Milyonların başvurduğu TOKİ Sosyal Konut projesi için Bakan Kurum önemli bir soru işaretini giderdi.

Bakan Kurum, bir televizyon programında sosyal konut projesiyle ilgili önemli detaylar verdi. Kurum, "İlk Evim, İlk İşyerim" projesi kapsamında ilk temellerin 17 ilde atılacağını söyledi. Kurum, "Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak'ta 5 bin konutun temelini atıyoruz" dedi.

Akaryakıt fiyatlarında indirim trendi devam ediyor Akaryakıt fiyatlarında indirim trendi devam ediyor

Gençlerimizin güveninin görüyoruz

Uygulama ile gençlerimizin bu projeye olan güvenini görüyoruz. 5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimizden. Bu önemli bir rakam" dedi. Bakan Kurum, "Gençlerimize diyoruz ki, '2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle isterseniz ev alabilirsiniz.' 2 bin 280 lira ödeyemiyorsanız arsa başvurusunda bulunabilirsiniz. 1100 lira, 1200 lira taksit ve 10 yıl faizsiz arsa taksiti. Yani bugün ne öderseniz ödeyin, 10 yıl boyunca aynı taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu kapsamda gençlerimiz projede gelirlerine hangisi uygunsa ona başvurabilirler" dedi.

Taksit artışı yüzde 25'i geçmemeli

Bir süredir projedeki taksitlerdeki artışlarla ilgili endişeler dile getiriliyor. Kurum, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bunun cevabı aslında bizim yaptığımız şeydir. Geçen yıl, memurların maaşları yaklaşık yüzde 80 arttı. TOKİ'den ev alan 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: 'Kirada bir düzenleme yaptık, kira artışı yüzde 25'i geçemez. Dolayısıyla konut kirasındaki artış yüzde 25 ise taksitlerimizdeki artış yüzde 25'i geçmemeli ve borçlu vatandaşlarımızı bir yıl içinde yüzde 25 artırdık" dedi.