455 İŞÇİ TERÖRLE İLİŞKİLİ...

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde çalışan terörle iltisaklı kişi sayısını açıklayarak bakanlıkça İBB’de teftişin başlatıldığını duyurdu. Soylu, “Personelden; 455'inin PKK/KCK, 80'inin DHKP-C, 20'sinin MLKP, 2'sinin MKP, ayrıca bazılarının FETÖ ve diğer terör örgütleriyle iltisaklı olduğu yönünde ihbar, şikayet ve elde edilen tespitler üzerine, Bakanlığımızca özel teftiş başlatılmıştır.” dedi.

İŞE DİYADER YERLEŞTİRİYOR

SOYLU açıklamalarında; “Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bizzat Apo tarafından kurdurulan DİAYDER referansıyla, PKK terör örgütü irtibatlı ve iltisaklı kişilerin yerleştirildiğine yönelik İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan tespitler sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamedeki iddia ve tespitler de bahse konu özel teftişin kapsamındadır.”  ifadelerine yer verdi.

İMAMOĞLU, İŞÇİLERİ SAVUNDU

İBB BAŞKANI Ekrem İmamoğlu ise, Bakan Soylu’nun bahsettiği 500 küsür teröristin kim olduğunu Bakan Soylu’ya sorduğunu (gazetelerde isimleri yayımlandı) ancak cevap alamadığını söyledi. Ayrıca, “Sen Bakanlıksın. Teröristi tut kulağından götür at hapse. Ben Adli Sicil kayıtları istedim. O zaman Adalet Bakanlığına soruşturma aç.” dedi.

GASSAL KADROSUYLA İBB’YE GİREN PKK’LI İMAMLAR VAR

İBB BAŞKANININ ‘Niye tutuklamıyorsunuz’ açıklamaları karşısında bu görevin yargının işi olduğunu kaydeden Bakan Soylu, “Biz araştırmakla, soruşturmakla ve belgelemekle mükellifiz. Tutuklamak bağımsız yargının işidir. Yine de İBB’ye gassal (ölü yıkayıcı) olarak alınan bazı isimlerin (PKK’lı imamların) iddianamelerde yer alan belgeler neticesinde tutuklandığı ortaya çıktı.” dedi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde çalışan terörle iltisaklı kişi sayısını açıklayarak bakanlıkça İBB’de teftişin başlatıldığını duyurdu.

Soylu, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden; 455'inin PKK/KCK, 80'inin DHKP-C, 20'sinin MLKP, 2'sinin MKP, ayrıca bazılarının FETÖ ve diğer terör örgütleriyle iltisaklı olduğu yönünde ihbar, şikayet ve elde edilen tespitler üzerine, konunun tüm yönleriyle soruşturulması için Bakanlığımızca özel teftiş başlatılmıştır.

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne DİAYDER referansıyla, PKK Terör Örgütü irtibatlı ve iltisaklı kişilerin yerleştirildiğine yönelik İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan tespitler sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamedeki iddia ve tespitler de bahse konu özel teftişin kapsamındadır.” açıklamalarında bulundu.

TRABZON MUHALEFETİ İMAMOĞLU’NA DESTEK MESAJI VERDİ

İçişleri Bakanı Soylu’nun açıklamaları üzerine Trabzon muhalefeti İmamoğlu’na sosyal medyadan destek çıktı. CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, ““Hak yemez, hakkını da yedirmez” derken Trabzon Büyükşehir Belediye meclisi CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Trabzon'dan terörist sevici çıkmaz. PKK elebaşısını TRT'ye çıkaranlar, FETÖ elebaşısı ile fotoğraf çektirenleri bakan yapanlardan her şey beklenir. Düşüncelerinin pisliğini, yüreği temiz olanlara asla bulaştıramayacaklardır. Yanındayız Ekrem İmamoğlu” şeklinde mesaj verdi.

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ise, “Terörist başının mektubundan medet umanlardan, FETÖ ile fotoğraf çektirenleri bakan yapanlardan her şey beklenir. Ama bize 800 bin fark yetmedi demelerini beklemezdik. Unutmayın geliyor gelmekte olan! Düşüncelerinin pisliğini, yüreği güzel, kalbi temiz olanlara bulaştıramazlar. Çocuklar inanın, inanın çocuklar; güzel günler göreceğiz, güneşli günler. Çünkü yolumuz uzun, heyecanımız yüksek, gençliğimiz var Başkanım Ekrem İmamoğlu!” ifadelerini kullandı.