İnsani Gelişme Vakfı, (İNGE) isimli bir vakıf varmış. Bu vakıf 2016 yılından itibaren yerel düzeyde insani gelişmeyi desteklemek üzere çalışmalar yapıyormuş. Bu çalışmasını ilk kez bu yıl büyükşehirler ölçeğine taşımış. Sağlıklı Yaşam Endeksi dalında değerlendirmeler yapmış. Vakfın çalışmalarında yani insani gelişmeyi destekleyen kriterlerinde şu 3 madde yer alıyormuş: 1-Kişi başına düşen gelir, 2-Doğumda beklenen yaşam süresi, 3-Okur-yazar ve okullaşma oranlar…

Bu kriterler dikkate alınarak hesaplanan insani gelişme endeksi eğitim ve sağlık verileriyle de destekleniyormuş. Yine bu endekslerin altında belediyeleri kapsayan şu kriterler de varmış: a-Saydamlık ve şeffaflık, b-sosyal yaşam, c-çevre, d-ulaşım, e-erişilebilirlik… Bu alt endekslerle belediyeler değerlendiriliyor.

30 ili kapsayan insani gelişme endeksi sonuçları açıklandı. Buna göre, toplamda 45 ödül dağıtıldı. Ankara 7 dalda, İstanbul 7 dalda, İzmir 6 dalda, Muğla 3 dalda, Antalya 3 dalda, Eskişehir 3 dalda, Bursa 2 dalda, Konya 2 dalda, Sakarya 2 dalda, Denizli 2 dalda, Adana 2 dalda ödül alırken bizim Trabzon Büyükşehir Belediyesi sadece 1 dalda ödül almış. Ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi bunu gurur vesilesi olarak kamuoyuyla paylaşmış. Ancak gerçeği bilenler ve gözlemleyenler, belediyenin bu tutumunu Trabzon halkının saf yerine konması olarak nitelendiriyor. Yani Trabzon halkının ödülle kandırıldığını söylüyor.

Şimdi dönelim ödülün ana kriterlerine, yani vakfın derdine… İNGE Vakfı birilerine ödül dağıtacaksa bunu doğru dürüst yapmalı. Toplumu aptal yerine koymadan yapmalı. Kişi başına düşen gelirle, doğumla beklenen yaşam süresi ile, okullaşma oranlarıyla büyükşehirlerin ne ilgisi var? İlgi kurup alt endeksler oluşturulmuş, buna göre de bizim Büyükşehir resmen sınıfta kalmış. Saydamlık ve şeffaflıkta yok, sosyal yaşam alanlarında yok, çevrede yok, ulaşımda yok…45 ödülden sadece 1 ödül almış. Kalkmış aldığı bir ödülü de övünç meselesi yapmış. Olayı CHP’li Meclis Üyesi Sayın Oktay Söğüt çok güzel özetliyor. Başkan Murat Zorluoğlu’na “Trabzon halkını saf yerine koyman affedilemez” diyor ve konuyu şu ifadelerle bitiriyor: “30 Büyükşehir Belediyesi değerlendirildiğinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi 17. sırada yer almış. Ancak bizim Belediye Başkanı hiçbir Trabzonlunun ‘İnsani Gelişme Ödülleri nedir?’ diye bakmayacağını düşünerek sadece aldıkları ödülden bahsedip reklam yapmış. Bu anlayış ne o makamlara yakışır ne de Trabzon halkının saf yerine konulması affedilebilir.”

Esasen biz Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun bu tür başarı hikayeleriyle çok ilgili olduğuna inananlardan değiliz. Yine bize göre saydamlık ve şeffaflık hiç hoşlandığı bir keyfiyet değil. Hele hele hesap verirliği hiç sevmiyor. İkinci yılı bitti henüz 2 kez basın toplantısı yaptı. Kendi basın biriminin bilgilendirmesini yeterli görüyor. “Gazeteciler ve diğer haberciler de oradan bilgi alsın” demeye getiriyor. Yani izni dışında haber yapılmasını da sevmiyor.Halka belediye basın biriminin yaptığı haberlerin verilmesini seviyor.

Sosyal yaşam hak getire!.. Trabzon’da sosyal yaşamın en yoğun olduğu yerler Beşirli Sahilleri… Oralara da malum, kokudan yanaşılmıyor. Çevre merakı olanlar, kent merkezinin aynası sayılan Meydan Parkı’nı gezsin. Biz Cuma günleri sigara izmaritleri arasına seccade serip namaz kılıyoruz da!.. Erişebilirlik yakında zaten kart sistemine dönecekmiş.

Ve ulaşım… AK Parti’nin yeni İl Başkanı Sezgin Mumcu ilk basın toplantısında kentin en önemli sorunlarından bahsederken ulaşımı en başa koydu. Pakistan Caddesi’ne benzeyen Maraş Caddesi’ni… Değirmendere’den Meydan’a yarım saatte ulaşamayan Trabzon’un ulaşım sıkıntısını… Başkan Murat Zorluoğlu’nun “Ulaşım Master Planı’nı ihale ettik” sözlerini hatırladık. Ulaşım deyince “dolmuş dönüşümü”nü anlayan ve iki yıldır enerjisini buna harcayan Zorluoğlu  belediyeciliği…

Bütün bunlardan sonra CHP’li Meclis Üyesi Söğüt’ün ifadesiyle… 17. Sıradaki… %50 başarının altında kalan Trabzon Büyükşehirin 1 ödülle övünmesini nasıl yorumlamalı? Başarısızlığı başarı zannedip ödül aldık diye övünen Büyükşehir…

Not: Ödülü eleştiren haberimize başkan Zorluoğlu Meclis kürsüsünden cevap vermiş...O’nu da yarın yorumlayacağız

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.