Söz meclisten dışarı… Kimseyi kast etmiyoruz… Hele hele ele alacağımız ‘Bakasetas’ sorusunu sorduranları hiç kast etmiyoruz. “İlgisiz birisi kuyuya bir taş atar, kırk akıllı çıkaramaz” diye bir atasözü var. Bakasetas’a yöneltilen soruda da bunu yaşıyoruz. Soran kızımızı geçiyoruz. Sorduran belli… Gazete belli… Ancak sosyal medyada ‘Satılmış Yerel Medya’ blogları… Bu yaklaşım tarzı da Bakasetas’a yapılan kadar yanlıştır. Onun kadar saygısızlıktır.

Bir zamanlar Venizelos gemisi ve içindeki yolcuları bu kente sokulmadı. Karşı durumların içinde TV sahibi olarak biz de vardık. Yunanistan’dan Rumların gelip bu toprakları işgal edeceklerine inandırıldık!... Adına ‘PONTUS HAYALİ’ denen abuk-subuk basit bir hareket karşısında milli bir refleks oluşturuldu. Bu bir projeydi ve projenin başında dönemin Giresun Jandarma Bölge Komutanı… Daha sonraları Ergenekon’dan yargılanan bir paşamız vardı. Pontus hayaline karşı ilçe ilçe konferanslar verildi. Venizelos limandan geri çevrildi. Uluslararası bir seyahatle gelen yolcularına Sümelay’yı ziyarete izin verilmedi. Ayasofya ziyaretinde önleri kesildi. Tam bu sırada, tepkileri yükseltmek için ‘Yunanistan Trabzon’da konsolosluk açıyor’ yalanı uyduruldu. Yerel TV’lerde açık oturumlar birbirini izledi. Tepkiler çığ gibi büyüdü.

Daha sonraları şunun farkına varıldı ki, devlet zaman zaman bazı bölgelerde vatandaşını zinde tutmak için bu tür yollara başvurur, hayali düşmanlara karşı birliktelik oluştururmuş. Hakikaten o dönemde (1997) MHP’nin başını çektiği bu eylemlere CHP’den Refah Partisi’ne ve ANAP’tan DYP’ye tüm partiler destek vermişti. Sonra yanıltıldığımızı… Ve Trabzon’a zarar verdiğimizi anladık. Aradan geçen sürede Sümela’nın ibadete açılmasını makul karşıladık. Bartholomeos’un yine Venizelos ile Trabzon’a gelmesini Trabzon’un çıkarına saydık.

Yunanistan’daki PONTUS hareketinin Trabzon üzerinden sürdürdüğü saçma sapan ajitasyonlar zaman zaman can sıksa da bu olgunun kenti ve kent insanına zarar verir hale gelmesinden yana değiliz. Hele hele Yunan bir futbolcunun Trabzonspor’da oynamasından asla rahatsız değiliz ve olamayız. Futbol barış ve kardeşlik aracı bir keyfiyettir. Siyaset dahil her türlü entrikanın üzerindedir. Futbolu siyasetin bir parçası yapmak en çok futbolun beşiği Trabzon’a zarar verir. Yerel bir gazetenin Bakasetas’a sorusu bu çerçevede değerlendirilmelidir. En azından biz böyle değerlendiriyoruz.

Yunan vatandaşı Bakasetas’a, ‘Türk bayrağına döndüğünde ne hissediyorsun?’ sorusunu sordurmak  (Soran muhabirin masumiyetine inanıyoruz) kesinlikle futbolla ilintili değildir. Ya Trabzonspor’u zora sokmak veya Bakasetas’ı bu kente gönülsüz ve kulübe karşı duruşa geçtikleri yapmak içindir. Soran kızımıza demiyoruz. Sorduran spor müdürüne diyoruz. Gökdeniz Karadeniz, Fatih Tekke, Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı ve diğer çocuklarımız futbol oynadıkları dünyanın diğer ülkelerinde karşısında saygıyla esas duruşa geçtikleri bayraklar bizim dost ülkelerin bayrakları mıydı? Sen git önce onlara soruver: “Rus, Çin, Fransız vb bayraklara karşı ne hissediyorsunuz?” diye… Onlar ne hissediyorsalar, Bakasetas da onu hissediyordur. sonra da dön ve kendine sor!.. Önce sen ne hissettiğini anlat sonra Bakasetas’a bakarız. Bu soru provokasyondur. Bu soru ırkçı bir sorudur. Bu soru futbola ihanettir. Bu soru futbolun taşıdığı ruhu yok etmektir. Bu soru Trabzon’a ve Trabzonspor’a hakarettir. Bu kente ve yerel basına ihanettir.

Yerel bir gazete… Beş yerel gazeteden sadece birisi böylesine absürt bir soru ile gündeme geldiği için Trabzonspor taraftarının sosyal medyada başlattığı ‘Satılmış Yerel Medya’ bloğunu kabul etmiyoruz. Bu yaklaşım, Bakasetas’a soru sorduran spor müdürünün niyeti ve amacı kadar kötüdür. Yerel medya satılmamıştır ve satılık listesinde de olmamıştır. Yerel medya bu kentin tüm değerlerinin vazgeçilmez bir parçası ve yerine göre lokomotifidir. buna Trabzonspor da dahildir. Bilgisayarının başına geçip klavye üzerinden hüküm vermek Bakasetas üzerinden Trabzonspor’a karşı takınılan tavırla aynı hükümdedir.

Bakasetas’a o soruyu sorduran anlayışı da, ‘Satılmış Yerel Medya’ bloğunu TT yapmak için klavye başında şampiyonluğa soyunanları da kınıyoruz.

Trabzon yerel medyası bu kentin gururudur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.