Ortahisar Belediye Meclisinde, dolgu alanı içinde yapılması planlanan Acil Durum Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı ile ilgili proje doğrultusunda uygulama yapılması için karar alındı. Acil Durum Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nın finansmanı konusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun destek olacağını açıklayan Başkan Genç, “Şimdiden Sayın Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Küçük yaşlardan itibaren eğitim alınacak olması, şehrimiz açısından da Ortahisar açısından da artıdır.” dedi.

Ortahisar Belediye Meclisinde, dolgu alanı içinde yapılması planlanan acil durum eğitim ve bilinçlendirme parkı ile ilgili proje doğrultusunda uygulama yapılması için karar alındı. Proje hakkında açıklamalarda bulunan Meclis Üyesi Ufuk Hoş, “Büyükşehir Belediyesi ile Ortahisar Belediyemizin ortak projesi. Protokol sonucu Büyükşehir Belediyesi projeyi ve araziyi hazırlayacak, yapımı da Ortahisar Belediyesi yapacak. Türkiye bir deprem bölgesi. Bölgemizde bir afet bölgesi. Adet bilincini artırmak için Ortahisar Belediyemiz AKUT’la protokol yapıp eğitim veriyordu. Pandemi olunca sekteye uğradı. Bu onun devamı. Park alandaki yapıların ruhsatlandırılması için gündeme geldi. Acil yapılması gerekir. Afet bilinci toplumumuzda zayıf. İlkokul ve ortaokul seviyesinde eğitim vereceğim, içinde deprem simülatörünün olduğu, eğitim sınıflarının olduğu bir yapı. Enerji dönüşümün kendisi sağlayabilecek. Atık maddeleri kendi içinde dönüştürebilecek bir yapı tasarladık. Proje onayını bekliyoruz. Onay gelince yapımına başlayacağız.” şeklinde konuştu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DESTEK OLACAK

Projenin finansı konusunda açıklama yapan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Finans konusunda İçişleri Bakanımız destek olacak. AFAD İçişleri Bakanlığımıza bağlı. Şimdiden Sayın Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Kendisine anlattığımızda çok mutlu oldu. Ufuk Bey bahsetti. Afet bilincimiz çok zayıf. Afeti biraz depremle özdeşleştiriyoruz ama birçok doğal afete maruz kalabiliriz. Yangını, rüzgar, yağmur, sel vb. Küresel ısınmanın etkisiyle artıyor. Küçük yaşlardan itibaren eğitim alınacak olması, şehrimiz açısından da Ortahisar açısından da artıdır.” dedi.

CHP BAŞKA BİR YERDE YAPILMASINI İSTEDİ

CHP’li Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, “Eğitim tesisi doğrudur, acildir yapılması gerekir. Fakat niye yer seçimi yaparken dolgu alanlarını kullanıyoruz? Büyükşehir’de de konuştum. Dolgu alanı yapılmasaydı, ikinci sahil yolu yapılmasıydı o aradaki arazi oluşturulmasaydı bunları nereye yapacaktınız? Camiyi, Kuyumcu Kenti, Kadın Sığınma Evini, Gasilhaneyi, Avrasya Pazarını, 112 Acili buraya yapıyoruz. Şimdi AFAD’ı buraya yapıyoruz. Yok mu başka bir yer? Burası azıcık yeşil alan kalsın. Torunlarımıza nefes alacak bir yer kaldın. Bir mimarsınız. Büyükşehirde bunu sordum. Sayın Zorluoğlu aynen şöyle dedi: ‘Turgay Bey sizde Trabzonlusunuz görüyorsunuz yer kıt.’ Yer kıt diye hep burayı mı yapalım?  Koray Aydın sahil yolunu Bakan iken yapmasaydı dolgu olmasaydı? Yapılmasın, başka yerler bulunsun.” çağrısında bulundu.

ULAŞIM VE ERİŞİM İÇİN ALAN SEÇİLDİ

Başkan Genç, “Belki yüksek yerlerde yer bulunabilir. Çukurçayır’da yer bulunabilir ama AKUT’ta burada faaliyet içinde olacağı için, bunların mobilize olması gerektiği için ulaşım erişim kolaylığı olması lazım.” şeklinde konuştu. Meclis Üyesi Hoş, “Bende AKUT gönüllüsüyüm. İki yıldır bu yapı için uğraşıyoruz. Çıkış hızımız çok önemli. En kısa sürede ulaşım sağlamak için en iyi yer. Belediyecilik ve yapılaşma açısından Turgay Abiye katılıyorum. Mimar olarak yüzde 100 katılıyorum ama bu tür kıyı kentlerde, dolgu ile arazi elde edilen kentlerde bu tür uygulamalar var. Buranın bir alternatifi belki Forum’un orası. Orası da kıyı kenarı. Arama Kurtarma ekipleri için saniyeler bile çok önemli.  Belediyecilik ve yapılaşma açısından Turgay Bey’e katılıyorum” ifadelerini kullandı. Gündem maddesi Meclis’te oy birliği ile kabul edildi.

Songül MAZLUM