hapis cezası ayrıca bin 500 TL de adli para cezası verildi. Tolgahan Kılıç’ın babası Ayhan Kılıç ise azmettiriciliğe dair somut delil bulunmadığından beraat etti. 

mustafa bıyık (2)

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a yönelik suikast girişimiyle ilgili davada karar verildi. Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a yönelik 11 Haziran 2021'de belediye binası önünde gerçekleşen suikast girişimiyle ilgili davaya Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Cumhuriyet savcısı, sanıklar Ayhan Kılıç, Tolgahan Kılıç ve Halit Aytekin’in her birinin "tasarlayarak bir kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs" suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti. 

Milletvekili Cora, saha çalışmalarına devam ediyor! Milletvekili Cora, saha çalışmalarına devam ediyor!

11 METREDEN YUMURTAYI BİLE VURURUM

Mahkemede savunma yapan Halit Aytekin, tasarlayarak öldürme suçunu kabul etmedi. Korkutmayı hedeflediğini söyleyen Aytekin, “Bilirkişi raporunda keşif yaptığım yazıyor. Ben keşif yapmadım. Zaten belediye binasını biliyordum. Keşif yapmama gerek yok. Tasarlayarak öldürmeye teşebbüsten yargılanıyorum. Benim niyetim tasarlayarak birini öldürmek değildi. Ben istesem 11 metreden yumurtayı bile kırarım. Askerlik yapmış insanım. Askerde yaptığım atışlardan ötürü almış olduğum başarı belgem bile var. Boş alana ateş ettim. Vurmak, öldürmek ve yaralamak gibi bir amacım olmadı. Azmettirenler ayağından vurmamı istese de vurmadım. Ortada bir yaralı bile yok. Tasarlayarak öldürme suçundan ceza almamalıyım. Cahilliğimden suça bulaştım. Bir daha hiçbir şekilde suça bulaşıp karşınıza çıkmayacağım. Dışarıda bekleyen bir sözlüm ve gözü yaşlı bir anam var. Tutuklu olduğum süre göz önünde bulundurularak beraatimi talep ediyorum. Azmettiren Tolgahan Kılıç. Babası Ayhan Kılıç bizzat hiçbir şekilde azmettirmedi. ‘Babama yanlış yapmıştı. Bana da yanlış yaptı.’demişti.” ifadelerini kullandı.

mustafa bıyık (5)

NİYETİM AZMETTİRMEK DEĞİLDİ

Mahkemede savunma yapan Tolgahan Kılıç ise, “Benim daha önceki celselerde verdiğim ifade sabittir. Halit’le oturduğumuz, bulunduğumuz ortamlarda anlık söylediğim şeylerdi. Azmettirmek için uyuşturucu verdiğimi söylüyor. Ben uyuşturucu vermedim. Kendisi daha önce de uyuşturucu kullandığını duruşmalarda beyan etmişti. Azmettirmem için bir vaatte bulunmam gerekir. Ben, ‘Bu işi yap sana şu işi sunacağım. Şu kadar para vereceğim.’ Diye bir şey söylemedim. Niyetim azmettirmek değildi. Bir anlık şeyle demiş olabilirim. Burada bir tasarı yok. Bireysel bir hareket var. Olaydan sonra beni aradığı doğruydu. ‘O iş tamam’ demişti. Konuşmamız 90 saniye kadar sürmüştü. Ben bu olayın içinde olsam 90 saniye görüşmezdim. Olay gününe dair hiçbir plan yapmadım. Benim sadece söylemim var. Tasarı yok. Fiiller tamamen kendiliğinden oluşmuştur. Konuşarak buna sebep oldum. Çok üzgünüm. Bu olaya bir şekilde vesile  olduğum görülüyor. Ben böyle bir şey söylemiş olabilir ama fiillerden benim haberim yoktur. Böyle olsun istemezdim. Ben bu tarz bir netice doğuracağını bilsem böyle konuşmazdım. Pişmanım. Önce Allah’ın merhametine, sonra sizin adaletinize sığınıyorum.” şeklinde konuştu.

mustafa bıyık suikasti

ÖNCE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLDİ

Duruşmaya tutuksuz sanık Ayhan Kılıç katılmazken, mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme heyeti önce Sanık Halit Aytekin’e ve sanık Tolgahan Kılıç’a "tasarlayarak bir kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Eylem teşebbüs aşamasında kaldığından sanıkların cezası 16 yıla indirildi. Her iki sanığın mahkemedeki iyi hallerini de göz önünde bulunduran hakim cezayı 13 yıl 4  ay hapis cezasına indirdi. Sanık Tolgahan Kılıç ve Aytekin Kılıç’a ayrıca silah bulundurmaktan 2 yıl bir ay hapis cezası ayrıca bin 500 TL de adli para cezası verildi. Tolgahan Kılıç ve Halit Aytekin 15 yıl 5 ay hapis cezası alırken, Tolgahan Kılıç’ın babası Ayhan Kılıç ise azmettiriciliğe dair somut delil bulunmadığından beraat etti.

Songül MAZLUM