Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Muammer Dereli Yerleşkesinde öğrencilerle buluştu. 

adil karaismaoğlu (5)

Bakan Karaismailoğlu burada yaptığı konuşmada, “Yıllarca ulaşım sektörü içerisinde çalıştım. Belediyecilik yaptım. 100 yılda yapılamayan işleri 20 yılda yaptık. Bakanlık görevi 2 yılı geçti. İnsan yük ve veri taşıyoruz. Onun altyapısını yapıyoruz sonra lojistiğinini hazırlıyoruz. Son 20 yılda ulaşımda Türkiye 172 milyarlık yatırım yaptı. 28 bin 600 km yol ağını kısa sürede yaptık. 38 bine çıkması için planlarımızı yaptık. 57 havalimanı cumartesi 58 havalimanı 210 milyon yolcu sayısı olan hava yolu altyapısnı kurduk. Demiryolunu 28 bin km’ye çıkartmaya çalışıyoruz. Otoyol ağı sistemiyle yılda 12 bin canın kurtarılmasını sağladık. Pandeminin etkisi kalmamışken bayramda sırf 3 milyon kişi havayolundan faydalandı. 

adil karaismaoğlu (4)

Yatırımları yapıyoruz ama Dünyada ticaretin büyük bir kısmı deniz yoluyla yapılıyor. İhracat ve üretim artışımızı yapmak için Master planını hazırlıyoruz. Yaptığımız projeler bir bir hayata geçiyor.

Kara, hava, deniz, demiryolu.. Türkiyenin ticaret hacminin 25 milyar dolara çıkması öngörülüyor. Bunların yüzde 90’nı denizlerden sağlanıyor. 216 liman var Türkiye’de. 255’e çıkartılacak. 

adil karaismaoğlu (2)

Trabzon'da aranan şahıslar polisten kaçamadı Trabzon'da aranan şahıslar polisten kaçamadı

Karadeniz önümüzdeki yıllarda ticaret gölüne dönüşecek. Rusya Ukrayna arasındaki karışıklık geçici bir süre. Şuan etkilese de çok büyük bir etkisi söz konusu değil. Bakan olma hedefimiz yoktu. Ama hayat bir şekilde sizi sürüklüyor. Türkiye’nin ekonomisi ilk 10 ülke arasında olacak. Büyük ülke olmak hedefiniz varsa planlarınızı yapmak zorundasınız. Bizim de hedefimiz o. Lojistik master planlarımızı yaparak devam ediyoruz. Farklı gurur yaşıyorum. Mezun olduğun okul ve öğrencilerle bir aradayım. Türkiye çok daha ileri gidecek. Mavi vatan, ana vatan, uzay vatan..” diye konuştu. 

adil karaismaoğlu (3)

Daha sonra soru cevap kısmına geçildi. Rusya Ukrayna savaşından sonra Türkiye’nin ciddi tercih ettirilebilirliğinin arttığı belirtildi. 
Filyos limanıyla ilgili gelen soruya Bakan “Filyos limanıyla ilgili Sultan Abdülhamit’in hayaliydi. Özellikle Karadeniz gazı çıkarımı için kolaylık sağladı. Sondaj gemilerimize ev sahipliği yapıyor. Karadeniz’in En önemli limanı. şuanda.” Dedi. 

Program sonunda Bakan Karaismailoğlu’na Karakalem çalışması gençlik portresi hediye edildi.