Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde İçişleri Bakanı SüleymanSoylu’nun katılımıyla Sel Taşkın Tehlikesi Erken Uyarı Tatbikatı gerçekleştirildi. 2022 yılının tatbikat yılı ilan edildiğini belirten Bakan Soylu, Türkiye genelinde toplamda 53 bin 402 tatbikat gerçekleştirileceğini, Eylül ayının son haftasında Türkiye tatbikatı yapılacağını kaydetti.
WhatsApp Image 2022-06-02 at 11.29.19 (1)
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
AKUT, AFAD ve Valilik işbirliğiyle gerçekleştirilen tatbikata onlarca gönüllü de destek verdi. Tatbikat gerçeği aratmadı. Bakan Soylu’ya tatbikat başlamadan önce AFAD görevlisi tarafından brifing verildi. 
 

1200 PERSONEL KATILDI


Tatbikatta, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, 25 afet çalışma grubu, 11 İl AFAD Müdürlüğü, ulusal düzeyde akredite olmuş 36 sivil toplum kuruluşu, AFAD Gönüllüleri ve Yerel Destek Ekiplerinden oluşan 1.200 personel görev aldı. Ayrıca 248 kara, 4 hava (helikopter, JİKU, İHA) ve 10 deniz (hücum bot, joker bot, fiber bot) olmak üzere toplamda 262 araç katıldı. 
Bakan Soylu daha sonra Vakfıkebir Kaymakamlığı İlçe AFAD Merkezini ziyaret ederek sel ve taşkın durumunda yapılacak acil toplantının benzeri yapıldı.

WhatsApp Image 2022-06-02 at 11.37.03
50 MİLYONUN ÜZERİNDE VATANDAŞA ULAŞILDI


Bakan soylu, burada yaptığı basın açıklamasında “Bizim kabiliyetlerimizi ne kadar geliştirdiğimiz, aldığımız tedbirlerle nasıl birçok tatbikat yaptık. 50 milyonun üzerinde vatandaşımıza ulaştık. Afet videolarının izlenmesi gibi birçok alanda yaptığımız eğitimler, 50 milyonun üzerinde insana ulaştı. 53 bin 402 tatbikat planlamıştık. Bu tatbikatların bir bölümü yapıldı. Orman yangınlarını 4 vilayette uyguladık. Deprem tatbikatı yaptık. Palandöken’de çığ tatbikatı yaptık. Baraj kapağının gelen sel suları neticesinde bir tatbikat gerçekleşti. Tüm Türkiye’deki okullarda tatbikat yaptık.

WhatsApp Image 2022-06-02 at 11.26.43
TÜRKİYE DEPREM TATBİKATI EYLÜL AYINDA
Bu yıl Eylül’ün son son haftasında tüm Türkiye’de deprem tatbikatı gerçekleştireceğiz. Hem kurumların hazırlıklarını hem de vatandaşın hazır olması için gözden geçiriyoruz.
TÜRKİYE’DE İLK KEZ TRABZON’DA TEST EDİLDİ
Erken uyarı tatbikatını Türkiye’de ilk kez burada gerçekleştiriyoruz. İlk kez sel tatbikatında haber alma ve yayma sistemi Hay sistemi devreye giriyor. İlk kez SMS’in dışında hücresel sistemle ses çıkaran uygulamayı ilk kez denedik. 3 operatörden bu sistem gelmiş oldu. Dere kenarlarında neler yapılacak tabelalar oluşturuldu. Devletin tedbir alma önleme kabiliyeti var. Sellerin taşkınların depremlerin bütün afetlerin zararlarını insanlara doğaya mala zararı en aza indirmek görevimiz.
İkaz ve alarm sistemi ilk kez burada kullanılmış yeni bir sistemdir. Hem alarm hem sesli uyarı sistemi bunlarda otomatik sistemlerdir. Yine bunun yanı sıra ilk defa bir sel tatbikatında haber alma yayma sistemi yani neyle karşı karşıya kaldığımız bütün paydaş kuruluşlara özellikle DSİ ve Meteorolojiden aldığı bilgilerle AFAD'ın ortaya koyduğu bilgilendirme ile beraber bütün sistemi haberdar ediyor. Yine burada ilk kez kullanılan bir sistem daha var. Biliyorsunuz SMS olarak mesaj atılabilir ama ilk kez biz CMAS olarak mesaj atıyoruz. Yani hücresel mesaj attık ve bunu burada değerlendirdik. Yani CMAS mesajını değerlendirdik. Yine burada bunu Kâğıthane’de yapmıştık, bizim e-AFAD uygulamamız var telefonlara indirilebildiğimiz. Bunu da burada deniyoruz. Yani orada mahsur kalmış bir kişinin 112 'ye e-AFAD üzerinden ulaşarak ona konumsal olarak nerede olduğunun bilinmesi ve ona gidecek sağlık kuruluşlarımızın UMKE kuruluşlarımızın yardımlarıyla oluşabilecek süreci de burada tekrar deniyoruz. Yine ilk defa da dere kenarlarına ve yollara afetle alakalı yani selle alakalı bir riskle karşı karşıya kaldığında toplanma alanlarına nasıl gidilebileceğine yönelik yönlendirme tabelalarını ve levhalarını da burada AFAD'la ortaya koymuş oluyoruz
Elazığ’da Van’da deprem gördük. O biter bitemez Giresun’da sel afetini gördük. Yangınlar gördük Antalya’da. Rize Artvin sel felaketi biter bitemez Kastamonu’da sel afeti gördük.

WhatsApp Image 2022-06-02 at 11.28.11
İL RİSK AZALTMA PLANLARI HAZIR
2025 yılında bitmesi gereken il risk azaltma planları hazırlandı. İmardan yol planlamasına kadar alacak olduğumuz tedbirlerin planlamaların ne olduğunu ortaya koyan planıdır.

ALMANYA RUM ÜNİVERSİTESİNİN ÇARPICI RAPORU TÜRKİYE’DE AFET RİSKİ ARTTI


Türkiye afet bölgesidir. Unutmamak gerekir.
Almanya’da özellikle Rum bölgesinde Rum Üniversitesi’nin hazırladığı raporda Türkiye’nin afetlere maruz kalma seviyesi düşük seviyeden orta seviyeye geldiği ortaya konuldu. 45.57’den 45.60’a yani düşük seviyeye düşmüş. Riskimiz yükseldi ama güvenlik açığı orta seviyeden düşük seviyeye geriledi.

WhatsApp Image 2022-06-02 at 11.26.49

65 BİN HASARLI EVDEN 47 BİN ONARILDI


Son 2 yılda 65 bin afet hasarı evden 47 bini bitirildi.
HAZIRLIKLAR ÇOK İYİ
Şehir bir enkazdan yaşayan üreten şehit haline dönüştü Türkiye. Türkiye’nin ortaya koyduğu süreç elde ettiği teknoloji ve birikimi afet yönetme konusunda bir noktaya gelmiştir. Ancak bu yetmez. Çok başarılı afet tatbikatı sunumu gerçekleşti. Bir kere hazırlık çok iyi.” İfadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2022-06-02 at 10.45.54-1

Trabzon Meydan'da gergin anlar! Yine dolmuşçular Trabzon Meydan'da gergin anlar! Yine dolmuşçular

WhatsApp Image 2022-06-02 at 11.37.00WhatsApp Image 2022-06-02 at 11.26.45