Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediyelere verdiği “sokaklardaki köpekleri toplayın” talimatı karşısında barınağı olmayan belediyeler gözlerini hayvan barınağı olan belediyelere dikti.

aG8i_Vrv7qf33o

TRABZON HAYVAN BARINAĞININ YARISI BOŞ

Trabzon’da 18 ilçe belediyesi Büyükşehir Belediyesinin eski Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu döneminde yapılan 450 kapasiteli hayvan barınağını ilçelerdeki köpeklere de açmasını bekliyor. Edinilen bilgilere göre Trabzon Büyükşehir Belediyesi hayvan barınağının 450 kapasitesine rağmen kapasitenin yarısı boş tutuluyor. İlçelerdeki başıboş köpekler barınağa getirilmesin diye “yerimiz yok” deniyor.

D7PtC6yXsAAAjxM

ERDOĞAN’IN TALİMATINI TRABZON BÜYÜKŞEHİR DUYMADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sokaklardaki köpekleri toplayın talimatı karşısında Trabzon Büyükşehir Belediyesi oralı olmazken ilçe belediyeleri büyükşehirden cevap bekliyor. Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanının talimatına ve hayvan barınağındaki kapasite boşluğuna rağmen Büyükşehir köpek toplama eylemini ertelemeyi düşünüyor. Nitekim Büyükşehir Belediyesinin aradan geçen 3 günlük zaman dilimine rağmen Ortahisar merkezinde köpek toplama eylemine girişmediği gözlendi.

thumbnaildji0028-6aa483f1

BELEDİYELER TOPLAMAYINCA GÖREV VALİLİKLERE VERİLDİ

Öte yandan belediyeler ve özellikle CHP’li belediyeler köpekleri sokaklardan toplama işine direnince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 81 ile sahipsiz hayvanlarla ilgili genelge gönderdi. Genelgenin bazı maddelerine göre henüz rehabilite edilmemiş sahipsiz köpeklerin, belediyelerce hayvan bakımevlerinde veya geçici ünitelerde kısırlaştırılarak veri tabanına kaydedilmesi; geçici ünitelerde yapılan kısırlaştırmalar sonrasında, hayvanların alındıkları ortama bırakılmadan önce sağlıklarına kavuşmaları için gerekli tedbirlerin alınması gerektiği vurgulandı.

Yine genelgede belediyelerin sahipsiz hayvan toplama ekibinin çalışması veya herhangi bir ihbar sonucu sahipsiz hayvanların tespiti halinde bu hayvanların barınaklara götürülmesi, hayvan bakımevi kurma zorunluluğu bulunmayan belediyelerin ise en yakın bakımevine götürüp teslim etmesi gerektiği kaydedildi.

TRABZON Hayvan barınağı konulu haberimiz için tıklayınız.