Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Trabzon’da bir dizi ziyaret yaparken projeleri inceleyerek bilgi aldı. Bakan Karaismailoğlu, Trabzon’da devam eden 20 projenin olduğunu kaydetti. Bakanın TTSO ziyaretinde Yatırım Adası’nın sunumu gerçekleştirildi. Güney Çevre Yoluyla ilgili proje çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Sabah saatlerinde Avrupa’nın en uzun dünyanın ise üçüncü en uzun Zigana Tünelinde ışık görme törenine katıldı. Ardından Değirmendere Tüneli şantiye sahasında bir takım inceleme yapan Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin en maliyetli ikinci yolu Kanuni Bulvarıyla ilgili Akyazı’da bulunan şantiye biriminde basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. Daha sonra Ortahisar Belediyesi ve Trabzon Ticaret Ve Sanayi Odasını ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu, burada basın toplantısı düzenledi.

ZİGANA YILSONU İTİBARİYLE AÇILACAK

Bakan Karaismailoğlu, “Bugün Trabzon’dayız.  Çok güzel ışık görme töreni yaptık. Ayrıca Trabzon genelinde devam eden çok ciddi derecede toplantılar yapıyoruz. Mevcut devam eden projeler hakkında bilgiler alıyoruz. İşlerin ilerleme kısımlarıyla ilgili de görüşmeler yapıyoruz. Maçka Zigana Tünelinde çok önemli aşamayı atlattık. Zigana Tüneli hem lojistik koridorlar açısından hem de ulaşım açısından Trabzon’un Doğu Karadeniz Bölgesinin Güney’e Doğu Anadolu Bölgesine, Orta Asya’ya, İran’a orta koridora bağlanması nedeniyle çok önemli güzergâhlardan bir tanesi. 1987 yılında ilk Zigana Tüneli yapıldığında ne kadar büyük etkisi olduğunu hatırlarsınız. 2 bin metrelerdeki kotu 1825 metre rakımına indirerek bin 700 metrelik tünel yaptığında ne kadar sevinmiştik. Bugün geldiğimiz noktada kotu ve rakımı 600 metre daha küçülterek bin 200 metrelerde hem bağlantı yollarıyla 14,5 km’lik bir tünel Türkiye’nin gelişmişlik seviyesinin en önemli göstergelerindendir. Ne kadar güçlü ulaşım altyapınız olursa ekonomideki gelişmeleriniz de istihdamınız, ticaretiniz o denli ilerleme sağlayabiliyor. Zigana Tünelini yılsonu itibariyle açma hedefimiz var.” diye konuştu.

TRABZON’DA DEVAM EDEN 20 PROJE VAR

Bakan Karaismailoğlu, “Aynı şekilde Trabzon ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Kanuni Bulvarı olsun, Güney Çevre Yolu olsun devam eden 20 tane projemiz var Trabzon genelinde. Amacımız bunların bir an önce bitirilmesi. İhtiyaçlar talepler bitmiyor. Hareketlilik artıyor, araç sahipleri artıyor, ekonomi gelişiyor, ticaret gelişiyor. Bunların önünü açmak için de mevcut altyapımızı geliştirmek gerekiyor.

YATIRIM ADASI SUNUMU YAPILDI

Biraz önce de Sayın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızla da önemli bir toplantı yaptık. Arsin Yatırım Adasıyla ilgili geçmiş süreci de özetleyen bir sunum yaptılar. İstişarelerimiz bundan sonra da devam edecek. Trabzon için çalışmaya devam edeceğiz. Hedefimiz dünyanın gelişmiş 10 büyük ekonomisi arasına girmek.” açıklamalarında bulundu.

MEVCUT HAVALİMANI KAPASİTE ARTIRMA PLANLAMALARI VAR

Yeni Trabzon Havalimanı projesiyle ilgili basından gelen soruyu cevaplandıran Bakan Karaismailoğlu, “Mevcut havalimanımız full kapasite çalışıyor. Yeni yatırımlar kapasitesini artırmayla ilgili de planlamalarımız devam ediyor. Gelişmeler var. Önümüzdeki günlerde daha da netleşecek.” dedi.

GÜNEY ÇEVRE YOLU PROJE ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

Güney Çevre Yolu ve Kanuni Bulvarıyla ilgili gelinen noktayı açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Amacımız Kanuni Bulvarını en kısa sürede belirli aşamaya getirip vatandaşın hizmetine sunmak. Güney Çevre Yolu ilgili de proje çalışmaları devam ediyor.” dedi.

Rabia MOLLAOĞLU