Kıymetli okurlarım; bu hafta mail kutumuza gönderdiğiniz sorularla devam edecektim ki gündeme Trabzon Milletvekili Sayın Muhammet Balta’nın Ankara Günleri etkinliğinden sonra gazetemizde çıkan bir haber üzerine kaleme aldığı nefret bildirisi ulaştı. Sayın Balta, yine esip gürlüyor. Kendine bir düşman yaratıp tekrar var olur muyum adına Ali Öztürk’e kendince ve komik bir biçimde hakaret ediyor. Gazetenin muhabiri duyduğunu yazmış. Ama Balta için önemli değil. Samimiyetini gizleyip mazeretine inanmamızı istiyor.

Kendisinin programa katılmama nedenini Çevre Komisyon Toplantısında ki görevine bağladı. Şimdi burası önemli bir nokta. Biz biliyoruz ki sayın Balta Çevre Komisyon Başkanı. Zaten kendisine bu unvanı ile seslenmeyen herkesi fırçalayıp, “Bana Başkanım diyeceksiniz” dediği herkesin malumu. Komisyon başkanı olarak komisyonun çalışma takvimini de kendisi hazırlıyor. En azından hazırlayanlar kendisine sorup onayını alıyorlar. Biz de buradan Sayın Balta’ya soralım; Sayın Balta Trabzon için önemli bir etkinlik olan bir güne neden komisyon toplantısı koydunuz? Toplantınızı birkaç saat geciktirseydiniz olmaz mıydı?       

Siz siyaseti ve siyasetin geleneklerini bildiğinizi söylüyorsunuz. Evet sizin bildiğiniz siyaset(!) herkesin malumu. Siyaset bilseydiniz ülkeye son derece önemli hizmetlerde bulunan ve Cumhur ittifakının gururu bir bakanla kendinizi kıyas içerisine sokup yarışa girmezdiniz. Siyaset bilseydiniz her anını bu millete hizmete adayan insanların arkasından konuşup sağda solda çekiştirmezdiniz.

Sayın Balta!.. Siyasette sizi var eden kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır. Siz kendi delegenize seçim kaybetmiş, kendi yönetiminde birlik ve dirliği sağlayamamış bir kişi iken sizi alıp bize göre hiçte hakketmediğiniz yerlere taşıyan kişi sayın Cumhurbaşkanımızdır. Yoksa siz hiçbir zaman kendi başınıza siyasi bir figür asla olmadınız olamazsınız. Bütün siyasi hayatınız kaybettiğiniz il başkanlığı seçiminin intikamını teşkilatlardan alma üzerine kuruludur. İslami camiaya ve STK’lara düşmanlığınız ise 2014 yılında belediye başkanı adayı olmanıza engel olmalarından ötürüdür. Sayın Balta, siz her zaman öç alma üzerine bir siyaset tarzı seçtiniz. Bu yanlışınızdan artık dönünüz.

 Senin ve ekibinin kontrolüne girmeyen Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na karşı her türlü karalamaya başvurduğunuzu bilenlerdenim. Sorarım o zaman, kendi partinin belediye başkanını kötülerken neredeydi partiye sadakatin, partili kimliğin?.. Senin yaptığın delege ile sana karşı seçim kazanan Ahmet Metin Genç’e karşı her türlü ittifakın içinde olmak mıdır partiye sadakat?

 Trabzon Ayasofya “cami yapılmaz orası müze olarak kalacak” deyip sonra Başbakan’dan fırçayı yiyince ekibini toplayıp oraya kameralar önünde namaza giden yine sendin. Başörtülü İl Belediye Meclisi Üyesi Avukat Hanımefendi için “Konuştum onunla seçilirse başını açacak” diyen yine sendin. Bunu hem de televizyon ekranında söyledin.

Sayın Balta bize söyler misin AK Parti’nin hangi değerine karşı bir sadakatin var? Trabzon’un hangi sorununa karşı ilgin var? Bu şehre hangi yatırımı getirdin. Hangi işi çözüme kavuşturdun. Bugün bile Çevre Komisyonu Başkanısın. Hangi çevre sorununu hallettin.

Bu köşede Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu devamlı eleştiriyorum. Bunu yaparken amacım onu doğruya yaklaştırmak. Allah şahit ki nefsi ihtirasla yazmıyorum. Ona bunları birinin söylemesi gerektiği için söylüyorum. Ama onunla seni hiç kıyaslayamam, Murat Zorluoğlu ‘nu seninle kıyaslamak ona haksızlık olur.

Aklın fikrin hala Büyükşehir Belediye Başkanlığında. Şunu unutma ki Murat Zorluoğlu ile seni tercih etmek gerekirse bu insanlar Zorluoğlu’nu tercih eder. Seni asla!.. Unutma ki aktif siyasetini sonuna yaklaştın. Artık kimseyle kavga yapma.