Dünyayı etkisi altına alan omicron varyantı Türkiye'de de etkisi hissetirmeye başladı. Vaka sayılarının katlanara artması sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Bakan Koca yeni tedbir ve kararların gündemde olduğunu ve önümüzdeki günlerde gerekli adımların atılacağını söyledi.

omicron varyantı haber

Alıncak tedbirler arasında en önemli kararlar ise okullar ile üniversitelerde yaşanacak. Okullardaki vakalar takip edilecek. Eğer vakalar daha da çok artarsa bulaşın önlenmesi için Ocak ayı sonundaki iki haftalık ara tatilin öne çekilerek bir hafta uzatılması gündeme gelecek.

Üniversiteler içindeki birçok öğrencinin finaller nedeniyle hasta olduğu halde test yaptırmadığı ve bulaşın giderek arttığı belirtiliyor. Finallerden sonra okullara ara verilerek bu zincirin de kırılabileceği düşünülüyor.

Vaka sayısında artış bekleniyor

Omicron etkisi ile Türkiye'de vaka sayıları rekor kırmaya devam ediyor. Bu sayının bir kaç hafta içinde (Ocak ayı sonuna kadar) 100 binlere ulaşması bekleniyor.

omicron varyantı haberleri-1

Yeni tebirler gelecek mi?

Edinilen son dakika omicron bilgilerine göre Sağlık sistemi ile ilgili şu anda bir aksaklık yaşanmıyor ancak sistemin zorlanmaya başladığı anda ne tür uygulamalar yapılacağı ile ilgili bir yol haritası da hazırlanıyor. Yol haritasında adım adım ne gibi uygulamalar yapılacağına ilişkin maddeler yer alıyor.

omicron varyantı-1

Tam kapanma gelir mi?

Üzerinde durulan en önemli maddelerden biri de, AVM, tiyatro, konser, restoran ve cafelerdeki denetimlerin sıklaştırılması, belli alanlara aşı kartı ya da PCR testi ile uygulanması. Duruma göre kapalı alanların kullanım kapasitesinin yüzde 50'nin altına düşürülmesi lazım.

son dakika omicron varyantı haber

Öğrenciler test yaptırmıyor

En önemli kararlar ise okullar ile üniversitelerde yaşanacak. Okullardaki vaka sayıları takip edilecek. Vakaların çok artması halinde bulaşın kesilmesi için Ocak ayı sonundaki iki haftalık ara tatilin öne çekilerek bir hafta uzatılması üzerinde duruluyor.

omicron varyantı test

Üniversitelerde birçok öğrencinin finaller nedeniyle hasta olduğu halde test yaptırmadığı ve bulaşın çok arttığı belirtiliyor. Finaller sonra verilecek ara ile bu zincirin de kırılabileceği düşünülüyor.