Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan sektördeki son gelişmelere ilişkin açıklama yaptı. Taflan, vatandaşın ikinci el konuta yönelmesiyle ikinci el fiyatlarının 2-3 kat arttığını söyleyerek, “ Eskilerin meşhur bir sözü vardı  "eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı" diye. Bugünlerde bu sözün tam tersi gerçek oldu "Bitpazarına nur yağdı!" Ev almak isteyen vatandaşlar yeni dairelerin fiyatları çok yüksek olunca eski dairelere yöneldiler bu durumda eski evlerin fiyatı 2-3 kat arttı.” dedi. 

Gözden kaçırmayın

Salih Cora: "6 ay sonra ekonomi konuşmayacağız" Salih Cora: "6 ay sonra ekonomi konuşmayacağız"


SATIŞLAR DURMA NOKTASINA GELDİ


Emlak sektöründe yaşanan sorunların temelinde inşaat maliyetlerinin artması olduğunu söyleyen Taflan, “Maliyetlere baktığımız zaman maliyetler karşında firmaların müteahhitlerin inşaat yapması gerçekten çok zor. Diyelim ki bunu yaptı ve finans güçleri sağlandı. Bunu başardı ama diğer taraftan baktığımız zaman tabi alıcı kısmı olması lazım. Tüketici kısmı olması lazım. Bu orantılar karşısında, bu maliyetler karşısında karşımıza çıkan bu rakamlar arasında en büyük sıkıntı tüketicinin konut sahibi olamaması. Gerçekten zor bir süreçten geçiyoruz. Şuan biz Trabzon geneline baktığımız zaman yaklaşık 2.5 seneden beri baktığımız zaman Trabzon genelinde ve bölgemizde hatta Türkiye geneline baktığımızda inşaat sektörü durağan bir şekilde gidiyor. Yapılan projeler yok. Bu arz talebe dayalı şekilde baktığımız zaman sirkülasyon olması gerekmektedir. Ama bahsettiğim gibi sektörde inşaatlar yapılmadığı taktirde vatandaşlar da tabi talepler olması doğrultusunda hareket ettiği için konut sayısı çok az alacak olan kişiler fazla arz talep dengesi bozuldu. Bunun sonucunda rakamların çok yüksek olmasından dolayı satışlar bitme noktasına geldi diyebiliriz” ifadelerini kullandı.


İNŞAAT MALİYETLERİ DÜŞMEDİĞİ SÜRECE SORUN ARTARAK DEVAM EDER


Firmalarının önünün açılması gerektiğini söyleyen Taflan, “Maliyetler bu derece yüksek olmasaydı 3 sene öncesine baktığımız süreçteki gibi inşaatlar devam etmiş olsaydı bunun neticesinde tabi vatandaşlar bir alım hareketi yapacaklardı. Buna bağlı olarak argümanlara baktığımız zaman; konut kredilerin yüksek oluşu veya vatandaşın bunun altından çıkamayacak olması, dövizin dengede durmaması, devamlı değişken olması,  dönem dönem mevduat faizinin yüksek olması olumsuz şekilde piyasaya etki eder. Ama en büyük etken maliyetlerin çok yüksek olması. Biz bölgeye baktığımız zaman yaklaşık 1 milyondan başlayan fiyatlardan bahsediyoruz. Ben şehrin geneline bakıyorum işçi, memur ve küçük esnaf olan bir şehirde yaşıyoruz.  1 milyondan başlayan fiyatlar 2 milyona kadar çıkabiliyor. Bu insanlar hangi gelirleri ile birlikte hangi krediyi geri ödeyecekler de konut sahibi olacaklar.  Bunlar tartışılır. Bizim beklentimiz maliyetlerin iyileştirilmesi,  maliyetlerin düşürülmesi ve sektörde hizmet veren, mükellef olan inşaat firmalarının ödemiş olduğu vergi dilimlerinin iyileştirilmesi lazım. Şu geçiş sürecinde en azından iyileştirilme yapılıp firmaların önünün açılması gerekir.” şeklinde konuştu.


HEM SATILIK HEM KİRALIK EV SORUNU VAR


Trabzon’da şuanda satılık ev sorunu kadar kiralık ev sorunu da olduğunu söyleyen Taflan, “Sadece satıştan gidiyoruz ama bir de işin kiralık boyutları var.  İlimize gelen veya evlenecek olan gençlerimizin durumu… Bunlar artık kendi yerlerine yerleşmek istiyorlar.  Alım güçleri yok.  Kiraya çıkmak istiyorlar. Ev almak isteyenler için ev fiyatları 1 milyon liradan başlıyor. Kiralık ev düşündüğümüz zaman 2 bin lira 3 bin lira arasında.  Şimdi yine aynı şekilde kirada oturacak olan tüketicilerimiz gelir giderine baktığımızda temel ihtiyaçları var.  Sağlık hizmetleri var eğitim var peki bunları nasıl karşılayacaklar bunlar bir muamma haline geldi. İnşaat maliyetleri düşmediği sürece sorun artarak devam eder.” dedi.