Türkiye Ombudsmanı Av. Şeref Malkoç ve dostumuz M. Akif Gürdoğan’la birlikte gerçekleştirdiğimiz Balkan gezimizin son durağı Üsküp oldu. Tarihi Türk kenti Üsküp’te de Osmanlı mimarisiyle buluşuyorsunuz. Muhteşem camiler, çarşılar, hanlar, hamamlar  ve kaleler… Osmanlı her alanda Balkanlara imzasını atmış. Üsküp’te tarihte yaşanan tehcir olayının utandıran sayfalarıyla yüzleşiyorsunuz. Türk nüfusun çok büyük bir bölümü tehcire zorlanmış. İnsanlar sırf Müslüman ve Türk oldukları için bütün varlıklarını ve yaşam hikâyelerini geride bırakarak Anadolu’ya göçe zorlanmış. Buna rağmen Üsküp’te ciddi bir Türk nüfusu yaşıyor. Ayrıca halkın büyük bir bölümünün Müslüman olduğunu tekrar kaydetmeliyiz.  Üsküp’ün de Kosova’dan çok farkı yok.

Üsküp de AB’den umudu kesmiş yüzünü tamamen Türkiye’ye çevirmiş. Yunanistan’ın yoğun bir baskısı altında yaşıyor. Yunanlılar kendilerine “Siz Makedon değilsiniz” diyerek bayraklarını bile değişmeye zorlamışlar. Kentin hemen tüm bölgelerinde Büyük İskender’in ve diğer Makedon savaşçıların heykellerini görebilirsiniz. Ancak heykellere Makedon isimleri yazamıyorlar. Yunanistan’ın baskısı nedeniyle büyük İskender’in heykeline bile “atlı savaşçı” diyorlar. İskender’e İskender diyemiyorlar. Yani Makedonlar yunan baskısı nedeniyle dışa karşı Makedon olduklarını söyleyemiyorlar. AB’nin yoğun baskısı nedeniyle böylesi bir zilleti kabul etmelerine rağmen AB yine de Makedonya’yı Avrupa Birliği’ne almıyor. Hal böyle olunca Makedonya da Arnavutluk ve Kosova gibi, Bosna gibi yüzünü Türkiye’ye çevirmiş… . Üsküp’teki camileri gezdik. Tarihlerine girmek istenmiyoruz. Zira kitaplık çapta bir tarihle yüzleştik. Üsküp’ün çarşısını gezdik. Bugüne kadar gördüğümüz en büyük çarşı Bursa Çarşısı ise Üsküp çarşısı ondan da büyük. Çarşı içinde hanlar, hamamlar ve bedestenleriyle başlı başına bir bölge…

Makedonya halkı da ekonomik sıkıntı içinde. Onlar da Kosova gibi göç veriyor. Verimli arazileri olmasına rağmen tarım sektörünü çağdaş hale getirememişler. Sanayi yatırımlarını henüz çekememişler. Türkiye sevgisi ve Türkçe öğrenme isteği Üsküp’te de had safhada. Ancak daha önce de ifade ettiğimiz gibi Türkiye şayet az da olsa özel sektörünü Balkanlara yönlendiremezse… Arnavutluk-Kosova ve Makedonya’da üretim ve istihdama yönelik bir adım atamazsa bütün kültür çalışmaları boşa çıkabilir. Artık kültürel çalışmalarla milletler arası güç birliği oluşturmak tek başına yeterli değil. İnsanların gündeminde ekonomi ve geçim var. Geçimini sağlayamayan, aile birliğini koruyamayan insanlara ne kadar kültürel destek verirseniz verin sonuç alamazsınız. Dileriz Türk yetkililer Balkan politikasında bu yeni adımı erken hayata geçirir.

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Diyarbakır’a gitti. Kimine göre seçim gezisi olarak nitelendirilse de biz seçimlerin 2023’ten önce yapılacağına hala inanmıyoruz. Ancak biz Cumhurbaşkanının Diyarbakır gezisine ve üç bir açıdan bakmak istiyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır gezisine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu da kattı!.. Soylu’nun Diyarbakır programında olması demek AK Parti’nin Güney Doğu politikalarında hiçbir değişikliğin yaşanmayacağı anlamına geliyor. HDP ile gizli ittifak içinde olan İYİ Parti, zaman zaman AK Parti’yi “İkinci çözüm süreci” düşünmekle suçluyor. Soylu’nun Diyarbakır gezisi AK Parti’nin mevcut politikasının PKK silah bırakana ve Türkiye hudutlarının dışına çıkana kadar devam edeceğini gösteriyor.

2- Soylu’nun Diyarbakır’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik etmesi yol arkadaşlığında hiçbir sorun olmadığını da gösteren ikinci husus. Üçüncü husus ise, Güneydoğu’da HDPKK’yı desteklemeyen halkın Soylu’yu güvence olarak görmesi. Bu ayrıntı çok önemli. Özellikle Süleyman Soylu teröre karşı halkın büyük güvencesi. Güneydoğu’da sokağa çıktığı her şehirde sevgiyle karşılanan, heyetlerin görüşmek için birbiriyle yarıştığı bir Bakan. Bu ayrıntı güçlü bir bakan oluşundan kaynaklanmıyor. PKK’ya karşı verdiği soylu mücadelesinden ve halkla bütünleşmesi kaynaklanıyor.

Süleyman Soylu, Güneydoğu’da PKK ve HDPPK’ya karşı yalnız silahlı ve hukuki mücadele yürütmedi. HDPKK’nın tarumar ettiği kültür restorasyonunu da onarmaya çalıştı. İslam kardeşliğini öne çıkaran çok önemli projeler hayata geçirdi. Güneydoğu halkı bu ayrıntıyı çok iyi biliyor. Onun içindir ki Soylu sevgisinin ayrı bir yeri var. Onun içindir ki Soylu, Diyarbakır’da…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.